Kızlık zarı meğer yalanmış!

KraLiçe

Daimi Üye
Tepki
3.576
fft2mm767192.jpg

Bugüne kadar uğruna birçok kadının hayatı söndü... Kızlık zarını herkes bekâretin simgesi bir damla kan olarak gördü...
Peki tüm bunlar doğru mu? Yoksa kızlık zarı tarih mi oldu?

Sadece ülkemizde değil birçok ülkede kadınların başlıca sorunu olan bekâret, bugüne kadar hep ilk cinsel ilişkiyle gelen kanla simgelendi. Oysa günümüzde bu inanışın doğru olmadığını savunan görüşler var. Cinsel Sağlık Enstitüsü (CİSED) de bu konu hakkında yaptığı son açıklamalarda bekâretin aslında kanla simgelenmesinin yanlış olduğunu ve her şey doğru yapıldığında ilk ilişkide acı, ağrı ve kanama olmadığını açıkladı.

CİSED Başkan Yardımcısı Psikolog Gülüm Bacanak, “Ne yazık ki ülkemizde cinsel eğitim yok; kızlarımız ve erkeklerimiz cinsellik konusunda hiçbir şey bilmeden ya da çok sınırlı bilgi ile ilk ilişkiyi yaşıyorlar. Erkekler, biraz daha bilgili ve deneyimli oluyor; ancak artık toplum her şeyi serbestçe yaşıyormuş gibi görünse de, kızların evlilik öncesi cinsel ilişki yaşamalarına hâlâ hoş bakılmıyor. Bir de ilk ilişkinin rahat olmaması gerektiğine dair bir beklenti oluyor; yani kadın acı çekmezse, kan gelmezse bu defa erkek şüpheye kapılıyor.

Yani doğal bir dürtü olan cinsellik, toplum tarafından çok zor bir hale getiriliyor. İlk gece ile ilgili olarak kızların kafalarında bazı korkular oluyor. Acı çekmek, ağrı duymak, kanama ya da kanamama gibi. Bu şartlarda sağlıklı bir ilişki zaten beklenmiyor. Eğer erkek de ilk gece kızın korkularını fark etmeyip zorlarsa o zaman durum daha da travmatik olabiliyor.

Fakat ilk gece kız ve erkek rahat olur, erkek eşini rahatlatır ve gevşetirse, yeterli ön sevişme yapılırsa acı, ağrı ve kanama da olmayabiliyor. Acıyı, ağrıyı ve kanamayı yaratan şey, ilişki sırasında kadının kendini kasması erkeğin de zorlaması oluyor” diyor. İşte Psikolog Gülüm Bacanak’tan bekâret ile ilgili çarpıcı açıklamalar!

Günümüzde çoğu kadın ilk ilişkide kan gelmemesinden şikâyetçi. Bu durumun sebebi de psikolojik mi? Yani kadınların cinsellik konusunda rahatlamasıyla ilişkili olabilir mi?

Kan gelmemesi şikâyetçi olunacak bir durum değil aslında; ancak toplumda öyle bir beklenti var. Genç kızlarımız daha önce hiçbir cinsel temasta bulunmadığı halde ilk ilişkide kan gelmediğinde kendinden şüphe etmeye başlıyor ve bu onların psikolojisini de bozuyor. Ayrıca ne yazık ki erkeklerimizde de kan görme beklentisi çok fazla.

Bekâret korkusu kadınları farklı şeylere itiyor Bekâret tabusu kadının cinsel hayatını nasıl etkiliyor?

Bekâret bir damla kanla ölçülebilen bir şey değil. Bekâret aslında kişinin beyninde. Tabii ki “Herkes önüne gelenle birlikte olsun, toplum kurallarını hiçe sayarak cinselliği yaşasın” demiyoruz; ancak toplumun erkeğe, sınırsız cinsel özgürlük sağlarken, kadının cinselliğini bastırıp kısıtlaması da ileride kadının evlilik hayatında cinsellikten hiçbir zaman zevk alamamasına neden olabiliyor.

Bugüne kadar bekâret hakkında bilinenler yanlış mı?

Zaten aslında yüzyıllardır var olan bir gerçek var. Halk arasında söylenenler, her zaman doğru olmayabiliyor. Bu konuda tabii ki kadın doğum uzmanları daha ayrıntılı bilgi sahibi ve bizim görüşlerimize katılmayabilirler, ancak herkesin kabul ettiği bir gerçek var; aslında kızlık zarı doğuştan delik. Kızlık zarı bir perde gibi vajina ağzını kapatıyor ve ilk ilişkide yırtılacak, delinecek, patlayacak sanılıyor.

Hatta ilk ilişkide kızlık zarından patlama sesi geleceğini düşünen ve bu yüzden ilişkiden korkan danışanlarımız bile oluyor. Oysa kızlık zarının ortasında âdet kanının aktığı bir açıklık bulunuyor yani orası tamamen kapalı değil; her kadın da âdet gördüğüne göre demek ki kızlık zarı toplumun zannettiği gibi bir yapı değil.

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Hüseyin Kösoğlu ise kızlık zarı ile ilgili şunları söylüyor: 11-12 çeşit kızlık zarı tipi bulunuyor.

İlk ilişkide mutlaka kan gelmesi zorunlu değil, çünkü dış genital organlarla, iç genital organlar farklı yapılardan oluşuyor.

Cinsel temasla birlikte kızlık zarı bazen eriyebiliyor ve bu durumda kan gelmiyor.

Kızlık zarının bulunduğu bölgede doku parçası varsa cinsel organ içeri girerken zar yırtılabiliyor, bu durumda kan gelebiliyor.

Kan gelme durumu genelde cinsel ilişkide yaşanan psikolojik rahatlıkla ilgili değil, kızlık zarının yapısıyla ilgili bir durum.

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Cinsellik eğitimini nasıl vereceğimizi biliyor muyuz ki biz anne babalar?
Okulda ne öğretiliyor , doğru bilgiler mi veriliyor bundan bile haberdar değiliz.
Annelerimiz kızlarını korkutarak büyüttü sadece iyiliğimizi istediklerinden , çoğumuz vajinusmus olduk bu korkularla , babalarımız ise oğullarına sonsuz bir özgüvenle kimbilir nasıl ne şekilde öğretti ki elimizi atsak ıssız adama rastlar olduk.
Cinsel eğitim dinimize , kültürümüze uygun olarak öğretilmeli diye düşünüyorum.

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
Okulda ne öğretiliyor , doğru bilgiler mi veriliyor bundan bile haberdar değiliz.
Annelerimiz kızlarını korkutarak büyüttü sadece iyiliğimizi istediklerinden , çoğumuz vajinusmus olduk bu korkularla , babalarımız ise oğullarına sonsuz bir özgüvenle kimbilir nasıl ne şekilde öğretti ki elimizi atsak ıssız adama rastlar olduk.

katiliyorum canim-alkis

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778

ne kadar güzel anlatmışsın öyle katılıyorum sana. peki bu zamanda şimödiki gençliğe nasıl öğreticez bunları,nasıl anlatıcaz. şimdi herşey internetten ibaret oldu. hiç bir çocuk bizleri dinlemezki.

bugün nette beta hcg değerlerini araştırıyordum bir doktora sürekli sorular geliyor 14 yaşındaki bir kızın yazdığı mesaja bakın;

erkek arkadaşlarımla bir yıldır ilişkiye giriyoruz korunmuyoruz ama içimede boşalmıyor sanırım en son ilişkide kaçırdı biraz hamile olabilirmiyim?

ne kadar kızdım ben kıza biliyomusunuz, hemen yorum yazdım. ne işin var kızım neye geç kaldında 14 yaşında ilişkiye giriyosun ne sanıyosun çok matah bişeymiş gibi anlatıyosun dedim.

gelen cevap; bana annem karışmıyor ben özgür bir gencim istediğimi yaparım o eskidenmiş.

eee nasıl anlatıcaz bu çocuklara biz cinselliği?

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556

ne kadar güzel anlatmışsın öyle katılıyorum sana. peki bu zamanda şimödiki gençliğe nasıl öğreticez bunları,nasıl anlatıcaz. şimdi herşey internetten ibaret oldu. hiç bir çocuk bizleri dinlemezki.

bugün nette beta hcg değerlerini araştırıyordum bir doktora sürekli sorular geliyor 14 yaşındaki bir kızın yazdığı mesaja bakın;

erkek arkadaşlarımla bir yıldır ilişkiye giriyoruz korunmuyoruz ama içimede boşalmıyor sanırım en son ilişkide kaçırdı biraz hamile olabilirmiyim?

ne kadar kızdım ben kıza biliyomusunuz, hemen yorum yazdım. ne işin var kızım neye geç kaldında 14 yaşında ilişkiye giriyosun ne sanıyosun çok matah bişeymiş gibi anlatıyosun dedim.

gelen cevap; bana annem karışmıyor ben özgür bir gencim istediğimi yaparım o eskidenmiş.

İnan bana bunu en çok düşünenler arasında ben de varım , çünkü benim de henüz minik olsa da yarın büyüyüp genç kız olacak gözümden sakındığım bir kızım var canım.
Ne anlatacağımı biliyorum aslına bakarsan ama nasıl yapmalıyım diye şimdiden düşünüyorum. Zamanı geldiğinde psikolojisini de asla göz ardı etmeyerek gerekirse yardım alarak öğretmek isterim. Bilimden sonuna kadar yararlanıp dinimizi - kültürümüzü asla göz ardı etmeyerek yetiştirmek amacım , bundan sonrası sanıyorum biraz gen kodlamalarında yazılan kişiliğiyle alakalı olacak. Hayırlısı..

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
felisity soktayim bitanem ya :(
nedir bu erkenden kadin olma hevesi tüylerim diken diken oldu
cvb ina gelince özgürde olsa annesi karismasada özgürlük bumudur yani?
saskinlardayim soktayim özgürlük buysa eger
2kiz annesiyim yarinlarindan bu cvp tan sonra dahada endiselenmeye basladim
Rabbim korusun akil fikir versin dogru yoldan ayirmasin
dilegim kizlarima güzel bir ayna olmak
ilerledikleri yolda dogruyu gösterebilmek
özgürlük buysa eger iyiki ben o özgürlükten faydalanmadim yararlanmadim
hersey yasinda güzel
ben 14yasindaki bir insana hala cocuk diye bakarken yeni yeni ergenlige gecis yapiyo diye düsünürken
6yasindaki ilk göz agrimin büyümesini istemiyorum nedense :(
göz yaslarima hakim olamadim resmen ya
dini örfü adeti gectim ki benim icin önemi coktur
insanin kendine saygisi olmasi gerekir herseyden önce suan 14yasinda ama 13yasinda baslamis nesine korkuyo peki hamileligin?yasindan büyük islere kalkismamis mi?akli ermemismi?
evet böylesine cocuk denmez artik
nerde kaldi o masumluk,saflik,temizlik?

okypete

Daimi Üye
Tepki
19.396

şoka girdim. 14 yaşmı. çocuk daha.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar