Göğüste Baskı Hissi Kalp Enfarktüsünün Belirtileri Nelerdir?

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
göğüste baskı hissi Kalp Enfarktüsünün Belirtileri Nelerdir?
Arazları Nelerdir?

Kalb enfarktüsünün arazlarını kısaca yaz *maktan maksadım kendinizde veya yakınlarnızdan birinde bu arazlara rastlarsanız hemen acil tedaviyi yapabilmeniz ve en yakın hekime müracaatınız içindir. Yoksa sizin kendi kendinize teşhis komanız imk nsızdır. Enfarktüsle karışan hemen 15 kadar hastalık vardır, bunu ancak anlayışlı bir hekim ayırt edebilir.

Ağrı en başlıca şik yet sebebidir. Ağrır bir çok tipleri vardır: göğüste tazyik hiss sanki bütün kaburgalar birbirine geçiyormuş gibi bir his, yakıcı, kaynar su dökülüyormuş gibi bir ağrı. Bazı kimseler sadece göğüslerinin ortasında ufak bir sıkıntı duyarlar. Bazılarında ağrı yalnız kollarda ve bileklerdedir. Kalp enfarktüsünde ağrı tipik olarak göğüs kemiği *nin orta ve alt kısmındadır, zannedildiği gibij solda kalb nahiyesinde değil. Ağrı kollara, boyna, çenelere, sırta ve karna intişar edebilir. Sol meme hizasında veya onun dışında duyulan ağrılar için hekiminiz ekseriya başka bir sebep arar. Korkudan yatakta kıvrılıp yatanlar oldt ğu gibi ağrıyı geçiririm ümidiyle odanın içinde dönüp dolaşanlar veya ağrının şiddetinden düşüp bayılanlar da vardır. Ağrı yarım saat veya* bir iki gün devam edebilir. Ağrının sebebi kalbi etine gelen oksijenin birden azalmasıdır. Kalbi damarlarından biri tıkandığından kalbin muayyen bir parçası oksijenden mahrum kalır. Binaenaleyh ister hareket edilsin, ister hiç kımıldanmadan yatılsın ağrı bir türlü geçmez. Şayet daha önceden kalb anjini nöbetleri mevuct idiy *se hastalar yine aynı anjin nöbetinin geldiğini sanırlar, fakat bu öncekilerden farklıdır: ön *ceki nöbetler dil altına trinitrin koymak *la geçerken bu bir kaç trinitrine rağmen geç *mez; evvelkiler istirahatle 3-5 dakikada hafif *lerken bu hafiflemez. Hastalar ekseriya büyük bir korku içinde olup hemen öleceklerini sanır *lar. Yüz kül gibi soluk gri renktedir. Buz gibî terler boşanır, geğirme, kusma, gaz çıkarma ola *bilir. Hatt ekseri bu gibi vakalar mide bozuk *luğu, apandisit, gaz sancısı zannedilir. Yanlışlık *la ameliyata gönderilen hastalar bile vardır.

Bir iki gün sonra hasta kendisine gelir, bu sefer de tansiyonu düşmeye başlar, biraz da ateşi yükselir. Miyokart einfarktüsü hiç ağrı ol *madan da sol kalb kifayetsizliği ile başlıyabilir. Bazan da o kadar hafiftir ki şahıs farkına bile varmaz, ancak sonradan alman elektrokardiyogram işi meydana çıkarır. Kalb enfarktüsünün kesin teşhisi elektrokar *diyografi ile konur.

OP
elis

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
boyle bi rahatsizligi olana oncelikle ALLAH acil sifalar versin,,,,,,,

dun gece bende boyle bisey yasadim,sanki nefes alamiyordum,sahurdan sonra uyuyamadim,YARABBIM cok kotu bise,ve hala gogsumde bi baski bi darlik hissediyorum,aksam olmasini istemiyorum ne yalan soyliyim,,,hep dilim duada,,,,,boyle bi darlik olamaz,,,,:aglayan:,bu rahatsizligi yasayan ,yada bilgisi olanlar benimle paylasabilirmi,lutfen,,,:panter:

maviboncuk

Daimi Üye
Tepki
16.859
boyle bi rahatsizligi olana oncelikle ALLAH acil sifalar versin,,,,,,,

dun gece bende boyle bisey yasadim,sanki nefes alamiyordum,sahurdan sonra uyuyamadim,YARABBIM cok kotu bise,ve hala gogsumde bi baski bi darlik hissediyorum,aksam olmasini istemiyorum ne yalan soyliyim,,,hep dilim duada,,,,,boyle bi darlik olamaz,,,,:aglayan:,bu rahatsizligi yasayan ,yada bilgisi olanlar benimle paylasabilirmi,lutfen,,,:panter:

geçmiş olsun canım...

paylaşım için teşekkürler

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Geçmiş olsun birtanem. Kalp rahatsızlığı ihmale gelmez, bir doktora gitsen?

OP
elis

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
Geçmiş olsun birtanem. Kalp rahatsızlığı ihmale gelmez, bir doktora gitsen?

sagol canim cok tesekkur ederim ilgin icin,hava karardikca beni bi korku aliyo,gene ayni seyleri yasiycam diye,YARABBIM ne kotu biseymis bu,,,,
evet kesin doktora gitmem lazim,tekrardan sagol bitanem:panter:

G

guzelcem

Misafir
ALLAH ŞİFA VERSİN canısı ihmale gelmez doktora gitmelisin ALLAH YARDIMCIN OLSUN.

sunay

Daimi Üye
Tepki
2.121
bencede ihmal etme elis kardeş benim göğüste baskı değilde genelde tansiyounm çok yükseliyordu nefes almada zorluk çekiyordum doktora gittim kalpde büyüme var demişti anjiyo yapalım demişti ben gitmedim 1 sene oldu çok ihmal ettim biliyorum bu sıcaklar beniçok zorluyor hayırlıyla orucu bitireyim gidicem kendim için değil ama çocuklarımın bana ihtiyacı var onlar için kendime bakmam lazım sende ihmal etme bian önce git doktora.....

OP
elis

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
bencede ihmal etme elis kardeş benim göğüste baskı değilde genelde tansiyounm çok yükseliyordu nefes almada zorluk çekiyordum doktora gittim kalpde büyüme var demişti anjiyo yapalım demişti ben gitmedim 1 sene oldu çok ihmal ettim biliyorum bu sıcaklar beniçok zorluyor hayırlıyla orucu bitireyim gidicem kendim için değil ama çocuklarımın bana ihtiyacı var onlar için kendime bakmam lazım sende ihmal etme bian önce git doktora.....

ay canim benim,ne olur ihmal etme uzuldum cok gercekten,mubarek cumalar yuz suyu hurmetine RABBIM saglikli gunler nasip etsin sana,,,,,umarim cok iyi olursun,,,bende gidicem biran once,,,,cok sagol bitanem ilgin alakan icin,,,opuyorum:panter::panter:

OP
elis

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
ben doktora gittim ve benim kaslarimin cok sertlestigini ve yatinca gevseyim bana daralma hissi verdigini soyledi,,,,
stressiz ve sakin bi yasam onerdi(nasi olacaksa)ilginiz icin tesekkur ederim arkadaslar,,,,,

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
Tv'de izlediğim bir doktor kalp ile ilgili yaşanan sorunların panik atakla çok karıştırıldığını (kişi gerçekten kalp krizi geçirdiğini zannedermiş çünkü şiddet aynı olurmuş) eğer kalp doktoruna gidip birşey çıkmıyorsa psikologlardan yardım alınması gerektiğini söylemişti...

Panik Atak
https://www.hanimefendi.com/psikoloji/4831-panik-atak-nedir.html

Tepki
28
yazılan şekilde değil de bazen bende kalbim 2-3 sefer hızlı hızlı atıyor nefesim daralır gibi oluyor sanırım ritim bozukluğu oluyor ama doktora gitme gereği de hissetmedim .

OP
elis

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
Tv'de izlediğim bir doktor kalp ile ilgili yaşanan sorunların panik atakla çok karıştırıldığını (kişi gerçekten kalp krizi geçirdiğini zannedermiş çünkü şiddet aynı olurmuş) eğer kalp doktoruna gidip birşey çıkmıyorsa psikologlardan yardım alınması gerektiğini söylemişti...

Panik Atak
https://www.hanimefendi.com/psikoloji/4831-panik-atak-nedir.html

sagol canim,,,,umarim bidaha olmaz,,,yinede hep bi korku var icimde,,,,,,,

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar