İnternette Dürüstlük

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
İNTERNETTE DÜRÜSTLÜK

Beni okuyorsanız eğer buralara kadar ulaştıysanız yani sizin de bu ortamda dostluk ve sevgi aradığınızı ya da er geç arayacağınızı düşünüyorum...

Birbirimizi görmeden tanımadan ve sadece "hissederek" yürüttüğümüz dostluk ilişkisi yaşamımızdaki diğer ilişkilerden çok farklı gelişiyor..
Gerçek yaşamda önce fizikleriyle giyim kuşamlarıyla sonra da fikirleriyle ve yaşam görüşleriyle zihinleriyle tanışırız insanların..
Oysa burada sanal ortamda önce fikirler ve görüşler ön plandadır birbirimizi zihinlerimizle tanırız severiz (ya da sevmeyiz) ve bazen de tanımak isteriz görüşür tanışırız....
Değer verir dost oluruz..
Çok sevdiğim bir şair ve filozofun Halil Cibran'in sözlerini yazım süresince paylaşacağım sizlerle:
"Dostunuz size aklından geçenleri açıklarken ne -hayır-ı ne de -evet-i ona söylemekten korkmayınız. Ve o sustuğunda yüreğiniz onu dinlemeyi sürdürsün; Eğer dostun senin içindeki denizin alçalacağını bilmek zorundaysa bırak yükseleceğini de bilsin.. Yalnızca zaman öldürmek için aranılan dost nedir ki ? O sizin ihtiyacınızı karşılamak içindir yoksa anlamsız boşluğunuzu değil.. Ve dostluğunuzun uyumunda bırakın kahkahalar yükselsin ve zevkler paylaşılsın..."
Bazen bu büyü bozulmasın diye dürüst olamadığımız için bu tanışmayı istemeyiz. Karşımızdakinin dürüstlüğü veya bizimki bir şekilde kafamızda hep dürüstlüğü sorgularız güvenmek isteriz yazılana dostlarımıza....
Gerçekten o kişi mi...
Gerçekten böyle mi düşünür...
O mu gerçekten bizim etkilendiğimiz...
Sevgi duyduğumuz...
Yoksa yalan mı bize söyledikleri....
Yoksa...
Yoksa...
Bize sevgiden bahseden yüce duyguları bayrak etmiş kişi evinde eşini veya çocuklarını döven biri mi? En azından insanları iddia ettiği kadar sevmiyor olabilir mi? Zaman içinde tanıdıkça kuşkular başlayacaktır...
Hiç kimse yalanı sürekli sürdürecek kadar zeki değildir...Ve hiç kimse de bu yalanlara sonsuza kadar inanacak kadar saf değil...
Dürüstlük özgürlük demektir ve özgürlük kısıtlanmamalıdır asla...
"Özgürlüğünüz kendisine vurulmuş olan zincirlerinden kurtulduğunda daha büyücek bir özgürlüğe zincir olur..."
Sürdürmeye çalışacağımız yalan hatırlamak zorunda olduğumuz uydurma kişilik en çok kendimizi rahatsız edecektir bir gün.....
İnsan karşıısındakini bir süre aldatabilir belki...
Hatta uzun bir süre de bunu devam ettirebilir...
Ama kendini kandıramaz bunu hep sürdüremez...
Sürdürürse kişilik sorunları başlayacaktır yarattığı kahramanı yaşatmaya çalışırken kendisini yaralamış hatta öldürmüş olabilir...
Ne kaybederiz oysa ne olur boyumuz kısa veya uzun ise zayıf veya şişman isek....
Sağlığımız yerinde veya değil ise...
Eksiklerimiz varsa...
Paramız olsa veya olmasa...
Veya o filmi görmemişsek o şiiri duymamışsak....
Ya da o ülkeye gitmemişsek...
Sesimiz güzel değilse...
O konuya yabancı isek....
Söylediğimiz yaşta değilsek...
Manken-fotomodel bir kadın veya atletik vücuda sahip bir erkek değilsek..
Ya da yaşamımızda olmadığını söylediğimiz birileri varsa...
Ne fark eder dostluk adına..
Yalanların esiri olarak yaşamak ve bir gün her şeyden kaçmaktansa dürüst olmayı denesek dostlarımıza ve kendimize...
Yarattığımız dünyanın birgün başımıza çökmesindense....
Daha kötüsü bir başkasının dünyasını yıkmaktansa....
"Tıpkı okyanusun sahilinde durmadan kumdan kaleler yapan ve sonra da bir vuruşta gülerek yıkıveren çocuklar gibi. Oysa sizler kumdan kaleler yaptıkça okyanus sahile daha çok kum yığmaktadır. Ve yaptığınız kaleleri yıktıkça okyanus sizlere gülmektedir..."
Kendine mükemmel bir kişilik yaratmak çok kolay..
Zor olanolduğunu dürüstçe olabilmek.....
En acı gerçeğin bile en güzel yalandan üstün olduğunu hatırla....
Dürüstlük temelinde oturan dostlukların daha değerli ve uzun ömürlü olacağını ta içinde biliyorsun...
Unutma uzun vadede dürüstlük her zaman galip gelecektir...
Kendini zor olsa da acı olsa da kabullen...
Çünkü sen biriciksin çok değerlisin. Sonradan acısını çekeceğin hayalleri yaratma..
"Acınız idrakinizi kaplayan kabuğun kırılmasıdır. Nasıl ki bir meyvanın yüreğinin güneşi görebilmesi için kabuğunun çatlaması gerekir acı da sizin için öyledir. Kalbinizi güncel yaşantınızın mucizelerine hayran tutabilseydiniz acınız mutluluğunuzdan daha az görkemli olmazdı. Tıpkı tarlalarınızdan geçip giden mevsimler gibi yüreğinizin mevsimlerini de kabul edebilseydiniz Pişmanlık ve üzüntülerinizin Kış'ında çevrenize huzur içinde bakabilirdiniz... Acılarınızın çoğu kendinizce seçilmiştir. İçinizdeki hekimin hastalıklı benliğinizi tedavi amacıyla verdiği tatsız ilaçtır... Bu nedenle içinizdeki hekime güvenin ve uzattığı devayı sükunetle ve yatışarak için.."
Karşındakine güvenmek istiyorsan dürüstlük arıyorsan önce kendini güvenilir kılmalısın. Bunun da yolu bir; acı da olsa zor da gelse kendinle tanış ve bize seni sun..

Çünkü biz seni seviyoruz klavyenin tuşlarındakini sahte dostu değil sadece ve tam da şu halinle seni...

Alıntı

su.ay

Daimi Üye
Tepki
1.545
teşekkürler. ben bütün içtenliğimle, ailem gibi görerek herşeyi paylaşıyorum ve inanıyorum ki burada herkes samimi ve içten kendisi .yalansız ,riyasız. iyi ki bu forumu tanıdım.:teytey: sizleri tanıdım.:gulcicek::gulcicek::gulcicek:

OP
Kristen Stewart

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Burda bu sitede bu konudaki bahsedilen tarzda kişilerin olduğuna inanmıyorum,ya da inanmak istemiyorum diyelim...

Burası evimiz,ailemiz oldu

sanal gerçeğe dönüştü burda

yazı çok hoşuma gitti onun için paylaşmak istedim arkadaşlar

bu yazılanları yapmayanlar yok değil-ayse

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
çok güzel bi yazı ben tam olduğum gibiyim hatta hayatımdaki insanlara olmadığım kadar samimiyim burda buna inanabilirsiniz:))) gerçek beni tanıyan çok az insan vardır hayatımda 2 yüzlülük olarak anlaşılmasın duvarlarımdan bana yaklaşabilen çok az insan vardır yani ama burda öyle mi olduğum gibiyim ve bunu seviyorum:)))

Es_se

Daimi Üye
Tepki
22.495
sanalda canım cıcımcı ınsanlara tahammulum yok
sıkıntıda fırar edıp mutlu gunde yanında olanlar toplulugu sanal dunya
ama dogru kullanırsan kendı lehıne cevırıp cok guzel dostluk ve paylasımlar cıkarırsın
hanımefendıde oldugu gıbı

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
çok güzel bir yazı emeğine sağlık,çevremizde gerçek hayatta o kadar çok ki iki yüzlü ;ben kendimi böyle insanlardan korumanın yolunu herkesle arama mesafe koymakla buldum .bu yüzden beni tanıyanlar benim soğukkanlı olduğumu düşünür.sanal da da öyleyim önce soğuk, mesafeli :)sonra kişileri tanımaya başladıkça samimi olurum.insanlar sanalda da belli ediyor az çok kendini ,bir söz vardır duymuşsunuzdur;yalanın dibi delik çıkar diye bence çok doğru birsüre sonra anlaşılır herşey ve hanımefendi de böyle kişiler olduğunu düşünmüyorum :cak:

S

suna

Misafir
bende doğruculardanım insanları severim yaradanın yarattı herşeyii yalanla kalbimizi siyah yapmayalım yalanım hep ii lik yapmak için bariştırmak için üzmemek için yinede olmasın istiyom ama beni gelip buluyor Allahım affetsin

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Harika bir yazı:hhhhhh:

Sanalda kral olamaya çalışan insanlara maalesef tahammülüm yok. Gerçek hayatta bir o kadar pısırık sanıyorum çünkü bu tarz kişileri. Yani güçleri sadece sanala yetiyor.

Ayrıca karşıdaki kişinin yalan söylediğini de çok çabuk anlayabiliyorum:) Ve de çok komik oluyorlar böyle davranarak. Allah'tan bu tarz insanlar bizim sitemizde yok:)

sunay

Daimi Üye
Tepki
2.121
sade sanalda değil her yerde aynıyım neysem oyum hiçbirşeyim gizli değil burdakileriide samimi buluyorum olmayanlarda er geç ayıklanıyor zaten bulgurdaki taş gibi:)

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
sanaldaki arkadaşlıklarda kimseye %100 güvenemeyiz ama burda tanışıpta gerçekten güvendiğim samimi gelen insanlar oldu zaten samimi olmayanlarda bir süre sonra eleniyor kendiliğinden ama sanal ortamda en fazla yalanın kadın erkek arasında olduğunu düşünüyorum:kahve:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
sanaldaki arkadaşlıklarda kimseye %100 güvenemeyiz ama burda tanışıpta gerçekten güvendiğim samimi gelen insanlar oldu zaten samimi olmayanlarda bir süre sonra eleniyor kendiliğinden ama sanal ortamda en fazla yalanın kadın erkek arasında olduğunu düşünüyorum:kahve:

Kesinlikle :kayris: :kayris: :kayris:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar