Lohusalık döneminde neler oluyor?

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Doğum sonrası dönen anlamına gelen lohusalık döneminde yeni anneler neler yaşıyor?

lohusalik_mkle.jpg

Hastaneden ailenizin yeni üyesiyle, minik bebeğinizle eve döndünüz. Yaşadığınız duygular tarif edilemeyecek kadar güzel; fakat tüm bu heyecan ve mutluluğun yanında dayanılamayacak derecede bir yorgunluk ve bir sıkkınlık söz konusu olabilir. Unutmayın; bunların hepsi çok normaldir ve bir süre içerisinde tüm bunlar geçecektir. İşte Medipol Hastanesi uzmanlarından öğrendiğimiz, doğum sonrası, yani lohusalık döneminde yaşanabilecek sıkıntılar!

Kanama-akıntı
Doğum sonrası önce kırmızı sonra pembe beyaz akıntı olur. Buna löşi denilir. 4-6 hafta devam edebilir.

Rahimde kasılmalar
Doğum sonrası sancılar birkaç gün devam edebilir. Rahim normal şekline dönerken kasılması bu sancıların nedenidir. Sancılar özellikle emzirirken artabilir.

Epizyotomi hassasiyeti
Doğum sırasında epizyotomi kesisi yapılmışsa bu bölge birkaç gün ağrılı olabilir. Gerektiğinde doktorunuz anestezik krem veya ilaçlar verecektir. Epizyo ve vajinal zedelenmeler kuru tutarsanız daha hızlı iyileşir. Genellikle 1-2 hafta yeterli olmaktadır.

Saç dökülmesi
Doğumdan sonra 3-6 ay süresince saçlarda dökülme görülebilir. Bu dönemde saçların boyanması kaybı arttıracağı içim tavsiye edilmemektedir.

Bağırsaklar
Gebelikte sıkça rastlanan hemoroidler doğumdan sonra genellikle kaybolurlar. Doğum sonrası bu bölgeler daha hassas olacağı için özellikle kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Hormonların etkisi ile bağırsak kaslarında gevşeme, bağırsaklardaki suyun tutulması kabızlığa neden olur. Bunun için daha çok lifli besin alın, çok daha fazla su için ve ilaç almadan mutlaka doktorunuza danışın.

Adet görme (mensturasyon)
Doğumdan sonraki iki ay içinde başlayabilir. Ancak emziren annelerde bu gecikebilir.

Cilt çatlakları (strialar)
Bunlar zamanla azalır, kaybolurlar. Renkleri pembeden beyaza döner.

İdrar şikayetleri
Doğumdan sonra kısa süreli idrar kontrolünde zorluklar olabilir. Zamanla düzelen bu durum için pelvik duvar egzersizleri oldukça faydalıdır.

Kilo problemi
Genellikle doğum sonrası fazla kilolar kalır. Bunun için doğru beslenmek, egzersiz yapmak gebelik öncesi kilonuza dönmeyi kolaylaştıracaktır.

Depresyon
Bazı hanımlar doğumdan sonra kendileri kötü, çaresiz hissedebilirler. Bu duruma postpartum depresyon denilmektedir. Doğumda harcanan efor, gerilim ve stres sonrası görülebilen bir durumdur. Endişelenmeyin, aileniz ve eşinizin desteği ile kolayca baş edebilirsiniz.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalı?

* Ateş
* Kötü kokulu akıntı
* Göğüslerde, karında perine veya kesi yerinde şiddetli ağrı
* Doğum sonrası 2-3 günden sonra pıhtı veya kanama gelmesi

Alıntı

G

guzelcem

Misafir
:eek:lmaz:-yardimdoğumdan sonra lohusalığımda inanın hepsini yaşadım kafayı sıyırmışdım RABBİME çok dua etdim LA HAVLE yi çok okudum yaradanıma sonsuz şükürler olsun, emeğinize sağlık.

anneyimben

Daimi Üye
Tepki
598
ben cok terlıyordumm...ayhh cok sukur rabbıme gectı o gunler ..Rabbım herkezın yardımcısı olsun ısallah ..amın ..:)

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
ben ilk dönem çok hızlı kilo kaybetmiştim iştahsızdım
çok susuyordum ve terliyordum emzirdiğim için :)
birde narkoz susatırmış sanırım
tabi sonra açıldı iştah -hmm
birazda asabiyet vardı

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Emegıne saglık.

Bır kadının hayatında en cok guclu olması gereken zamanlardan bırısı lohusalık donemı.

Kişi kadar etrafındakılerın de bu bılıncde olması gerektıgını dusunuyorum...

foto_burcu

Aktif Üye
Tepki
137
yinede depresyona girmemek gerekiyor çünkü artık bize bağımlı olan ufacık bi birey var onun annesine ihtiyacı var

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
Ayyy en çok korktuğum dönem nasıl baş edeceğimm bilmiyorum...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar