Gebelikte Magnezyumun Önemi

k.a.y.r.a.

Daimi Üye
Tepki
3.917
Magnezyum Minerali: Magnezyum, sinir sisteminin aşırı duyarlılığını azaltarak sakinleşmeye yardımcı olduğu için " Anti-stres Minerali " olarak da bilinir. Enzimlerin harekete geçirilmesi ve kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesinde rol alır. C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi vitamin ve minerallerin daha etkili kullanılması için de gereklidir. Ayrıca cildi düzgünleştirir, saçı güzelleştirir, tırnakları kuvvetlendirir. Sinir sistemi sağlığı, vücut ısısının dengede tutulması gibi pek çok fonksiyonda görev alan magnezyum, kemik ve diş gelişimi ve sağlığı açısından da gereklidir. Astım ve alerjik nezleyi hafiflemesi de Magnezyumun Faydaları arasındadır. Adet dönemi öncesi magnezyum takviyesi adet sancılarını azaltır. Gebelikte görülen kramplara karşı koruyucudur..

Magnezyum Eksikliği: Magnezyum eksikliği kalp, böbrek, beyin ve karaciğer fonksiyonlarında aksaklıklara yol açarak halsizlik, iştahsızlık, huzursuzluk ve uyku bozukluları, dalgınlık, hafıza zayıflığı, öğrenme güçlüğü, böbrek yetmezliği, kalp çarpıntısı, kramp gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bebeklerde havale tehlikesini arttırır. Stres, gebelik ve emzirme gibi durumlarda vücudun günlük magnezyum ihtiyacı artar.Alkol kullanımı magnezyum eksikliğine yol açtığı için özellikle "alkol bağımlılarında" ve sık alkollü içki içenlerde magnezyum eksikliği çok görülür..

Magnezyum Fazlalığı ve Zararları: Vücut normalde fazla alınan magnezyumu vücuttan uzaklaştırır fakat kalsiyum eksikliği magnezyum fazlalığının oluşmasına neden olabilir. Magnezyum fazlalığı bitkinlik, böbrek ve sindirim sistemi hastalıkları, terleme ve depresyon gibi sağlık sorunlarına yol açar..

Magnezyum içeren besinler nelerdir? Balık ve tavuk eti, peynir, yumurta, tam unlu ekmek, yerfıstığı, patates ve portakal bol miktarda magnezyum içeren besin maddeleridir. .

Günlük Magnezyum İhtiyacı: Yetişkinlerde ortalama 300 mg. dır. Bu miktar 65 yaş üzerindekilerde 350 mg a, gebelik ve emzirme dönemlerindeki kadınlarda 600 mg a kadar çıkabilmektedir.

alıntıdır

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
evet çok önemli bilgiler hamileyken bacak krampı yaşamıştım ve bi süre kullandım bende ama doğuma yakın kullanmak ii değilmiş dr kesmişti

OP
k.a.y.r.a.

k.a.y.r.a.

Daimi Üye
Tepki
3.917
hmm bana henüz bişi demedi arkadaşım doğum yaprı bebek küvezde 2 gündür havale geçiriyormuş el kadar çocuk :aglayan: :aglayan: magnezyum eksikliğinden o nasıl oluyo çikom

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
hmm bana henüz bişi demedi arkadaşım doğum yaprı bebek küvezde 2 gündür havale geçiriyormuş el kadar çocuk :aglayan: :aglayan: magnezyum eksikliğinden o nasıl oluyo çikom

geçmiş olsun canım ya kesin bi bilgim yok ama anne yeterli beslenmedimiki acaba bebek magnezyum alamamamış:( benimde son aylara yakın bi kramp bi kramp dr sormuştum magnezyum eksikliği suya atılanlardan vermişti şıp diye geçirmişti

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Sağol canım paylaşımın için:hhhhhh:

Ben tavuk eti çok tüketirim; ama balık ve yumurta yemem:( Yemeye başlayayım bari.

Allah şifa versin canım arkadaşının bebeğine de

OP
k.a.y.r.a.

k.a.y.r.a.

Daimi Üye
Tepki
3.917
valla çikolatam anneye bişey soramıyosun ki zaten moraller bozuk eşim eşinden öğrenmiştir akşam sebebini öğrenirim bende tozunu içiyorum ama çok sık değil arada korktum şimdi hiç aksatmıycam:aglayan:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar