Kemikleri güçlendiren besinler

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
attachment.php

Süt

Kalsiyum kemiklerimiz için en temel ihtiyaçtır. Yaşı 50’den fazla olan erişkinlerin günde ortalama 1000 mg kalsiyum almaları gerekir. 50 yaş altı yetişkinlerin ise günde 1200 mg kalsiyum tüketmeleri sağlıklıdır. Kalsiyum hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın. Birçoğumuzun bildiği üzere süt en önemli kalsiyum kaynağıdır; çünkü sütün her 35 gramı 510 mg kalsiyum içerir. Dolayısıyla günlük beslenmemizde mutlaka olması gereken bir besindir.

Yoğurt ve peynir

Diğer süt ürünlerinden yoğurt ve peynir çeşitleri de kalsiyum açısından önemlidir. Her ikisinde de yüksek oranda kalsiyum vardır. Örneğin yoğurdun 245 gramında neredeyse yüzde 50 kalsiyum; peynirin 40 gramında ise günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacak kadar kalsiyum vardır. Dolayısıyla her gün mutlaka 40 gram peynir ve 200 gram yoğurt tüketilmesi kemikleriniz için çok faydalı olacak ve vücudunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılamasını sağlayacaktır.

Sardalya balığı

Sardalya da kalsiyum açısından çok zengin bir balıktır ve bu lezzetli küçük balık kemiklerinizin kuvvetlenmesi sağlar. Hatta üç tanecik sardalya balığı kuyruğunun bir bardak sütle eşdeğer olduğunuz biliyor muydunuz? Anlayacağınız sardalyanın azı bile bizim kalsiyum ihtiyacımızı karşılamaya yeter!

Soya ürünleri

Tofu, soya sosu, tempe, soya sütü gibi özünde soya fasülyesi barındıran tüm besinler lezzetli oldukları kadfar kemiklerimiz için çok sağlıklıdır da. 100 gram soya fasülyesini düşünün; onun yüzde 28’inin her birinin 277 mg kalsiyum içerdiğini bilin. Anlayacağınız günlük beslenmenize biraz soya katmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

Somon

Somon ve onun en büyük gücü Omega 3 cildimizden gözümüze; A’dan Z’ye sağlığımıza faydalı bir balıktır. Somonun onlarca faydasının yanı sıra bir diğer faydasının da kemik erimesini önlemesi olduğunu biliyor muydunuz? O zaman hem kemiklerinizin, hem cildinizin güzel olması için ara ara somon tüketmeye özen gösterin.

Fasulye

Fasulyeler; aynı badem, ceviz, fıstık, ayçekirdeği gibi kuruyemişler gibi kalsiyum açısından oldukça zengin besinlerdir. Yanı sıra hem protein, hem Omega 3, hem potasyum içermesinden dolayı her sağlıklı insanın alışveriş sepetinde bulunması gereken bir besindir.

Alıntıdır:kayris:

Ekli dosyalar

• sut.jpg
    sut.jpg
    26 KB · Görüntüleme: 40

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Süt pek icemiyorum ama yogurt ve beyaz peyniri cok severim. :sutarafa:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Bende yoğurt ve peynir çok tüketiyorum. Sütte 2-3 günde bir maalesef :gitme:

G

guzelcem

Misafir
Kahvaltımdan sütüm peynirim yoğurtum hiç eksik olmaz, hele oğluşuma sevmez kavga ederek süt içiririz babamızla:bebecik:kptmya:

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
ogluma sut icirmek icin maymun oluyoz,,bi sevdiremedim gitti sunu,,,

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Nesquikle denediniz mi peki canım

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
denedim canim,neler neler,,yok cilek tozu aldim yada muz bu meyveleri sever diye ama yok,,sanki cocuga zehir iciriyon,,kokluyo,sut kokusu geldimi zaten,nasi agliyo biliyonmu,sanki bi yerini kopariyon,,,
bizde icsin istiyon cok saglikli ,buyume caginda tam 4 yasinda,,, peynirde yemez,,,

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Zor valla.. Bende zorla içerim sütü; ama nesquikle falan indiriyorum mideye :dertli:

A

ayse1369

Misafir
sütü çok severim sabah akşam içerim peynir yoğurtta yerim genelde sevmediğim bişey yoktur diyebilirm seçmem :)

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar