Hamilelik yogası nedir?

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334

hamilelik-yogasi-nedir.jpg

Uzmanlar, Avrupa ve Amerika’da son yıllarda kadınlar arasında giderek yaygınlaşan hamilelik yogası yani prenatal yoganın annelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasında yaşantılarını oldukça kolaylaştırdığını belirtiyor.

Özellikle Madonna’nın hamilelik döneminde popülerleşen hamilelik yogasının hamilelik sırasında ve sonrasında anneye ve bebeğe hem psikolojik hem de fizyolojik olumlu yansımalar ve açılımlar yarattığı iddia ediliyor. Prenatal yoga sayesinde anne adaylarının bebekleri ile hamilelik sırasında ve sonrasında zihinsel bütünleşme sağlamaları amaçlanıyor.

Ülkemizde yoga eğitimi veren Pınar Canko, bu sayede annenin nefes aldıkça bebeğin nefes alış biçimini öğrendiğini söylüyor:

“Eğer anne gevşekse, derin ve uzun nefes alıyorsa, eğer korku dolu ve stresli değilse, büyük bir olasılıkla bebeği de aynı gevşek halde, derin ve uzun nefesler alarak doğar. Çünkü bebeğiniz içinizdeyken, onlar kan dolaşımını, hazmı, kalp atışını duyarlar ve nefesinizi hissederler. Eğer tüm bunlar gevsek, yumuşak ve muntazam ise bebek tüm dünyayı öyle yorumlar.”

Prenatal yoganın mümkünse her gün ya da en az haftada bir kere yapılması uzmanlarca tavsiye ediliyor.

Ayrıca her geçen gün vücudu biraz daha değişen, biraz daha kilo alan ve ağırlık merkezinin değişmesinden dolayı duruş bozukluğu yaşayan, hareketliliği biraz daha kaybolan anne adayları, prenatal yoga ile fiziksel olarak iyi hissetmeyi öğreniyorlar ve kendilerine olan güvenleri artıyor.

Prenatal yoga ile yapabilecekleriniz

- İçinizde gelişen hayatla bağlantı kuracaksınız.

- Kaslarınızı gevşetip kan dolaşımınızı artıracaksınız.

- Doğuma hazırlık için kalçaları açacaksınız.

- Kegel egzersizleri ile gücünüzü artıracak, doğum için leğen kemiğine esneklik kazandıracaksınız.

- Güç, esneklik, denge ve dayanıklılığınızı geliştireceksiniz.

- Gerginlik ve üzerinizdeki stresi rahatlatacaksınız.

- Üst ve alt vücudu sıkıştıracak ve kuvvetlendireceksiniz.

- Sırt, kalça ve baldırları güçlendirecek ve onlara esneklik kazandıracaksınız.

OP
Aslı Oktay

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
ay benim son ayim degil tobem ama bende cok useniyorum egilip dogrulmak bile olum geliyo bazen :tskler:

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
Ya canım benimde hamileliğim öyle geçti zaten:) Belkide şuanda en rahat zamanlarını geçiyorum. Allahıma çok şükür.:utan:

OP
Aslı Oktay

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
az kaldi ama Allaha sukur senin ki hem melegine kavuscan hem vucudun normale doncek canim benim :utan:
darisi benim basima :utan:

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
6-7 aydan önce beklemiyorum canım normale dönmeyi. hayırlısı olsunda sağlıklı bir şekilde kilo vermek çok geri planda benim için.
Sen kaç kilo aldın şimdiye kadarhayatım:)

OP
Aslı Oktay

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
en azindan o buyuk gobek gidicek canim benim :eek: hemen normale donulmuyor zaten
ben 8 kilo aldim 7.5 ayligiz daha su iki ayda daha fazla almasam bari:iyyyy:

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
Ah canım son aylar daha fazla alıyorsun ama dert etme bence isteyince verirsin ...
Tek sağlık olsun....

OP
Aslı Oktay

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
herkes son aylardan korkuyo zaten bende tirstim :iyyyy: insallah veririz bu kilolari tobem yoksa isimiz zor :miyagi:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar