Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler

pembenutella

Daimi Üye
Tepki
940
Güneş kremi yaz sıcağında yakıcı güneşin altında asla yanımızdan ayırmamız gereken tek şey!

Rastgele bir ürün seçmek cildimize zarar verebilir. Cildimiz için yeterli koruma sağlayabilecek güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler:
SPF 30 ve daha üzeri

Güneş Koruma Faktörü( Sun Protection Faktor) kelimesinin kısaltması olan SPF bize ürünün UVB ışınlarına karşı etkinliği hakkında bilgi verir. Bu ışınlar cilt yanıklarına neden olur.

SPF 15’lik bir güneş kremi UVB’ye karşı %93’lük koruma sağlarken, SPF 30 %97 başarı gösterir. Özellikle çok açık tenliyseniz kesinlikle 30 ve üzeri SPF içeren ürünleri tercih etmeniz gereklidir.

Geniş spektrumlu koruyucular

SPF sadece ürünün UVB ışınlarına karşı etkisini gösterir. Ancak Amerikan Dermatoloji Akademisi daha geniş kapsamlı bir güneş kreminin gerekliliğini vurgulamaktadır. Çünkü diğer zararlı bir ışın olan UVA ışını cildin yaşlanmasına yol açmaktadır. İstediğiniz gibi bir koruma için güneş kreminin etiketinin üzerinde hem UVB hem de UVA koruma faktörlü ibarelerinin yer almasına özen gösterin.

Suya dayanıklılık

Tüm güneş kremleri yıkanabilir, ter dolayısıyla vücuttan kayabilir ve sürtünme sonucu dağılabilir. Bu nedenle “su geçirmez” güneş kremleri mümkün değildir. Bir güneş kremi ancak “suya karşı dayanıklı” olabilir. Yani bu ürünler cildiniz ıslansa da uzun süre etkisini sürdürebilir. Bu nedenle her 2 saatte bir güneş kreminizi yenilemeniz gerekmektedir. Ayrıca etkisini artırmak için iyice emilmesini beklemeniz gerekir.

aysenim

Daimi Üye
Tepki
484
garnier 50 faktör kullanıyorum ben çok iyi geliyor cildime. açık tenli olduğum için çok kızarıyordum seba med kullandığımda falan. bu sene değiştirdim garnier ne kadar güneşin altında dursam bile ellerim yüzüm hala beyaz -alkis tavsiye ederim yani bayanlar :cistak:

çitlenbikk

Daimi Üye
Tepki
366
3 yıll güneş alerjisi çektim. dirsekten aşağı el üstlerim ve boynum alerjiden kaşınırdı
hep uzun kollu giysilerle dolaştım ve ellerime parmakları yarıya kadar tül eldivenler giydim iki defa cildiye doktoruna gittim verilen kremler adeta güneşi daha fazla çekiyordu sanki,el üstleri kırmızı dalga dalga oluyordu.
ithal
% 30 koruma faktörlü çocuklar için olan güneş kremi kullanıyorum. bir yıl yaz kış çantamda taşıyıp rutin olarak kullandım alerji filan kalmadı çok şükür. ihmal etmeyin derim. birde böbrekler yoluyla vücuttan atıldığından, böbreklere zarar vermemek için çok yüksek faktörlüsünün kullanılmamasını öğrendim ne kadar doğru bilemem ama dikkate aldım.

aysenim

Daimi Üye
Tepki
484
3 yıll güneş alerjisi çektim. dirsekten aşağı el üstlerim ve boynum alerjiden kaşınırdı
hep uzun kollu giysilerle dolaştım ve ellerime parmakları yarıya kadar tül eldivenler giydim iki defa cildiye doktoruna gittim verilen kremler adeta güneşi daha fazla çekiyordu sanki,el üstleri kırmızı dalga dalga oluyordu.
ithal
% 30 koruma faktörlü çocuklar için olan güneş kremi kullanıyorum. bir yıl yaz kış çantamda taşıyıp rutin olarak kullandım alerji filan kalmadı çok şükür. ihmal etmeyin derim. birde böbrekler yoluyla vücuttan atıldığından, böbreklere zarar vermemek için çok yüksek faktörlüsünün kullanılmamasını öğrendim ne kadar doğru bilemem ama dikkate aldım.

onu bende ilk defa duydum böbreklere ne gibi zararı olur ki araştırıyım o zmn seneye 30a geçerim :tskler:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar