İlk çocuk kardeşine zarar verebilir

niha55

Daimi Üye
Tepki
1.156
Kıskançlık ön plana çıkar...

Annenin ikinci çocuğa hamile kalmsıyla birlikte evin ilk çocuğuna yeni kardeşinin olacağını anlayacağı dille anlatılması gerekiyor. Kardeşler arası kıskançlığın ortadan kaldırılması için bunun gerekli olduğu belirtildi.

Sempati Psikolojik Danışmanlık ve Hipnoterapi Merkezi Psikolog doktoru Ramazan Özarslan, anne ve babalara en başta ilk çocuğun rızasını almadan yeni çocuk yapmamalarını öğütlüyor.

İlk çocuğun kendini ayrıcalıklı gördüğünü, ikinci çocuk olunca da kardeşler arası kıskançlığın yaşandığını dikkat çeken Özarslan, "Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması için evin ilk çocuğunun kardeş gelmeden önce hamilikten itibaren psikolog gözetiminde eğitim verilmesi gerekiyor." diye uyardı.

İlk çocuğun kendisine karşı sevgi ve ilginin azalmasını istemeyeceğini hatırlatan Özarslan, yeni doğan kardeşin benimsememesi halinde anne ve babanın yalnız bıraktığı bir anda bebeğe çok kötü zarar verebileceğine dikkat çekti. Özarslan, şu tavsiyelerde bulundu: "Kardeşlik kıskançlıklarında evin ilk çocuğuna gösterilecek ilgi her zaman çok önemlidir. Anne babalar ikinci çocuk dünyaya gelmeden ilk çocuklarına yeni bir kardeşinin olacağını güzel bir dille anlatmalı. İlk çocuğa doğan kardeşinin sana 'abi' veya 'abla' diyecek diye telkinde bulunmalı. İkinci çocuk dünyaya geldiğinde ilk çocuğa sevgi daha fazla gösterilmeli. Böylece çocuk yeni kardeşini kabullensin."

munise

Daimi Üye
Tepki
365
Kızım'la oğlumum arası 18 ay,oğlum doğduğunda kızım da küçük olduğu için çok sorunlar yaşamıştık.Oğlumun başına gelmeyen kalmamıştı ama şimdi kızım 9 yaşında oğlumda 7 yaşında ikisi çok güzel anlaşıyorlar,asla birbirlerine laf söyletmiyorlar dayanışma mükemmel bu da benim ve eşimin hoşuna gidiyor.

Bahar

Yeni Üye
Tepki
12
Kızım'la oğlumum arası 18 ay,oğlum doğduğunda kızım da küçük olduğu için çok sorunlar yaşamıştık.Oğlumun başına gelmeyen kalmamıştı ama şimdi kızım 9 yaşında oğlumda 7 yaşında ikisi çok güzel anlaşıyorlar,asla birbirlerine laf söyletmiyorlar dayanışma mükemmel bu da benim ve eşimin hoşuna gidiyor.

ne guzel Allah bozmasin aralarini cnm
bizde o asamaya gelmeye az kaldik :)

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Benim kızım kardeşini yani oğlumu hiç kıskanmadı.Aralarında 3 yaş var.Çok sevdi ama oğlum büyümeye başlayınca ablasını kıskandı.Kızıma ne zaman yaklaşsam sarılsam o hemen araya gire ablasını yanımdan uzaklaştırırdı.Dağdan gelmiş bağdakini kovmuş hesabı.
Aynı anda her iki koluma alırdım ikisini de adaletli olmak için.
Bazen de ikisi sarılırlardı birbirine teletabiler gibi çok tatlı.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar