Kıl, tüy meselesi!

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Yaz yaklaşıyor. Hepimizde bir telaş... Önce fazla kilolar gidecek, ardından da güzel bir vücut bakımı yaptırılacak. Peelingler, yosun maskeleri, aromalı bitkilerden banyolar... Tabii kıl tüy meselesi halledildikten sonra. Bütün kış, kalın çoraplar ve çizmeler arasında gizlenmiş, batıklar oluşmuş kılların üzerine bütün bu bakımları yaptırmışsınız neye yarar?

Lazer yeteri kadar sağlıklı mı, jilet kılları kalınlaştırır mı, ya iğneli epilasyon? Onun modası çoktan geçmedi mi hala? Epilasyon teknikleriyle ilgili kafası fazla karışık olanlar için ayrıntılı bir dosya hazırladık. Okuyun, kararınızı ona göre verin!

Jilet

Son derece yaygın ve pratik. Evde rahatlıkla uygulanabilmesi ve çabukluğu yüzünden pek çok kadının tercihi.

Nelere dikkat etmeli? Jilet, kuru veya ıslak olarak uygulanabilir. Islak yöntemde traş bıçağıya birlikte ayrıca traş köpüğü de kullanmalısınız. Bunu yaparken cildi ıslatın ve traş köpüğü sürün. Batık oluşumunu engellemek için jileti kılların çıkış istikametinde kullanın.

Çok acil bir durum olmadıkça, kuru cilt üzerinde jilet kullanmaktan kaçınmalısınız. İllaki kullanmanız gerekiyorsa, traş edeceğiniz bölgeyi talk pudralayıp yumuşattıktan sonra, kılların çıkış yönüne doğru jiletleyin. Uygulamadan sonra, cildi mutlaka bir vücut nemlendiricisiyle nemlendirin.

Uzama süresi: Kılların en fazla iki gün sonra eski yerlerini almasına hazırlıklı olun. Kılların uçları, jiletle kesildiğinden düzleşmiş olur, bu yüzden daha sert ve daha koyu renk çıkmış izlenimine kapılırsınız. Bunun dışında jiletin kılları gürleştirici ve sertleştirici bir etkisi kesinlikle söz konusu değildir.

Acı faktörü: Jilet yaparken bir yerlerinizi kesmediğiniz sürece acı duymazsınız. Sadece uzarken hafif bir kaşıntı ve acı sözkonusu olabilir.

Sir ağda

Sir ağda çam ağaçlarından elde edilen reçinenin belirli işlemlerden geçirilerek ağdaya dönüştürülmüş halidir. Sir ağda şeker içermediği için kıl köklerini beslemez. Aksine kıl kiklerini zayıflatarak kıl çıkış sürelerini uzatır.

Nelere Dikkat edilmeli: sir ağda bazı noktalara dikkat edildiği sürece herkes tarafından uygulanabilir. Sir ağda kalıntıları ciltten ancak özel temizleme ve masaj yağı ile temizlenir. Sir ağda işleminde ayrıca tek kullanımlık kağıt bezler tercih edilmelidir. Sir ağda kılların çıkış yönüne sürülür, ters yönde tek bir hareketle cilt alttan gerdirilerek çekilir.

Uzama süresi: Kıllar daha seyrek ve yumuşak çıkıyor. Tabii yine de ayda bir kez yenilenmesi gerekiyor.

Acı faktörü: Sir Ağda cilde yapışmadığı ve kılları yumuşattığı için can yakmaz. Evde kullanılan el ağdası ve epilatörlere oranla acısı daha azdır.

El ağdası

Kadınlar tarafından hala en çok kullanılan epilasyon yöntemlerinden biri. Limon ve şekerden oluşan karışımıyla evde de uygulanabilir. Ancak şekerin kılları besleyen özelliği gözardı edilmemeli.

Nelere dikkat etmeli? Elde edilen karışım çok sıcak olmamak kayıyla (varise neden olabilir) istenilen bölgeye yapıştırılır. Temiz bir bez yardımıyla, kılların çıkış yönünün tersine hızla çekilir.

Uzama süresi: Yaklaşık bir ay sonra, kıllar uzamaya başlar. Ancak jilet ya da tüy dökücü losyonlar gibi sert değildir.

Acı faktörü: El ağdası, epilasyon yöntemleri arasında en fazla acı veren olarak bilinir.

Epilatörler

Uç kısmındaki döner başlıklar sayesinde kılları kökünden koparan epilatörler, artık sadece bacaklarda değil hassas bölgelerde de kullanılıyor.

Nelere dikkat etmeli? Elektrikli epilatörleri kullanmadan önce, cilt mutlaka talk pudrasıyla pudralanmalıdır. Kıllar, çıkış istimetinin tam tersinden aşağıdan yukarı doğru alınmalı. Böylece daha rahat ve çabuk epilasyon sağlayacaksınız. Sonrasında ise uygulanan bölgeyi parfüm içermeyen bir nemlendiriciyle nemlendirmelisiniz.

Uzama süresi: Bu tür epilasyondan sonra kıllar en az dört hafta görünmez ancak, bu sürenin sonunda bir de bakarsınız ki, hepsi aynı boyda değildir. Epilatörlerin en can sıkıcı yana da budur zaten.

Acı faktörü: Bütün epilasyon yöntemlerinden daha fazla acıtmaz. Ama epilatör almadan önce mutlaka deneyin!

İğneli epilasyon

Kıllar için en etkili ve kesin çözüm. Ancak her kıl kökünün ayrı ayrı yokedilmesi gerektiğinden hem yıllar alan hem de pahalı bir yöntem. Bu yüzden vücudun yüz, kasıklar ve koltukaltı gibi bölgelerinde uygulanması daha uygun.

Nelere dikkat edilmeli? Çok ince bir iğne her kılın köküne enjekte ediliyor ve kısa bir elektrik dalgası veriliyor. Bu dalga kılın kökünü yakıyor. Düzenli tedavi sonunda kıl kökü giderek zayıflıyor ve bir noktadan sonra büyüme duruyor. Bu çok hassas tedavinin uzman kişiler tarafından yapılmaması halinde enfeksiyonlara ve yara izlerine yolaçabiliyor.

Uzama süresi: Tedaviden yaklaşık bir ay sonra, kıllar uzamaya başlar. Her defasında daha da incelir ve azalır ancak, tedavi süresinde tek bir kıla bile kendiniz müdahale etmeme koşuluyla.

Acı faktörü: Bu cildinizin hassaslığına ve uygulama yapılan böleye bağlıdır. Sadece kıl köküne elektrik verildiği an, kısa bir yanma söz konusudur. Tedavi sonrasında cilt yüzeyinde kırmızı lekeler oluşur ve bunlar bir-iki saat sonra kendiliğinden geçer.

Epilight

Fotokimyasal bir reaksiyon sonucu, temel etki sistemiyle çalışıyor. Gittikçe yaygınlaşan etkili bir yöntem.

Nelere dikkat etmeli? En önemli avantajı enfeksiyon, alerji gibi yan etkilerinin olmayışı. Kronik kıl batmasına bağlı kıl kökü iltihaplarında da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Uzama süresi: Yüz, bikini ve koltukaltı bölgelerinin herbiri için 3–4 seans yeterli. İki seans arasında en az 4–6 hafta geçmesi gerekiyor. En geç 3–4 ay içindeyse istenmeyen tüylerden sonsuza kadar kurtulmak mümkün.

Acı faktörü: Hiçbir acı yok.

Krem ve losyonlar

Tüy dökücü krem ve losyonlar, özellikle kısa süreli çözüm arayanların kurtarıcısıdır.

Nelere dikkat etmeli? Tüylerden arındırmak istediğiniz bölgeyi krem veya losyonla kaplayın. Kremin içindeki aktif kokulu madde kıllar üzerinde etkili olarak cilt yüzeyinden kolayca kopmalarını sağlayacaktır. Pürüzsüz bir cilt için kremin üzerinde belirtilen bekleme süresinin sonunda ılık suyla yıkamanız yeterli.

Uzama süresi: Losyonlar, jilete nazaran biraz daha rahatlama sağlar. En geç yedi gün içinde kıllar, jilet kadar sert olmamakla birlikte çıkmaya başlar.

Acı faktörü: Tüy dökücü kremler, özellikle hassas ciltler üzerinde reaksiyon gösterebilirler. Bunu önlemek için cildinizin küçük bir bölümünde test edebilirsiniz. Bunun dışında hiçbir acı duymazsınız.

Lazer epilasyon

Nelere dikkat edilmeli? Lazer epilasyondan istenilen çözümün alınabilmesinin ön koşulu tüylerin siyah ve sert olmasıdır. epilasyon öncesinde ve sonrasında 3 hafta süreyle güneşten %100 koruyucu kremlerle o bölgeyi korumak gerekir, aksi takdirde ciltte kalıcı leke bırakabilir.

Uzama süresi: Periyodik bir uygulama sistemi var. Seans aralarında jilet kullanılabiliyor.

Acı faktörü: Kullanılan alete ve kişinin hassasiyetine göre değişebilir.

Alıntıdır!

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Ne güzel işte sıcaklara kalmamışsın. Benimkide Nisan'da geç geldi. Umarım bu ay tam zamanında gelir, yoksam tatilim mahvolur:gitme:

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
bende lazere gidiyorum.. bayağı bi azaldı.. rahatım artık, yüzde 80 falan... benimde halam gelmek üzere geldi gelecek yani... :dil:

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
epilasyon aletiyle alıyorum bazende jiletle en kolayı jilet ve pürüzsüz yapıyo sonra makinayla alınca çok acıyo ama:)))

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
kol ve bacaklarimi epilatörle aliyorum
ama cok acil bisey ciktiysa jiletledigim oluyo ne yazikki :(
özel bölge ve koltuk alti icin kosmetikciye gidiyorum agdalaniyorum:dil:
biyiklarimda sirle aliniyo bala biyiklimiyim ne :kptmya:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
Kollarını da mı alıyorsun İncim:(Çoğalmıyorlar mı?

Bende bıyıklarımı sirle aldırıyorum:D En rahatı:eek:

Kesinlikle cnm:eek:

:aglayan:nekadar killi oldugumu ne sen sor ne ben söyliim arisim:aglayan:

ne yazikki cok kil var kollarimda
ara ara alip ara ara sarartiyorum tüy sarartici kremle
azalma olmadigi gibi cogalmada olmadi tatlisim

yalnızlık

Daimi Üye
Tepki
371
ben ağda kullanıyorum darda kalırsam jilet kullanıyorum
kızlar birde hamam tozu diye birşey duydum urfada hamamlarda kullanılıyormuş
zamanla ciddi oranda azalttığını söylüyorlar aktarlarda bulunuyormuş galiba
ama bilmiyorum ne kadar doğru

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
:aglayan:nekadar killi oldugumu ne sen sor ne ben söyliim arisim:aglayan:

ne yazikki cok kil var kollarimda
ara ara alip ara ara sarartiyorum tüy sarartici kremle
azalma olmadigi gibi cogalmada olmadi tatlisim

:(:( Canım epilasyona gitsen. Bende fazla yok; ama yazın kollarıma sarartıcı sürüyorum.

ben ağda kullanıyorum darda kalırsam jilet kullanıyorum
kızlar birde hamam tozu diye birşey duydum urfada hamamlarda kullanılıyormuş
zamanla ciddi oranda azalttığını söylüyorlar aktarlarda bulunuyormuş galiba
ama bilmiyorum ne kadar doğru

Hamam tozu mu? Bende ilk defa duydum canım. Bir araştırayım bakalım:)

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Hamam tozu zırnık diye de geçiyo kızlar,bende hafif tüylerin yani incelerin tamamını kökünden aldı ama çok berbat bi kokusu var

artı yönü acı yok ağrı yok,sürüp 5 dak.bekletip yıkıyosunuz-ayse

1 yemek kaşığını 2 kaşık kireçle karıştırıp macun kıvamına getiriyosunuz,yarım saat beklicek-ayse

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar