Karpuz Kabuğu Reçeli

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
Karpuz kabuğu reçelinin tarifi
Değişik bir lezzet, tadını seveceksiniz

Malzemeler:
* Uzunlamasına kesilmiş 2 dilim karpuz kabuğu
* 2 su bardağı su
* 3 su bardağı şeker
* 7–8 diş karanfil
* Çeyrek limon suyu
Hazırlanışı:
Karpuz kabuğunun yeşil kısmını çok ince olarak soyun, kalan beyaz kısım kesme tahtası üzerinde iyice ince dilimler halinde kıyın. Tencereye suyu koyup kaynatın ve karpuz kabuklarını atarak ocağı kısın. Yaklaşık 40–45 dakika ağzı kapalı olarak kaynatın.
Bu işlemi düdüklü tencerede 15 dakika kadar kaynatarak da yapabilirsiniz. Karpuz kabukları yumuşadıktan sonra şekeri atın, karanfili ekleyin ve ara sıra karıştırarak 30–35 dakika kadar daha pişirin.
Reçelden aldığınız bir damlayı soğuk zemin üzerine damlattığınızda top olarak duruyorsa reçel olmuş demektir. Limon suyunu ekleyip iki dakika daha pişirip sıcak olarak kavanoza koyun ve ağzını sıkıca kapatın.
Afiyet olsun
Kaynak Hürriyet Ailem.

Bu tarifi en kısa zaman içerisinde mutlaka denemem lazım karpuz kabuğundan reçel yapıldığını hiç duymamışdım değişik bir lezzetdşr herhalde:elif::elif::elif::elif:

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
ilk defa duyuyorum çok ilginç geldi..resim yokmu sılacım..

OP
sıladayım

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
Aldığım tarifde resim url sini alamamışdım canım nette araştırdım başka bir yerde buldum paylaşıyorum canım bende ilkdefa duydum değişik geldi ve mutlaka deniycem:huhuu:

İşde resimleri canım:huhuu:

DSCN36243.jpg

DSCN3625.jpg

DSCN3627-600x300.jpg

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
Bu seferde ilk siz deneyin nk'cik te hazıra konsun :D

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
ama tarifte kirece yatırmak yazmıyo, böyle yapılıncada kabak tatlısı gibi oluyormu acaba merak ettim. annem kirecte bekletirdi 2 gece sonra yapardı

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar