Gençlikte namazın fazileti

-sumeyye

Daimi Üye
Tepki
4.992

yaşlanınca sağlıklı bir ibadet yapamazsınız. Bilindiği üzere namazı ihlâs içinde samimi bir biçimde kılmamız şart. Acaba oramızdan buramızdan kaslar ağrı yaparken ne kadar ihlâs içinde samimi olarak namaz kıla biliriz. Bana göre bu imkânsız gibi bir şey. O halde ibadet işini hafife almaya gelmez hafiften hafiften kendimizi alıştırmamız lazım namaza diğer ibadetlere de gençlikte namaz kılmanın ibadet etmenin ayrı bir yeri var Allah katında Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Allah katında en sevgili olan tövbe eden gençlerdir.) [R.Nasıhin]
(Tövbe eden bir gencin cenazesi kabristana getirilince Allahü teâlâ "Ey Melekler bu kabristandan azabı kaldırın! Buraya tevbe eden bir genç getirildi. Onun olduğu yerdekilere azap etmeye hayâ ederim" buyurur ve bütün kabristandakilerden kırk gün azap kalkar.) bu hadisten de anlaşılacağı üzere bu işin yarını yok Peygamber efendimiz (Yarın yaparım diyen helak oldu ziyan etti) buyurdu. Ne yapılırsa bana göre gençlikte namazın bile sağlıklısı genlikte o yüzden bu fırsatı değerlendirelim zaman kaybetmiyelim.
Hadis-i şeriflerde de buyurulu yor ki:
(Allahü teâlâ ibadet eden genci meleklerine gösterip ”Bakın bu genç benim için şehvetini bırakıyor. O benim nazarımda kıymetli bir melek gibidir” buyurur.) [Deylemi]

(Bir genç ilim ve ibadet içerisinde yetişir olgunlaşırsa Allahü teâlâ Kıyamet günü ona yetmiş iki sıddık sevabı kadar sevap verir.) [Taberani]

(Cömert ve güzel ahlaklı bir genç Allah katında kendisini ibadete vermiş cimri ve kötü huylu bir ihtiyardan daha üstündür.) [Deylemi]

(Allahü teâlâ Kıyamette şu yedi kişiyi hiçbir gölgenin bulunmadığı günde Arşın altında gölgelendirir. Yani onu kendi himayesine alır:
1- Adaletli hükümdar
2- Rabbine ibadet ederek yetişen genç
3- Gönlü [namaz için ibadet için] mescitlere bağlı olan
4- Allah için birbirini seven o sevgi ile bir araya gelip o sevgiyle birbirinden ayrılan iki kişi
5- Güzel ve mevki sahibi bir kadın davet edince ben Allah’tan korkarım diye red eden
6- Sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek kadar sadakayı gizli veren
7- Tenhada Allah’ı zikredip de gözleri yaşla dolan.) [Buhari Müslim Tirmizi Nesai]

(Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini bil!
1- İhtiyarlıktan önce gençliğin
2- Hastalıktan önce sağlığın
3- Meşguliyetten önce boş vaktin
4- Fakirlikten önce zenginliğin
5- Ölümden önce hayatın kıymetini bil!) [Ebu Nuaym Hakim]

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar