Haruni Şal Modelleri ve Şemaları,Açıklamaları

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Bu aralar malum şal örme merakım had safhada bende nette bulduğum bin bir çeşit güzel örnekleri burada derlemek ve sizlerle paylaşmak istedim..
Önceliğimi bu güzel şandan yana kullandım...İşte birbirinden özel ve güzel haruni şallar..
haruni0003psmedium.png

haruni0001psmedium.png

haruni0002medium.png

Anlaşılacağı üzere Haruni'ye 9 ilmekle başlanıyor, bazı yerlerde anlatıldığı gibi 7 ilmekle değil!

harunicharta.png

haruni.png

İlk şemanın açıklaması:

Koyu renkli ilmekler orta ilmeği, Tİ ise toplam ilmek sayısını belirtiyor.

1. sıra:3 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dolai 1 düz, 1 dola, 3 düz (Tİ=13)
2. sıra:3 düz, aradaki tüm ilmekler ters, 3 düz. bundan sonra tüm çift sıralar bu şekilde örülecek.
3. sıra:3 düz, *1 dola, 1 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola,* 1 düz, , * * işaretin arasını tekrarla, 3 düz (Tİ=21)
5. sıra:3 düz, * 1 dola, 2 sini birlikte düz ör, 1 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola, 1 düz, ilmekleri düz örecekmiş gibi boş al, boş al, birlikte düz ör, 1 dola,* 1 düz, * * işaretin arasını tekrar et, 3 düz (Tİ=25)
7. sıra:3 düz, * 1 dola, 2 sini birlikte düz ör, 2 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola, 2 düz, ilmekleri düz örecekmiş gibi boş al, boş al, birlikte düz ör, 1 dola,* 1 düz, * * işaretin arasını tekrar et, 3 düz (Tİ=29)
9. sıra:3 düz, *1 dola, 1 düz, 1 dola, ilmekleri düz örecekmiş gibi boş al, boş al, birlikte düz ör,5 düz, 2 sini birlikte düz ör, 1 dola, 1 düz, 1 dola,* 1 düz, , * * işaretin arasını tekrar et, 3 düz (Tİ=33)
11. sıra: 3 düz, *1 dola, 1 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola, 1 düz, ilmekleri düz örecekmiş gibi boş al, boş al, birlikte düz ör,3 düz, 2 sini birlikte düz ör, 1 düz, 1 dola,1 düz, 1 dola, 1 düz,1 dola* 1 düz, , * * işaretin arasını tekrar et, 3 düz (Tİ=41)
13. sıra: 3 düz, *1 dola, 2 sini birlikte düz ör, 1 düz, 1 dola,1 düz, 1 dola, 2 düz, ilmekleri düz örecekmiş gibi boş al, boş al, birlikte düz ör,1 düz, 2 sini birlikte düz ör, 2 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola,1 düz, 2 sini birlikte düz ör,1 dola* 1 düz, , * * işaretin arasını tekrar et, 3 düz (Tİ=45)
15. sıra:3 düz, *1 dola, 2 sini birlikte düz ör, 2 düz, 1 dola,1 düz, 1 dola, 3 düz, 2 ilmeği örmeden al, 3. ilmeği ör, örmeden aldıklaırnı bu ilmeğin üzerinden şişten düşür, 3 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola, 2 düz, 2 sini birlikte düz ör, 1 dola,* 1 düz, , * * işaretin arasını tekrar et, 3 düz (Tİ=49)
açık mavi ile yazılmış bölüm tekrar bölümüdür. şemaya bakarsanız, şema aslında bu 4 sıranın tekrarıdır.şemadaki renkli kısımlar sadece kafa karıştırmaktan ibaret.

harunichartb.png
2. şema oldukça karışık görünüyor, ama örmeye başlayınca özellikle bir kaç sır asonra buna da alışıyor ve rahatça örebiliyorsunuz.

2. şemaya başlamak için şişinizde 249 ilmek olması gerek toplam. eğer daha küçük bir şal istiyorsanız, 209 ilmek, daha büyük bir şal istiyorsanız 289 ilmek olması gerekiyor.

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
belasha1_1_2.jpg

http://s15.postimg.org/vvp51dkjf/995671_616272401716393_1013524347_n.jpg

şala 10 zincir atarak başlıyoruz.Bir halka yapıyoruz.
1. sıra: 3 zincir çekin, halkanın içine 19 tane 2li trabzan yapın.
2. sıra:3 zincir çekin, her bir trabzanın tepesine bir tane 2li trabzan yapın (3 zincirle beraber toplam 20 trabzan olacak)
3. sıra:4 zincir çekin, sonraki trabzanın tepesine bir 2li trabzan yapın, bir zincir çekin, sonraki trabzanın tepesine bir 2li trabzan yapın. bu şekild earalarda birer zincir çekerek her bir trabzanın tepesine birer 2li trabzan yapın.
4. sıra:13 zincir çekin, bir boşluk atlayın, sonraki boşluğa sık iğne ile batın, 5 zincir çekin bir boşluk atlayın, sonrakine bir sık iğne yapın, 5 zincir çekin, bir boşluk atlayın, sonrakine bir sık iğne yapın, 5 zincir çekin, bir boşluk atlayın sonrakine bir sık iğne yapın, 10 zincir çekin, bir boşluk atlayın, sonrkaine sık iğne yapın, 10 zincir çekin bir boşluk atlayın, sonrkaine sık iğne yapın, bundna sonra yine 3 sefer 5 er zincir çekip sık iğne ile batın, en son yine 10 zincir çekip en sona sık iğne yapın.
5. sıra:3 zincir çekin, 10 zincirlik boşluğa 9 tane 2li trabzan yapın, 5 zincirlik boşluğa sık iğne ile batın, 5 zincir çekin sonraki 5 zincirlik boşluğa sık iğne yapın, 5 zincir çekin sonraki 5 zincirlik boşluğa sık iğne yapın, 10 zincirlik boşluğa 10 tane 2li trabzan yapın, arada zincir çekmeden hemen yanındaki 10 zincirlik boşluğa 10 tane 2li trabzan yapın, 10. trabzandan sonra 5 zincrilik boşluğa bir sık iğne yapın, 5 zincri çekin, sonraki 5 zincirlik boşluğa bir sık iğne yapın, 5 zincir çekin, sonraki 5 zincirlik boşluğa bir sık iğne yapın, en sondaki 10 zincirlik boşluğa 10 tane 2li trabzan yapın.
6. sıra:3 zincir çekin, her bir trabzanın tepesine birer tane 2li trabzan yapın, sık iğne ile 5 zincirlik boşluğa batın, 5 zincir çekin, sonrkai 5zincirlik boşluğa batın, sonraki trabzanların tepesine birer trabzan yapın,sık iğne ile 5 zincirlik boşluğa batın, 5 zincir çekin,sonraki 5 zincirlik boşluğa sık iğne ile batın, her bir trabzanın tepeisne birer 2li trabnzan yapın.
7. sıra:4 zincri çekin bir sonraki trabzanın tepeisne bir 2li trabzan yapın, bir zincir çekin, sonrkai trabzanın tepeisne bir 2li trabzan yapın, aralarda bir zincir çekerek devam edin. 5 zincirlik boşluğa geldiğinzde zincir çekmeden yandaki 10 trabzana geçin ve yien aralarda birer zincir çekerek trabzanların tepesine trabzan yapmaya devam edin, burada yanyana 20 tane 2li trabzan olacka ve her birinin araısnda birer zincir olacak, sona geldiğinzd eyine zincir çekmeden son 10 trabzana geçin ve aralarda birer zincir olacka şekilde trabzanlar yapmaya devam edin..
8. sıra: 13 zincir çekin, bir boşluk atlayın sık iğne yapın, 5 zincri çekin, bir boşluk atlayın sık iğne yapın, 5 zincri çekin bir boşluk atlayın sık iğne yapın, 5 zincir çekin bir boşluk atlayın bir sık iğne yapın,10 zincri çekin, 2 boşluk atlayın, sık iğne yapın, tekrar 5 er zincirlik seriyi yapın, 10 zincir çekin bir boşluk atlayın sık iğne yapın, 10 zincir çekin bir boşluk atlayıp sık iğne yapın, sonra 5 er zincirlik seriyi tekrar edin, 10 zincri çekin 2 boşluk atlayıp bir sık iğne yapın, 5er zincirlik seriyi tekrar eidn, 10 zincir çekin en sona bir trabzan yapın.
bundan sonra yien 10 trabzanla doldurma ve sırayla diğer 2 sırayı örün, sonra yine bu sıradaki gibi ortada 2 tane 10 zincir, başta ve sonda birer tane 10 zincri ve 5 er zincirlik serilerin arasında 10 nar zincir olacak şekilde artırmalara devam edin

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
şahım ilk eklediğin ör beni ör beni diyor ama bende dedim ki ben hasta ve yaşlı bir kadınım şahım yapar sevabına iyi demişmiyim :nazo:

Evet Teyzoşum çok iyi demişsin..Şahmaran hle başladığı şalın hakkını bir verse bak nasıl devamı gelecek.
Dün gece yine cebelleşiyordum şiş ve iplerimle..Kaç defa söktüm hatırlamıyorum bile inan:cilgindans:

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
Amin ablacım teşekkür ederim Rabbim o zor günleri birdaha bana yaşatmasın gerçekten çok zor günler atlattım Allahın izniyle şimdi daha iyiyim ama:eek::eek:
Kedicik gerçektende eklesende görsek seninde o güzel caaanım şal modeli örneklerini:selam::selam:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar