İdrar yaparken yanma neden olur?

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
İdrar yolu enfeksiyonları özellikle biz kadınların oldukça sık rastladığı hastalıklardandır. Biz burada basit enfeksiyonlardan sistite değineceğiz. Özellikle idrar yaparken yanma şeklinde ortaya çıkar sistit. Sistitin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız… Unutmayın, sistit ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Çünkü sistit, ihmal edildiği takdirde kronikleşebilir, üriner sistemde (mesane ve böbreklerde) kalıcı hasara neden olabilir.

karin-mkle.jpg

Kadınların anatomik yapıları erkeklerden daha farklıdır; kadınlarda üretra daha kısadır, işte bu yüzden kadınların sistit olma riskleri daha fazladır. Her 5 kadından birinin yaşamının herhangi bir döneminde en az bir kez sistit geçirdiğini biliyor muydunuz?

Sistit neden oluşur?

• Yanlış ve eksik genital temizlik
  • İdrar kanalının kısalığı
  • İdrar akımının engellendiği durumlar (üriner sistemde taş, tümör veya sonda gibi yabancı cisim bulunması)
  • Nörolojik olarak mesanenin boşalamaması
  • Şeker hastalığı
  • Hamilelik
  • Yaşlılık
  • Düzensiz cinsel ilişki ( sistit yeni evlilerde daha sık görülür ki buna ‘Balayı sistiti’ denir )
  • Menopoz dönemi
  • Erkeklerde prostat ve üretra hastalıkları

Belirtileri nelerdir?

• İdrar yaparken yanma, sızı ve ağrı
  • Sık idrara çıkma isteği
  • İdrara çıkıldığında az yapma
  • Acil idrar yapma hissi
  • Tam boşalamama hissi
  • Kötü kokulu ve bulanık idrar
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması
  • Kasıklarda ve göbek altında ağrı olması
  • İdrarda kan olması

sistit-uzn.jpg

Tedavisi nasıl yapılır?

Basit sistit tedavisi doktor kontrolünde 3-5 günlük antibiyotik kullanımı ile yapılabilir. Ancak doktorunuzun önerisine göre bu süre uzatılabilir de…

Sistitten korunmak için nelere dikkat etmeli?

• Günlük su alımı en az 2 litre olmalıdır. Su bakterilerin mesaneye tutunmasını engeller ve dışarı atılmasını sağlar.
  • Kahve, koyu çay, alkol gibi içecekler ve acılı baharatlı yiyecekler en aza indirilmelidir. Bunların mesane üzerine uyarıcı etkileri vardır.
  • Mümkün olabildiği kadar sık idrara çıkılmalıdır. İdrarı tutmak mesanedeki bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır.
  • Tuvaletten sonraki temizlik doğru olmalıdır. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylece bakterileri idrar kanalına doğru taşımamış olursunuz. Sadece kağıtla silinmek yeterli değildir. Anal bölge mutlaka bol suyla yıkanmalıdır. Ancak aşırı hijyen takıntısı normal vajinal florayı bozabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
  • Vajinal deodorant, parfümlü sabun, pudra kullanımı idrar kanalını tahriş edebileceğinden dolayı bu tür ürünler kullanılmamalıdır.
  • İç çamaşır tercihi doğru yapılmalıdır. Genital bölgenin nemlilik oranını artırarak bakterilerin üremesini kolaylaştırdığından, sıkı, dar pantolonlar ve naylonlu iç çamaşırlar giyilmelidir.
  • Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir.
  • Cinsel ilişkiden sonraki erken dönemde idrara çıkılmalıdır. Bu durum bakterilerin yayılmasını önlemektedir.
  • Menopoz sonrası dönemde ös****** kremleri kullanılmalıdır.
  • Özellikle yaz aylarında havuz sistitine dikkat edilmelidir. Kalabalık ve kirli havuzlara girmekten kaçınılmalıdır.
Alıntıdır!

G

guzelcem

Misafir
Sık sık idrara çıkmakdan artık nefret eder oldum yaaa:kayris: burda dağ suyu var sadece böbrek yada idrar yollarına iyi geldiği söyleniyor, sağolsun eşim getirir ben içdikden sonra bol bol inanın tuvalet den bıkdım:iyyyy::kahve::dertli::mendil:emeğine sağlık canısı çok teşekkürler sana mucucks

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
yaa bende sadece yanma degil sancı oluyor birde pembemsi bi sıvı geliyor :gitme:

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
geçmiş olsun canım suan bende var ve wc gidesim gelmiyor :aglayan:

evet bende dua ederdim çişim gelmesin diye gitmek istemezdim poponun altına su tulumu koy ayaklarınada bide burda ki bir kaç ablam demişti ayser,hülya leğene sıcak su koy papatya falan koy hiç bişiy yoksa sıcak suya poponu koy

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
deniycem canım da ben yatagma sıcak su yapıorum geceden ayaklarım icin ama ozaman biraz iyi oluyor birde popoma deniyim canım tesekkurler.

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
sagol canım öptüm görsürüz

bi aşa evime geçeyim canım yemek yapıcam :uc:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
sagol canım öptüm görsürüz

bi aşa evime geçeyim canım yemek yapıcam :uc:

%100 sistit olduğunu bilsem bir ilaç var tek kullanımlık su ile karıştırıp içiyorsun. O anında geçiriyor; ama emin değilim. :ilknur: Çünkü ben sistit olduğumda hiç pembemsi bir sıvı gelmiyordu, yanma ve sık WC çıkma oluyordu.

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
%100 sistit olduğunu bilsem bir ilaç var tek kullanımlık su ile karıştırıp içiyorsun. O anında geçiriyor; ama emin değilim. :ilknur: Çünkü ben sistit olduğumda hiç pembemsi bir sıvı gelmiyordu, yanma ve sık WC çıkma oluyordu.

canım bende onu kullanıyorum ama ben eczacıya danışıp almıştım dr gitmemiştim ve dönem dönem sorunum olduğunda kullanıyorum süper bişey tabiki bol su içmek şartıyla

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
canım bende onu kullanıyorum ama ben eczacıya danışıp almıştım dr gitmemiştim ve dönem dönem sorunum olduğunda kullanıyorum süper bişey tabiki bol su içmek şartıyla

Bana da doktorum vermişti. Bende bir ara sürekli olduğu için artık reçetesiz gidip alıyordum:kptmya: Kim yarattıysa Allah razı olsun, o tuvalete gitme beni deli ediyordu çünkü.

Tabii bol su içmekte önemli

Tepki
914
bende sadece böbreklerimde ağrı oluyor üşütünce ..bir de sol arka sırta doğru ağrır ..öyle yanma olmuyor çok şükür ..hafif atlatıyorum galiba ama ağrı oluyor

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Bu konu hakkinda pek bilgim yoktu, tesekkürler canim. :acep:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar