Gebelikte Mide Bulantısı İçin Ne Yapmalı?

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Heyecan ve mululuk dolu hamilelik dönemini kabusa çeviren mide bulantısı küçük önlemler alınarak hafiflenmesi sağlanabilir. Örneğin; temiz havada küçük yürüyüşler yapmak, gece yatmadan önce yoğurt ve kraker yemek ya da süt ve meyve suyu içmek vsvs bu tür yapılabilecek aktiviteler mide bulantısını azaltmayı sağlayacaktır….

attachment.php

* Hamile olan kadının mutlaka midesi bulanır mı?

Gebeliğin 5-6. haftasında başlayan mide bulantıları daha çok sabahları görünür. Bu bulantılar ilk 3 ay devam edip daha sonra azalır. Hamilelerin mide bulantısının şiddeti farklılık gösterir.

* Mide bulantısına karşı nasıl beslenmeli?

Yağlı, baharatlı ve ağır gıdalar mide bulantısını artırır. Bu sebeple hafif ve kuru gıdalar tercih edinmeli. Az ve sık öğünlerle beslenerek midenin boş kalması önlenmeli ve sıvı alımı artırılmalı.

*Mide bulantısı için kullanılan ilaçların anne ve bebeğe yan etkileri var mı?

Özellikle mide bulantısı için kullanılan ilaçlardan mümkün olduğu kadar sakınmak gerekir. Bu tür ilaçlar bebeğin gelişmekte olan iskelet, dolaşım ve sindirim sisteminde anormalliklere yol açar.

BİTKİ ÇAYINI ABARTMAYIN

* Bitkisel çayların mide bulantısını azaltıcı yönde etki ettiği doğru mu?

Halk arasında bitkisel çayların bulantıya iyi geldiği söylense de ilaçlar gibi çaylar da bitkilerden yapılmıştır. Bu açıdan dikkatle içilmeli. Papatya, nane, zencefil, kuşburnu gibi bitki çayları hamilelerin dikkat ederek içmesi gereken bitki çaylarıdır.

* Hamilelerde mide bunantısının başka nedenleri var mı?

Elbette; düşük kan şekeri, potasyum ve magnezyum dengesizliği, B6 vitaminin düşük seviyede seyretmesi, stres ve yoğun çalışma temposu, yemekten hemen sonra dişlerin fırçalanması da bulantıların belli başlı sebepleridir.

* Mide bulantısını azaltmak için neler yapılmalı?

* Bulantıların yoğun olduğu süreçte anne adaynları yemek, sigara, alkol ve parfüm kokusundan uzak durmalı, bol bol temiz havada yürüyüşler yaparak bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmallı.
* Hafif ve kuru gıdalar tercih edilmeli.
* Günde 3 öğün yerine en az 6 öğün, az ve sık yemek yenmeli.
* Sıvı alımı artırılmalı ama yemeklerden bir saat sonra su içmeye başlanmalı. Dinlenmeli ve mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışılmalı.
* Evdeki düzen bulantıyı azaltacak şekilde değişmeli, gerekirse yemekleri başka birisi hazırlamalı.
* Kusma çok şiddetli ve su kaybı fazla olduğunda yatak istirahati yapılmanı ve gerektiğinde damardan beslenmeye geçilmeli. 48 saat sonra ağızdan gıda alımına başlayarak damardan beslenme yavaş yavaş azaltılır.
* Temiz hava iyi gelir. Bu nedenle odanızın penceresini açık tutmak ve kısa yürüyüşlere çıkmak mide bulantınızın geçmesinde yardımcı olur.
* Mide bulantısını azaltmak için yemeklerden sonra 10-15 dakika dik pozisyonda oturun.
* Gece yatmadan önce yiyeceğiniz yoğurt, süt, meyve suyu ve kraker gibi hafif yiyecekler sabah bulantısını azaltmayı sağlar.

Alıntıdır!

Ekli dosyalar

• gebelik-beleriti-bulanti.jpg
    gebelik-beleriti-bulanti.jpg
    11,6 KB · Görüntüleme: 75
OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Kızlar geçen gün televizyonda Dr. Nevra vardı. Ondan duymuştum. Bulantılar için gereksiz kalori almayın dedi kraker yiyerek. Bunun yerine süt, yoğurt gibi; özellikle yoğurt.... Süt ve süt ürünleri tüketin dedi. Çünkü hamileliğin ilk aylarında kg. almak yerine son 3 ay kg. almak daha iyiymiş.

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
Kızlar geçen gün televizyonda Dr. Nevra vardı. Ondan duymuştum. Bulantılar için gereksiz kalori almayın dedi kraker yiyerek. Bunun yerine süt, yoğurt gibi; özellikle yoğurt.... Süt ve süt ürünleri tüketin dedi. Çünkü hamileliğin ilk aylarında kg. almak yerine son 3 ay kg. almak daha iyiymiş.

çok mantıklı gerçekten

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
benim bulantim ve mide yanmam oldumu,sut yada yogurt yerdim iyi gelirdi,,,

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Sadiyecim ilk 3 aymış zaten :dusun:

BAL PETEKLERİM

Aktif Üye
Tepki
99
bende tuzlu leblebi ve çubuk kraker yerdim...
gerçi pek fazla bulantım olmadı ama biraz bulanınca yerdim hemen geçerdi..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar