Kızlar Lavanta Kesesi Yapmak İçin Lavanta Arıyorum!

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Kızlar, dolablarıma lavanta keseleri koymak istiyorum; ama nette baktığımda fiyatlar çok pahalı. :dertli:

Lavantayı nereden temin edebilirim? Acil cevap lütfen:panter:

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Bu konuda benimde fikrim yok, bilen arkadaslar varsa bende yapmak isterim. :eek:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Bijutericilerde olur mu ki ablacım:dusun:

Özor

Daimi Üye
Tepki
484
Aktarlarda rahatlıkla lavanta bulabilirsiniz:) Büyük çeşitli bitkiler satan aktarlarda var. Geçtiğimiz sene almıştım çayını içmek için(karaciğer. Haftasonu çekmece ve dolabımı düzenlerken kesecikler yapıp koymuştum hatta:fisfis:

Her derde deva lavanta!

Hoş kokusuyla her zaman süsü bitkisi olarak değerlendirilen lavanta, saç dökülmesinden uykusuzluğğa kadar bir çok rahatsızlığa deva oluyor!14 Ocak 2009, Çarşamba 08:12 Karakter Boyutu :

Değerli okuyucu, lavanta (Lavandula angustifolia) tarih boyunca hep süs bitkisi olarak değerlendirilmiştir. Ülkemizde de özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen bir bitkidir. İngiliz ve Amerikan mutfağında bazı etli yemeklerde sosun içerisine taze lavanta çiçekleri ve körpe olan lavanta yaprakları ilave edilir. Sosa, mükemmel bir aroma kazandırır. Kendine has hoş kokusundan dolayı parfümeri ve kozmetik endüstrisinde de kullanılmaktadır. Lavantanın yağı kozmetik sanayinde kullanılır.

Yastık içinde kese
Hemen hemen herkes onun hoş kokusunun sadece çiçeklerinde olduğunu zanneder. Halbuki, yaprakları ve yaprak sapları da o muhteşem kokuya sahiptir. Çiçekleri ve yaprakları birbirlerinden tamamen farklı özellikte etkin maddeler içermektedir. Rahat ve sakin bir uykuyu sunan güç, lavantanın ağırlıklı olarak çiçeklerinde değil, yapraklarında ve gövde saplarında saklıdır. Avrupa ve ABD’de anneler bebeklerin yastıklarının içerisine lavantadan çiçeklerinin bulunduğu küçük kesecik yerleştirirler. Bu sayede bebeklerinin huzurlu uyumalarını sağlar.

Rahat uyku için
Anneannemin elbise dolabının bir ayrıcalığı vardı... Özenle katlanmış giysilerinin arasında ince tülbentlere sarılmış, yapraklı lavanta çiçekleri bulunurdu. Giydiği elbiseleri de ilk bir iki gün lavanta kokardı. Bazı geceler anneannemin odasında yer yatağında yatardım. Onun odasında uyuduğum geceler, lavanta kokusunu yastık yüzlerinde de derin derin algılardım. Öylesine rahat uyurdum ki... Yıllar sonra, lavanta üzerine yaptığım çalışmalarımda ilk gördüğüm, içerdiği en az ondört tane sedatif (teskin edici, rahatlatıcı) özelliği olan etkin maddeyi içerdiğiydi.

Alıntıdır.

Özor

Daimi Üye
Tepki
484
Devamı:)

Antiseptik etkisi
Lavantanın, antik çağlarda antiseptik olarak kullanıldığı bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı esnasında yaralanan askerlerin, yaraları hastabakıcılar tarafından lavanta suyu ile dezenfekte edilmekteydi. Doksanlı yılların başlarında bazı araştırmacılar lavantanın sedatif (teskin edici, dinlendirici) ve analjezik (ağrı kesici) özelliğinin olduğuna dair makaleler yayınladılar. Ancak benim araştırmalarımda gördüğüm, lavanta çiçeğinin karaciğer ****bolizmasının sağlıklı çalışması üzerindeki olumlu etkisi ile hepatite ve saç dökülmesine karşı kullanımı onun en önemli iki özelliği olduğudur. Genel karaciğer rahatsızlığı veya karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların imdadına yetişen bir bitkidir.

Kronik Hepatit-B ve Hepatit-C hastalarının da uygulayabilecekleri lavanta kürü, Hepatit-B ve Hepatit-C virüslerinin aktive olmasına karşı, karaciğer ****bolizmasını güçlendirmektedir. Kısaca, bu kür karaciğerin bağışıklık sistemini öylesine güçlendirmektedir ki, her iki virüsün de çoğalmasını büyük oranda baskılayabilmektedir (antiproliferatif).

Not: Eğer yüksek tansiyon hastası iseniz, lavanta kürünü uygulamayınız.

GÜNÜN KÜRÜ

KÜR 1: Karaciğer yetmezliğine, Hepatit-B ve Hepatit-C ye karşı

Bir tutam lavantayı (yaklaşık 4-5 gram) 300 ml (yaklaşık bir buçuk su bardağı) suda kısık ateşte 4 dakika demleyiniz. Demleme esnasında sıcaklığını kaynama nokasında sabit tutunuz. Cezvede demlerken ocağın altını kısık tutunuz. Fokur fokur kaynatmayınız. Çok yavaş bir şekilde kaynıyor, kaynamıyor gibi demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra, ılımasını beklemeden süzülmesi gerekir. Süzme işlemi tamamlandıktan sonra içmek için ılımasını bekleyiniz. 15 gün boyunca her gün, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı dolusu içiniz. Her defasında (her kullanımda) taze olarak hazırlanması şarttır. Bir gün önce arta kalan miktarı kullanmayınız. Kolay olsun diye bir kaç günlük hazırlayıp buzdolabında koruma altına almayınız. Hiçbir şekilde damak tadına uygun olsun diye içerisine şeker veya benzeri hiçbir katkı ilave etmeyiniz. 15 günlük ilk kür tamamlandıktan sonra rahatsızlığın seyrine göre haftada 3-4 defa, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı içmeye devam edilir. Karaciğer ****bolizması sağlıklı çalışmaya başladıktan sonra kür sonlandırılmış olur. Her sağlıklı insanın yılda bir defa 15 günlük lavanta kürünü uygulamasında çok büyük faydalar vardır.

Değerli okuyucu hiç bir bitkisel kürü alışkanlık haline getirmeyiniz. Karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların, Hepatit-B veya Hepatit-C virüsü ile yaşamak zorunda olan ların zaman zaman lavanta kürünü uygulamalarında çok büyük faydalar vardır.

Not: İnterferon tedavisi alan Hepatit hastalarına lavanta kürünü önermemekteyim. İnterferon tedavisi tamamlandıktan sonra hekimlerine danışarak uygulayabilirler.

Kür 2: Saç dökülmesine karşı

Bir tutam lavantayı (yaklaşık 4-5 gram veya tepeleme 1 yemek kaşığı) 500-750 ml kaynamakta olan suya ilave ediniz. Yaklaşık 5 dakika kısık ateşte demleyiniz. Demleme tamamlandıktan sonra ılımasını bekleyiniz ve ılıkken süzünüz.

Eğer, saçlarınız temiz ise demlediğiniz lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayınız ve yarım saat etki ettiriniz. Yarım saat etki ettirdikten sonra sadece suyla durulayınız.

Eğer, saçlarınız kirli ve çok yağlanmış ise önce sabun (tabii yeşil sabun) veya şampuanla yıkayınız. Sonra demlenmiş lavanta suyu ile yıkayarak, yarım saat etki ettiriniz. Daha sonra sadece su ile durulayınız. Saç dökülmesi durana kadar haftada bir-iki defa uygulanır. Saç dökülmesi durduktan sonra önleyici amaçlı olarak zaman zaman uygulanır.

Saç dökülmesine karşı
Saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir. Kırk yaşlarımda başlayan saç dökülmemi lavanta kürü sayesinde önledim. Lavanta kürünü uygulayıp başarılı sonuç almış çok sayıda insan tanıdım.

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Sağol canım ya, bugün aktara bir uğrayayım bakalım. Bulamazsam Kemeraltı'na giderim artık. Kokusunu çok seviyorum. Bu yüzden çamaşırlarımın da mis gibi kokmasını istiyorum:)

Ahududu

Daimi Üye
Tepki
392
Sağol canım ya, bugün aktara bir uğrayayım bakalım. Bulamazsam Kemeraltı'na giderim artık. Kokusunu çok seviyorum. Bu yüzden çamaşırlarımın da mis gibi kokmasını istiyorum:)

Canım lavantayla niye uğraşıyosunki lavantalı yumuşatıcı kullan sende :D

Özor

Daimi Üye
Tepki
484
Aşırısı baş ağrısı yapıyor ben de. Hatta çiçekli parfümlere karşı da hassasımdır bu yüzden. Yoksa çekmecelerin kokması muhteşem oluyor. Ferah ve temizlik hissi...

Lavantanın yağıyla da oda parfümü yapabilirsin:fisfis: Buhurdanlıklar var su ve lavanta yağını koyup altına mumu yaktın mı mis gibi kokuyla uyursun:panter:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Canım lavantayla niye uğraşıyosunki lavantalı yumuşatıcı kullan sende :D

Canım yumuşatıcım zaten süper koku veriyor; ama ben dolap içindeki o koku için istiyorum :eek:

Aşırısı baş ağrısı yapıyor ben de. Hatta çiçekli parfümlere karşı da hassasımdır bu yüzden. Yoksa çekmecelerin kokması muhteşem oluyor. Ferah ve temizlik hissi...

Lavantanın yağıyla da oda parfümü yapabilirsin:fisfis: Buhurdanlıklar var su ve lavanta yağını koyup altına mumu yaktın mı mis gibi kokuyla uyursun:panter:

Lavantayı sadece dolabım içn istiyorum canım. Zaten eşimde alerji var, valla birde başını ağrıtır öyle yağla falan papaz oluruz:D

Özor

Daimi Üye
Tepki
484
Kocayı kızdırmamak lazım:) Eve gelince bu odanın kokusu ne böyle diye pöyküren bir eş istemez kimse evde :kahve:

Ahududunun dediği doğru fısfıs şişelerinin içine bir miktar yumuşatıcı ve suyu karıştırırsan pekala kalıcı günlük taze koku elde edersin:)

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Evet onu da yapmıştım zamanında:) Yumuşatıcı ve su karıştırmıştım:eek:

Bu yağ olayını ben takmıştım bir gün, evim buram buram temizlik koksun istemiştim:D Neyse, birgün temizlik kokusu kokan, daha doğrusu cotton diye geçiyor air wickte sanırım. Ondan aldım, yağdanlığa koydum, mumu da yaktım:) Eşim deterjan kokuyor burası dedi ve bir daha yaktırtmadı bana:)

EdeBest

Yeni Üye
Tepki
3
Kızlar bende geçen sene çiçekçiden saksıda lavanta almıştım, şimdi onunla kesecik yapmayı düşünüyorum ama nasıl yapacağımı bilemiyorum. Çiçekleri açınca toplayıp kurutacak mıyım nasıl olacak ? İNşallah bilen birileri vardır -hmm

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar