İkiz Bebekler Annelerinden Ne Alır?

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
İkiz Bebekler Annelerinden Ne Alır?

İkiz bekleyen anneler dikkat! 9 aylık süreci sağlıklı geçirmek için beslenmenize özel bir önem vermeniz gerekiyor. İkiz bebek bekleyen annelerin beslenme konusunda yaşadıkları en büyük sıkıntının 4 besin maddesinin eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, anne adaylarına özel beslenme önerileri sunuyor.

İkiz bebek bekleyen annenin beslenmesi, tek bebek bekleyen annelere göre temel beslenme prensipleri aynı kalsa da miktarlarda değişiklikler oluyor. Annelerin bazı besin maddelerine olan ihtiyacı artıyor, bazı önemli minerallerin kaybı da artıyor. İkiz gebelerin en büyük sıkıntısının 4 maddenin eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, “İkiz gebeliklerde en çok demir eksikliği görülüyor. Onu kalsiyum eksikliği, omega yağ asitleri, protein eksiklikleri izliyor. İkiz bekleyen gebeler kabızlığı da şiddetli yaşadıklarından su tüketimlerini de artırmaları gerekiyor” diyor.

attachment.php

İkiz bebek bekleyen gebelerde en çok eksikliği yaşanan 4 madde hakkında bilgiler veren Dilem İrkin, bu konuda merak edilen noktaları aydınlatıyor:

DEMİRİ YERİNE KOYUN, C VİTAMİNİYLE GÜÇLENDİRİN

İkiz gebeliklerde en çok eksikliği görülen mineral, demir. Dışarıdan preparat olarak alınan demir desteğinin yanında gıdalarla alınan demir içeren besinlerin mutlaka tüketilmesi gerekiyor.

• Demirin en zengin kaynakları olan yumurta, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller sofradan eksik edilmemeli.
• Demir alımının yanında emilimi destekleyecek C vitamini alımına önem verilmeli, demir içeren besinle birlikte mutlaka yanında C vitamini içeren bir besin alınmalı.
• Emilimi engelleyen çay, kahve tüketiminden kaçınmalı.
• Yapılacak demir desteğinin dozu düşüklüğün durumuna göre doktoru tarafından belirlenmeli. Tek gebelikte demir gereksinimi 30 mg civarı iken, ikiz gebeliklerde bu ihtiyaç 60 mg kadar çıkabilir.

KALSİYUM AZALIR, YERİNE KONMAZSA UZUN VADE OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR
İkiz bebek bekleyen gebelerde en önemli mineral eksikliklerinden biri de kalsiyum. Özellikle gebeliğin 28’nci haftası ile beraber kalsiyum gereksinimi artıyor. Eğer anne yeterince kalsiyum almazsa, kanda kalsiyum oranı düşüyor. Kemiklerden kalsiyum geçişi başlar bu durum ise annede uzun vadede kemiklerde hasar yaratıyor.

• Gebelikte kalsiyum ihtiyacı 1000 mg civarındadır, fakat çoğul gebeliklerde ve 2 yıldan daha az ara ile gebe kalan kadınlarda bu ihtiyaç 1200 mg kadar çıkıyor.
• Bu dönemde kalsiyumdan zengin süt, yoğurt, peynir, fındık, yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine ağırlık verilmesi gerekiyor. • Günde 2 bardak süt, 2 bardak yoğurt, 50 gr peynir tüketilmesi gerekiyor.
• Eğer bu gıdalar tüketilmiyorsa doktorunun desteği ile takviye olarak verilebiliyor. Süt tüketmek istemeyen annelere yoğurt, peynir ya da kefir tüketimi desteklenerek kalsiyum almaları sağlanabiliyor.

OMEGA YAĞ ASİTLERİ BEYİN, KALP VE GÖZE ÇOK FAYDALI
Gebeliğin üçüncü diliminde değer kazanan bir besin desteği ise omega-3 yağ asitleri. Özellikle beyin, kalp, göz sağlığı ve gelişim için çok önem taşıyan bu yağ asidinin en güçlü kaynağı, balık.

• Yüksek oranda civa içerdiği için büyük balıklar yerine küçük balık tercih edilmesinde yarar var. Mutlaka gebeliğin son 3 ayında haftanın en az 2 günü balık tüketmeye özen göstermek gerekiyor.
• Eğer tavuk yeminde keten tohumu varsa yumurta da sağlıklı bir omega -3 kaynağı olabilir.
• Balığın yanında badem, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler özellikle semizotu , omega-3 içerir.
• Gün içinde ise badem, fındık grubundan bir avuç içi tüketmeye çalışmak gerekiyor. Ancak bu besinlerin yağ kaynağı olduğu unutulmamalı aşırı tüketiminden kaçınılmalı.
• Özellikle balık yenilmediği günlerde ise omega-3 takviyesi almak gerekiyor.

TEK BEBEK VARSA PROTEİN İHTİYACI 60 GRAM, İKİZSE 90-120 GRAM
Tek bebek bekleyen bir gebenin günlük protein ihtiyacı günlük 60 gr iken, ikiz gebeliği olan anne adayının protein ihtiyacı 90-120 grama kadar çıkabiliyor. Özellikle gebeliğin altıncı ayından itibaren protein alımı bebeğin gelişim açısından önem kazanıyor. Bu da daha fazla et, balık, yumurta, süt, yoğurt anlamına geliyor. Bitkisel protein olarak ise kuru baklagillerin tercih edilmesinde yarar var.

YETERSİZ SU TÜKETMEK, ERKEN DOĞUM RİSKİNİ ARTIRIYOR
Gebelikte en sık karşılaşılan sorunlardan birinin de kabızlık olduğuna değinen Dilem İrkin, “Özellikle son aylarla beraber daha da sıkıntı yaratan bir hal alabiliyor. Bu nedenle günlük beslenmemizde mutlaka meyve ve sebze tüketimine önem vermemiz gerekiyor. Hem kalsiyum hem folik asit açısından zengin yeşil yapraklı sebzeler günlük beslenme alışkanlığında mutlaka yer almalıdır. Günlük 5–6 porsiyon mevsimine uygun meyve ve sebze tüketimine bu dönemde mutlaka dikkat edilmesi önemli” diyor. Gebeliğin son üç ayı içinde sıvı tüketimi daha da fazla önem kazanıyor. Özellikle ikiz gebelerde bu dönemde plesentadaki su oranı çok önemli. Gebeliğin ilk aylarında ortalama iki litre su tüketimi yeterli olacakken, son aylarda bu değer ikiz gebeliklerde yeterli olmuyor, bu nedenle günlük üç litre su tüketmek gerekiyor. Yetersiz su tüketiminin erken doğum riskine neden olacağının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Dilem İrkin, sıcak mevsimlerde bu değerin biraz daha fazla artırılmasının önemine işaret ediyor.

İKİZ BEKLİYORUM DİYE YEMEĞE YÜKLENMEYİN
• İkiz gebeliklerin sağlıklı olabilmesi kilo kontrolünün de iyi yapılması gerekiyor.
• Burada en önemli nokta annenin gebe kaldığı vücut ağırlığı.
• Eğer anne düşük ağırlıkta gebe kaldıysa (beden kitle indeksi 20’nin altındaysa) ortalama 18–23 kilo alımı normal kabul ediliyor. Özellikle bebeğin gelişiminin başladığı ve gereksinimlerin önem kazandığı dördüncü aydan itibaren haftada 800 gram kilo alınması gerekli.
• Kişi normal ağırlığında gebe kaldıysa, toplamda 16–20 kg alınması yeterli. Yine dördüncü ayla birlikte haftada 600 gramı aşmamak gerekiyor.
• Anne adayı normal kilo ağırlığında gebe kaldıysa tek gebelikte ortalama 2000–2200 kalori alması gerekirken, ikiz gebelikte bu değer 2300–2700 kaloriye kadar çıkabiliyor.
ikiz gebelik, ikiz, çoğul gebelik, hamilelik, gebelik, doğum, beslenme, gebe sağlığı, Demir, kalsiyum, protein, omega asitleri

Kaynak: iVillage Türkiye

Ekli dosyalar

• ikiz-gebelik_220.jpg
    ikiz-gebelik_220.jpg
    8,7 KB · Görüntüleme: 143
H

Hera

Misafir
AbLamın ikizLeri var :crazy: besLenmesine dikkat etmiştik çok zor yaa ikiz büyütmek ben büyüttüm bilirim çok ta tatlı olsada ...

OP
sadiye

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Ikiz cocukta bakim daha zor oluyordur mutlaka.
Anne icinde hamilelikte beslenme cok önemli. :huhuu:

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
İkizlerin gebeliğide zor bir dönem bakımı daha da zor bir dönem benim ikiz gebeliğimde kalsiyum ve demir eksikliğim çok fazlaydı demir eksikliğim için doktorum kan şurupları vermişdi kullanmışdım aklıma geldikce iyyyy çok kötü bir tadı vardı ama bebişlerim için içmek zorundaydım benimkiler şuan 10.yaşlarına Aralığın 21'nde girmiş olcaklar şimdi şöyle bir geriye bakıyorumda nasıl zor ve yorucu günler geçirmişdim gurbettesin birde tekbaşınasın ailenden kimse yok yanında birini kucağımda emzirirken bir diğerini ayağımda sallardım sabaha kadar oturduğum yerde uyuya kaldığım çok olmuşdur saç baş dağınık tarak bile vuramıyorsun çareyi kısacık kestirmekde bulmuşdum Allahım ne günlerdi yaaaaa:bebecik:bebecik

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
İkizlerin gebeliğide zor bir dönem bakımı daha da zor bir dönem benim ikiz gebeliğimde kalsiyum ve demir eksikliğim çok fazlaydı demir eksikliğim için doktorum kan şurupları vermişdi kullanmışdım aklıma geldikce iyyyy çok kötü bir tadı vardı ama bebişlerim için içmek zorundaydım benimkiler şuan 10.yaşlarına Aralığın 21'nde girmiş olcaklar şimdi şöyle bir geriye bakıyorumda nasıl zor ve yorucu günler geçirmişdim gurbettesin birde tekbaşınasın ailenden kimse yok yanında birini kucağımda emzirirken bir diğerini ayağımda sallardım sabaha kadar oturduğum yerde uyuya kaldığım çok olmuşdur saç baş dağınık tarak bile vuramıyorsun çareyi kısacık kestirmekde bulmuşdum Allahım ne günlerdi yaaaaa:bebecik:bebecik

o zor olan günler çok gerilerde kaldı sılam bak maşallah büyütmüşsün Rabbim acılarını göstermesin..
O kan şuruplarından doktorum bana da vermişti doğumdan hemen sonra bir ay boyunca günde iki şişe içiyordum ıyyy

Ayben

Daimi Üye
Tepki
771
İkiz bebek bakımı çok çok zor
mutlaka bir yardımcı lazım anneye
arkadaşımın ikiz torunları var şu anda 14 aylıklar
cidden çok zor Rabbim sabır ve kolaylıklar versin ikiz bebeği olanlara

fıdan

Yeni Üye
Tepki
4
BENİMDE İKİZLERİM VAR BİRİ KIZ BİRİ ERKEK TEK BAŞIMA BAKIYORUM 3 yaşındalar ama gerçekten zo iş

Selingelin

Yeni Üye
Tepki
2
ikiz, üçüz gerçekten zor bencede... haberlerde izlemiştim de yurtdışında yabancı kadının teki beşiz doğurmuştu ve hepside gayet sağlıklılardı. Türkiye'de bu pek mümkün olmuyor sanırsam...??

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar