Hz. Muhammedin Hoşgörüsü

gizemderin

Yeni Üye
Tepki
9
Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hoşgörüyle ilgili bir hadis-i şerifi =>''Kim bir Müslüman'ın bu dünyada bir ayıbını örterse Allah da kıyamet günü onun bir ayıbını örter.''

Her insanın aldığı eğitim ve sahip olduğu kültür bir değildir. Bir toplumda yaşayan birine göre normal olan bir hareket, bir başka toplumda yaşayanlara göre çok aykırı bir hareket sayılabilir. İnsanların bu farklılıkları hoşgörüyle karşılamaları gerekir.

Peygamberimizin Hoşgörüsüne Örnek Bir Olay

Peygamberimiz ve ashaptan bazıları mescitteyken dışarıdan, çölde yaşayan bir bedevî geldi ve durup dururken mescidin bir köşesine küçük abdestini bozdu. Orada bulunan ashap o adama çok kızdılar. Onun üzerine yürümek isterlerken Peygamberimiz onları engelledi. Peygamberimiz çöllerde yaşayan bedevîlerin tuvalet adabı olmadığını, bu hareketin onun gözünde sıradan bir iş olduğunu biliyordu. Bir kırba su istetti ve kirlenen yere döktürdü. Olay da böylece kapanmış oldu.

Peygamberimizin Hoşgörüsüne Örnek Başka Bir Olay

Rafi adında bir küçük çocuk ensardan birinin hurma ağaçlarını taşlamıştı. Bahçe sahibi onu yakalayıp Hz. Peygamber'e getirdi ve ondan şikayette bulundu. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) çocuğu yanına çağırdı, başını okşayıp sordu:

''-Çocuğum,bunu neden yaptın?'' Rafi çok utanmıştı. Kısık bir sesle:

''-Çok açtım, karnımı doyurmak için yaptım'' dedi. Peygamberimiz(s.a.v) şefkatle:

''–Yavrum, bir daha ağaçları taşlama, altına dökülenleri toplayıp ye; Allah seni böylece doyurur.'' diye buyurdu.
-------------------------------
İNŞALLAH İŞİNİZE YARAMIŞTIR :)

EmetliEmine

Daimi Üye
Tepki
325
Cok guzel bilgiler tesekkurler Peygamber efendimizin bu guzel huylarini bizde hayatimizda gerceklestirebilsek keske.Oysa biz birbirimize trafikte bile hosgorulu degiliz.

-sumeyye

Daimi Üye
Tepki
4.992
RABBİM razı olsun senden İNŞALLAH dilerim razı olduğu kulları arasında olanlardan olursun çok güzel bir paylaşımdı emeğine yüreğine sağlık RABBİM cümlemize hoşgörü ve hz Peygamber efendimizin (s.a.s) edebinden nasip eylesin RABBİM bizleri efendimizin yolundan ayırmasın İNŞALLAH

mes32

Daimi Üye
Tepki
1.200
Canım peygamberim...Rabbim bizleri onun ahlakıyla ahlaklandırsın inşaallah...
Allah razı olsun....

OP
G

gizemderin

Yeni Üye
Tepki
9
bnce bu konuda daha fazla paylaşım yapmalıyız. beğendiğinize sevindim lütfen sizde bu konuda paylaşım yapın :)

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar