Kayıt Dondurma Nedir? Koşulları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
''Zorunlu nedenlerden veya belirli bir eğitimi başka bir eğitim kurumunda izlemek amacıyla bir öğrenci üniversiteden uzaklaşmak isteyebilir. Bu öğrenci bir veya birkaç yarıyıl süre ile Kayıt dondurmak için bağlı olduğu Fakültenin Yönetim Kuruluna başvurur. Kurul durumu degerlendirerek karara bağlar. Kayıt dondurmasına izin verilen öğrenci izin süresinin sonunda başka bir karar gerekmeksizin eğitimine devam eder.''

Alıntı : Koç Üni.

Madde 24-Yükseköğretim Kurulu’nun 83.36.363 sayılı kararı ile belirlenen haklı ve geçerli nedenlerle öğrenimine devam edemeyecek durumda olan öğrenciler, ilgili yarıyılın en geç ikinci haftası içinde başvurdukları takdirde, ilgili Yönetim Kurulu kararı ile iki yarıyıl kayıt dondurabilirler.

Sağlık nedenleri ile yapılacak kayıt dondurma istekleri bu sürenin dışındadır.

Öğrencinin kaydı dondurulduktan sonra, kayıt dondurmasına ilişkin nedenler ortadan kalkmışsa ve devam koşulunu sağlayabiliyorsa ilgili Dekanlık/Müdürlük Makamına dilekçe ile başvurarak kaydının açılmasını isteyebilir. İki yarıyıllık süre dolduğu halde kayıt dondurma gerekçesi devam ediyorsa, ilgili Yönetim Kurulunca kayıt dondurma süresi uzatılabilir. Ancak bu işlem üst üste iki defadan fazla yapılmaz ve toplam süre iki yılı (dört yarıyılı) geçemez. Öğrencinin kaydını dondurduğu süreler, öğretim süresine dahil edilmez. Kayıt donduran öğrenciler, kayıt dondurma süresinden sonraki öğretim programındaki derslerden sorumlu olurlar.

Mazeretler

Madde 25-Mazeretlerde haklı ve geçerli nedenler şunlardır;

a) Öğrencinin üniversite hastaneleri veya devlet hastanesi raporları ile belgelenmiş bulunan sağlıkla ilgili mazeretleri,

b) 2547 Sayılı Kanunun 7. Maddesinin d/2 Fıkrasının 3. Bendi uyarınca öğretimin aksaması sonucunu doğuracak olaylar dolayısıyla öğrenime Yükseköğretim Kurulu kararı ile ara verilmesi,

c) Mahallin en büyük mülki amirince verilecek bir belge ile belgelenmiş olması şartıyla doğal afetler nedeniyle öğrencinin öğrenimine ara vermek zorunda kalmış olması,

d) Birinci derecedeki akrabalarının ağır hastalığı, ölümü halinde bakacak başka kimsenin bulunmaması nedeniyle öğrencinin öğrenimine ara vermek zorunda olduğunu belgelemesi ve bu durumun ilgili yönetim kurulunca kabul edilmesi,

e) Ekonomik nedenlerle ilgili yönetim kurulunca izinli olarak öğrencinin eğitim-öğretimine ara vermiş olması,

f) Öğrencinin tutukluluk hali,

g) Hüküm muhtevası ve sonuçları bakımından, öğrencinin tabi olduğu disiplin yönetmeliği maddeleri itibariyle öğrencinin öğrencilik sıfatını kaldırmayan veya ihracını gerektirmeyen mahkumiyet hali,

h) Tecil hakkını kaybetmesi veya tecilin kaldırılması suretiyle askere alınması,

ı) Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu yönetim kurulunun mazeret olarak kabul edeceği diğer haller

Alıntı :

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar