İsim koyarken kendinizi değil, çocuğunuzu düşünün

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Bir zamanlar çocuklara dede ve ninelerinin isimleri verilirken, bu gelenek artık yok olmaya başladı. Ebeveynler yaygın isimler koymak yerine son zamanlarda çocuklarına farklı, eşi ve benzeri olmayan isimler verme telaşında.
2973.jpg
Bir zamanlar çocuklara dede ve ninelerinin isimleri verilirken, bu gelenek artık yok olmaya başladı.
Ebeveynler yaygın isimler koymak yerine son zamanlarda çocuklarına farklı, eşi ve benzeri olmayan isimler verme telaşında.
Aileler, ismin güzel bir anlam taşıması değil, dikkat çekici olması gerektiği düşüncesiyle sözlük ve internet sitelerinden 'hiç verilmemiş, duyulmamış isimler' bulmaya çalışıyor. 2 aylık kız çocuklarına şans manasına gelen 'Talia' adını veren Alkan ailesi onlardan sadece biri. Sıradan bir isim olmasını kesinlikle istemeyen Mustafa-Derya Alkan çifti, çocuklarına farklı ve değişik bir isim bulmak için sanal ortamda uzun araştırmalar yapmış. İsmin anlamının çok önemli olmadığını ifade eden anne Derya Alkan, "Yaygın ve gelenekselleşmiş isimler yerine dikkat çekici, hiç kimsede olmayan bir isim arıyorduk. İnternetten Talia ismini bulduk. Bebeğim herkesin ilgi odağı oluyor, her zaman dikkat çekiyor. İleriki yıllarda da isminin avantaj sağlayacağını düşünüyoruz." diyor.
Çocuğuna benzersiz bir isim koyma merakı saran diğer bir aile de Hacer-Hüseyin Kandemir çifti. Çiftin, 'güzelliği ile ünlü' anlamına gelen Eyşan isminde bir kız çocuğu var. Hacer Kandemir, diğer isimlerden farklı olması için bu ismi verdiklerini söylüyor. Anne Hacer, "Klasik isimler herkeste vardı. Biz çocuğumuzun farklı olmasını istiyorduk." ifadelerini kullanıyor.
Farklı isimler, ebeveynin ideallerini yansıtıyor
Uzman Psikolog Yücel Sözer, ailelerin çocuklarına farklı isim koyarken bu isimlerin kendi hayatlarında istedikleri ama gerçekleştiremedikleri ideallerini simgelediğini belirtiyor. Günümüzde anne ve babaların çocukları üzerinden var olmaya çalıştığını belirten Sözer, bunun en büyük sebebinin ebeveynin kendinde gördüğü yetersizlik olduğunu söylüyor. Sözer, "Aileler, çocuklarını diğerlerine benzemeyen, herkes gibi olmayan, özel bir yere koyma çabası içerisinde. Çocuklarına sıra dışı ve ilgi çekici isimler koyarak kendilerini daha farklı ve iyi hissediyorlar. Ayrıca anne ve babalar çocukla ilgili gelecek planlarını yaparken, farkında olarak ya da olmayarak kendi yaşamlarında gerçekleştiremedikleri ideallerini de simgeleştiriyor. Birtakım değerleri, koyduğu isimle çocuğa yansıtıyor." şeklinde konuşuyor. Sözer, 'Dikkat ve ilgi çeksin' diye konulan farklı isimlerin çocuğun özgüvenini zedelediğini iddia ediyor.
Yıl değişti, adımız da değişti
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'nün yaptığı istatistiklere göre 1980'li yıllara kadar Mehmet, Ahmet, Mustafa, kızlarda ise Fatma, Ayşe, Hatice isimleri yaygındı. 80'lerde geleneksel yaygın isimlerin arasına Murat, Dilek, Özlem, Serpil, Hülya, Sümeyye, Tuğba, Rabia, Elif, Kübra, Betül gibi isimler girdi. Aileler modernite ile geleneği aynı isimde barındırmaya çalıştı. Zeynep Sude, Ayşe Ece, Mustafa Berk, Emine Naz vb. isimler, o yılın en gözde isimleri arasında yer aldı. 90'lı yıllarda isimlerin sonuna 'nur' eklendi. Son yıllarda, 'ismin güzel bir anlam taşıması'ndan geçildi, hatta bir anlam taşıması zorunluluğu dahi ortadan kalktı. 'Farklı olması ve kulağa hoş gelmesi' yeter şartları oluşturdu.
En gözde farklı isimler:
Erkek: Pamir, Laçin, Merih, Sonat, Ulaç, Keyhan, Abay, Andaç, Pozan, Berke, Utkan.
Kız: Su, Renk, Bade, İlçim, Delfin, Dirim, Deren, Ceren, Bilun, Ildır, Durul, Erce, Püren, Dilmen, Artun, Belin, İzgi, Beliz, Beste
Kız-erkek: Ada, Ümür, Özgü, Destan, Ilgın, Ogan, Doruk, Doğa, İlter, Bilhan, Vurgun.
Ünlülerin çocuklarına verdikleri isimler: Su, Pars, Derin, Güney, Alya, Deniz, Türkü, Alin, Nehir, Selin, Lara, Rüzgar, Defne, Alara, Can, Ares, Duru, Melisa, Ada, Atlas.
Zeynep Kaçmaz
Zaman

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
Bende az daha Gülşen mi neydi Gül'lü birşeydi oluyormuşum son anda anneciğim kendi adına uygun yapmış ismimi severimde iyi yapmış canım benim:hihi:

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Bende az daha Gülşen mi neydi Gül'lü birşeydi oluyormuşum son anda anneciğim kendi adına uygun yapmış ismimi severimde iyi yapmış canım benim:hihi:

Ben eski geleneklere uygun olsun diye konulmuş bir ismim var.Babaannemin ismi!!!Kendisi rahmetli oldu ama ismini taşıyorum!!!
İsmin bir anne baba için çok önemli olduğunu sonradan öğrenenlerdenim.Öbür dünya dediğimiz ahirette isimlerimizin anlamları ile çağrılacağımızı biliyor muydun nk'cım.
Ben ilk oğlumun ismini koyarken (BERKE UMUT) hiç düşünmeden ismini koydum ama ikinci oğlumda bu hataya düşmedim ve (BERAT UTKU) anlamı güzel olsun istedim.

füreyya

Daimi Üye
Tepki
2.323
benim kız kardeşim olsa annem çok eski bir isim koyacakmış. iyiki olmamış diyordum ama
bir baktık ki; aldığımız gelinin ismi o isimden :D

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518

Ben eski geleneklere uygun olsun diye konulmuş bir ismim var.Babaannemin ismi!!!Kendisi rahmetli oldu ama ismini taşıyorum!!!
İsmin bir anne baba için çok önemli olduğunu sonradan öğrenenlerdenim.Öbür dünya dediğimiz ahirette isimlerimizin anlamları ile çağrılacağımızı biliyor muydun nk'cım.
Ben ilk oğlumun ismini koyarken (BERKE UMUT) hiç düşünmeden ismini koydum ama ikinci oğlumda bu hataya düşmedim ve (BERAT UTKU) anlamı güzel olsun istedim.

Senin ismin genelde eski isim koymak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Ayrıca başladığı ve bittiği harf dolayısıyla da kişi için olumlu bulunuyor.

Benim anlamımda tam haliyle "Can ışığı" ya da "Işıklı pırıltılı can" oluyor galiba :dusun: ama Nur ve Can olarak ayırırsak daha genişliyor tabi :)

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar