Malatya şivesi

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
tomatiz: domates
balcan: patlıcan
soyğa: kötü,pis
garaj: gardaş
çağam: yavrum,çocuğum
bibi: hala
dert soğa sıca: bir tür beddua
atte: babaanne,yaşlı kadın
tuman: külot
gominist: komünist
gadanı ben alam: sana gelen bana gelsin.
soyna: sonra

OP
zuzu44

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
MALATYA ŞİVESİYLE ESKİ KOMŞULUK

Gız Nayme nediysin?Nedem Yeter ana her günki iş,boş oturma çalış evin işini yapıyım.Azıcığ gel oturah canım sıhılıyı azıcığ laflayah,niye canın sıhılıyı Yeter ana ne oldu ? Töremiyesice çerleyesice bizim herif anam yemek beğenmiyi aş yağıyla bulğur pilavı bişirdim yanına turşu koydum,ispanağ cacığı yapdım yemedi gızdı kayfeye goşdu.
Daş döşemeye yada oşgin onayacah gitti .Yeter ana o yemek bahane kayfeye gec galmıştır zahar ,gah bize gidek anam sizin ev soğuh.
Sobayı kömür doldurmuşum bizim ev sıcah tarhana gaynattım içek,yanındada tandır ekmeği ıslarım bi güzel he anam gidek töremiyesicenin yüzünden gızdım bende yemedim.oh ne güzel sıcahmış sizin ev uy anam gemiklerim ısındı.Tarhanayıda içek gendimize gelirik şimdi çay içiyinmi yeter ana koyammı? sobanın üstün koy bu gün senide işinden goydum,yoh anam biraz dinlenem kollarım yine ağrıyı,fizik tedavinin faydasıda olmadı aha çayda demlendi ,nayme leymun varmı? Getirde çaya sıham grib olmuşum eyi gelir.eline sağlıh çayda eyi olmuş uy hava gararmış ahşam oldu günler gısa kaham gidem.
Gelir şimdi töremiyesice herif Nayme ben ne yedirecem ona .Yeter ana dur bir tas tarhana verem sıcah sıcah içsin haydi Allahaısmarladıh evin barhın şen olsun biz yedih işdih Allah doldursun gardaşımın kesesi dolu olsun Yeter ana evde yalınız galma gene gel güle güle.

OP
zuzu44

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
dur bekle daha yazıcam hülü çok var bekle ......valla şiveli konuşmuyorum ama bu şiveler bana hiç yabancı değil köye gidince duyduğum kelimeler:D

OP
zuzu44

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
Ben bildiklerimi yazayım:D

Barima: bari
Bele: Böyle
Bastık:pestil
Bayak: Demin,Biraz önce
Boyna:Daima