Kadına şiddeti tartışıyoruz!

duyguuuu

Daimi Üye
Tepki
489
Hanımlar,

Çevremizde birçok kadın her gün şiddete maruz kalıyor.

Kadınların suçu var mı? Şiddete uğrayan kadın buna neden müsade ediyor?

Ekonomik özgürlük şiddetin önüne geçer mi?

Görüşlerimizi paylaşalım.

Bu sorunu aşmak için el ele verelim.

Ne dersiniz?

Sevgiler...

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Bu dünya genelinde büyük bir sorun , gelişmiş ülkelerde (toplumlarda) kadının toplumdaki yerini belirleyen geleneksel kurallar yok diyebiliriz , kadının mutlaka çalışma hayatı oluyor ailesinden bağımsız kendi ayakları üzerinde duruşu söz konusu ve bu toplumlarda şiddete karşı etkili yaptırımlar var adalet kavramına güveniliyor ve hızlı işliyor bürokrasi (gelişmemiş ülkelere nazaran).. Bu bakımdan şiddete karşı caydırıcılık daha fazla , kadının eşinden (örnek veriyorum) şiddet gördüğünde kendi hayatına maddi anlamda devam etme şansı da yüksek..
Fakat az gelişmiş ülkelerde bazı gelenekler inançlar vs. kadının ikinci sınıf olduğunu , erkekten zayıf olduğunu ve sürekli korunmaya muhtaç olacağını vurgulamaktan başka amacı yokmuş gibi sanki.. (benim düşüncem) , yetiştirilme şekilleri buna bağlı himaye altında olmaya eğilim , çalışma hayatından uzak kalma , kendi ayakları üzerinde durmayı olumsuz etkiliyor , toplum baskısı olan ülkelerde de olana sessiz kalma , içinde tutma , yardım istemekten çekinme , maddi olanaksızlığa düşme korkusu kaçınılmaz sonu hızlandırmaktan başka işe yaramıyor aslında.
Şiddetin şiddete eğilimin büyük oranda yetiştirilme tarzıyla alakası vardır diye düşünüyorum.

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Ülkemizde de ne yazık ki gelinlikle çıkılan baba evine kefenle geri dönüş isteği-beklentisi artık ne denirse , inanılmaz yıpratıcı , olmaması gereken üzücü düşünce yapılarından biri bana göre ..

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
ülkemizde öyle bir anlayış var ki erkekler boşandıkları kadınların üzerinde bile hak iddia ediyorlar :sinirli:eğitim ve ekonomik özgürlük çok önemli birde yetiştirme tarzı,küçükken ailesinden şiddet gören bir çocuk büyüyünce de şiddet uyguluyor maalesef...

OP
duyguuuu

duyguuuu

Daimi Üye
Tepki
489
şiddet her alanda var ne yazıkki.

Ama istatiklere bakılırsa koca eline bakan kadınların buna daha çok katlandığı daha doğrusu katlanmak zorunda kaldığı aşikar.

Şimdi kendi işi olan parasını kazanan kadın sizce ne kadar müsade eder kendisine şiddete?

benim görüşüm bu tabi..

Keşke her kadının bir dayanağı olsa...

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
kadına şiddetin öününe geçemkte bahsedilen sebepler de etkili ama en etkilisi bence caydırıcı cezaların olmaması
öldürse bile ne ceza alıyor ki
bu bağlamda idam cezasının geri gelmesi taraftarıyım ,özellikle cinsel saldırılar ve insan hayatına yapılan kasıtlar en ağır şekilde cezalandırlmalı:dusun:

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Tartışma olası muhtemel ihtimaller üzerinde olur bana göre ve kadına şiddet olası bir muhtemel değildir.Dolayısıyla bence tartışmaya kapalı bir konudur.
Kadına şiddeti bu başlık altında kınayabiliriz ama (yine bence) asla tartışamayız?

OP
duyguuuu

duyguuuu

Daimi Üye
Tepki
489
Tartışma olası muhtemel ihtimaller üzerinde olur bana göre ve kadına şiddet olası bir muhtemel değildir.Dolayısıyla bence tartışmaya kapalı bir konudur.
Kadına şiddeti bu başlık altında kınayabiliriz ama (yine bence) asla tartışamayız?

haklısınız, tartışma konusu olamaz.

Sevgiler...

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Kadina siddete hayir.
Cezalar agirlastirilmali.
Kiz cocuklari okutulmali.
Meslek sahibi olmali.
Aileler erkek cocuklarini yetistirirken kiz erkek ayrimi yapmamali. ........

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar