Makat Geliş (Bebeğin Ters Durması)

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
MAKAT GELİŞ (BEBEĞİN TERS DURMASI)

makat.gif

Bu durum normalde doğum kanalına başı ile giren bebeğin anormal olarak kalçası veya bacaklarıyla girmesidir. Makadi geliş,doğum zamanı uygun gebelerin %3-4`ünde gözlenir.

Sebepleri:
Bebeğin anne rahminde kendiliğinden dönüşünü engelleyen veya çok kolaylaştıran nedenler varsa makadi geliş riski artar. Bular erken doğum eylemi(prematüre doğum), amnion sıvısının azlığı(kese içi sıvının azlığı) , bebeğe ait doğumsal hastalıkla,r çoğul gebelik(ikiz,üçüz), rahim anomalileri, kese içi sıvının azlığı ...

Makat gelişinin kalça ve ayak durumuna göre 3 tipi vardır: Saf makat=en çok görülen tiptir , tam makat, ayak geliş.

Doğumdan önce yapılan ultrasonlarda bu durum anlaşılabilir.
Eskiden makat geliş izlenen bebekleri doğumdan önce baş aşağı çevirmek için "eksternal sefalik versiyon" denen yöntem uygulanırmış fakat günümüzde uygulanmamaktadır çünkü bebeğe zarar verme riski çok fazladır.
Makat geliş olan gebelikler çeşitli kriterler göre normal yada vajinal yoldan doğurtulabilmektedirler. Her zaman aşağıdaki kriterler yeterli olmayabilir, her doğumda olduğu gibi annenin muayenesi ve bebeğin ultrason değerlendirilmesi kararı etkileyebilir.

Normal (vaginal) doğum şu durumlarda önerilmektedir: Saf makat tipinde, gebelik yaşı otuz dört haftanın üstünde olanlar, bebek canlı ise , tahmini doğum ağırlığı 2000-3500gram arasında ise, bebeğe ait doğumsal hastalık yok ise, doğum eylemi ilerlemiş ise, anne pelvisi darsa, fetal baş defleksiyonda (arkaya dönük) ise,

Sezaryen şu durumlarda önerilir: Tam makat gelişinde , erken doğum , tahmini doğum ağırlığı 3500gram üstünde ise...

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
benim erdem de makat ta idi
son ayına kadar hiç dönmedi dr seni bu şartlarda doğurtamam dedi sezeryan oldum

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Benimde yengemin kizkardsi bu sebepten sezeryan olmustu. Ilk dogumu normaldi. :kahve:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar