Gebelik (hamilelik) Belirtileri

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
GEBELİK (HAMİLELİK) BELİRTİLERİ

Gebe (Hamile) Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız ?
Gebelikten şüphelenmenize neden olan belirtilere “Olası Gebelik Belirtileri” denir.

Olası Gebelik Belirtileri
Beklenen adetin gecikmesi : düzenli adet gören, üreme çağındaki bir kadında, beklenen adetin gecikmesi çoğunlukla gebeliğin ilk habercisidir.
Kusma, bulantı, aşerme : Özellikle sabahları olan, akşama azalan bulantı ve kusmanın yanı sıra; yemek kokularına tahammülsüzlük, normal yiyecekler dışındaki maddelere karşı ( kül, kil, kireç, gibi ) yeme isteği ilk gebelik belirtilerindendir. Bu belirtiler çok hafif olabileceği gibi, gebe kadının beslenmesini engelleyecek kadar şiddetli seyredebilir.
Vaginal akıntıda artma : Gebelikte ös****** hormonun fazla salgılanmasına bağlı olarak, vaginal akıntı artar. Akıntı, yumurta akı kıvamında ve kokusuzdur.
Deri renginin koyulaşması : Vücudun ; koltuk altı, yüz, göbek çevresi, meme başı çevresi, göbek altı orta hat gibi bölgeleri hormonların etkisiyle koyulaşır.
Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet,
Sık, idrara çıkma.
Tükürük salgısında artış.
Halsizlik, yorgunluk, uykuya eğilim.

Kesin gebelik tanısı için bebeğin ultrasonografi ile görüntülenmesi veya bebek kalp sesinin duyulabilmesi gerekir.

Kesin Gebelik Tanısı
1.Ultrasonografi: Vajen yolu ile yapılan ultrasonografi ile 6. gebelik haftasında, bebeğin kalp atışı ve bebeğin kendisi ekranda görülebilir. Vajen yolu ile yapılan ultrasonografi gebeliğe zarar vermez. En erken kesin gebelik tanısı bu yöntem ile konur.
2.Gebeliğin 10. haftasından itibaren doppler aletleri ile duyulabilir.

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
GEBELİK (HAMİLELİK) BELİRTİLERİ

Gebe (Hamile) Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız ?
Gebelikten şüphelenmenize neden olan belirtilere “Olası Gebelik Belirtileri” denir.

Olası Gebelik Belirtileri
Beklenen adetin gecikmesi : düzenli adet gören, üreme çağındaki bir kadında, beklenen adetin gecikmesi çoğunlukla gebeliğin ilk habercisidir.
Kusma, bulantı, aşerme : Özellikle sabahları olan, akşama azalan bulantı ve kusmanın yanı sıra; yemek kokularına tahammülsüzlük, normal yiyecekler dışındaki maddelere karşı ( kül, kil, kireç, gibi ) yeme isteği ilk gebelik belirtilerindendir. Bu belirtiler çok hafif olabileceği gibi, gebe kadının beslenmesini engelleyecek kadar şiddetli seyredebilir.
Vaginal akıntıda artma : Gebelikte ös****** hormonun fazla salgılanmasına bağlı olarak, vaginal akıntı artar. Akıntı, yumurta akı kıvamında ve kokusuzdur.
Deri renginin koyulaşması : Vücudun ; koltuk altı, yüz, göbek çevresi, meme başı çevresi, göbek altı orta hat gibi bölgeleri hormonların etkisiyle koyulaşır.
Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet,
Sık, idrara çıkma.
Tükürük salgısında artış.
Halsizlik, yorgunluk, uykuya eğilim.

Kesin gebelik tanısı için bebeğin ultrasonografi ile görüntülenmesi veya bebek kalp sesinin duyulabilmesi gerekir.

Kesin Gebelik Tanısı
1.Ultrasonografi: Vajen yolu ile yapılan ultrasonografi ile 6. gebelik haftasında, bebeğin kalp atışı ve bebeğin kendisi ekranda görülebilir. Vajen yolu ile yapılan ultrasonografi gebeliğe zarar vermez. En erken kesin gebelik tanısı bu yöntem ile konur.
2.Gebeliğin 10. haftasından itibaren doppler aletleri ile duyulabilir.

:sok Şu an bu belirtilerin hepsini yaşıyorum arkadaşlar.
Geçen ayda reglim gecikti ama sonrasında test yaptım gebe değildim..
1 aydan beri aşırı derecede akıntım var..
Sabah mutfağa kahvaltı hazırlamak için giremiyorum,her kokuya inanılmaz algılıyorum..
Çabuk yoruluyorum
İnanılmaz kasıklarımda ağrı var.
Göğüslerim aşırı ağrıyor ve ağrısından dokunamıyorum bile.
Sizce hamile olabilirmiyim..
diyeceksiniz ki test yap,inanın geçen ayki yaşadıklarımı yaşamak istemiyorum,8 gün oldu halen tık yok 2 gün daha bekleyeceğim sonrasında test yapmayı düşünüyorum..

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
inanamıyorum şah ımmmmm.. inşallah senden güsel haberler bekliyoruz :besik:

Canım bende inanamıyorum ama:uzgun:
Gece rüyamda bile değişik bir şey gördüm:uzgun:
Bir bebek emziriyordum ve göğsümden resmen süt akıyordu..
Ama tek kötü tarafı göğüs uclarım kıllanmış diyorum emzireyim bebeğide öyle keserim kılları:gitme:
Bilmiyorum iyiden iyiye kafam karıştı,her an herşeye hazırlıklıyım

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Şahmarancım biraz daha bekle canım. İnşallah güzel haberlerle gelirsin canım benim. Ama ilk etapta kan testi yaptırt istersen-ayse

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Şahmarancım biraz daha bekle canım. İnşallah güzel haberlerle gelirsin canım benim. Ama ilk etapta kan testi yaptırt istersen-ayse

Önce eczaneden test almayı,daha sonrasında hastahnede kan testi yaptırmayı düşünüyorum birtanem..
Ama şu son 2 günü daha beklemek istiyorum

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Önce eczaneden test almayı,daha sonrasında hastahnede kan testi yaptırmayı düşünüyorum birtanem..
Ama şu son 2 günü daha beklemek istiyorum

Canım bekle bence de 2 gün... 1 gün bile çok önemli... İnşallah çift çizgiyi görürsün

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Canım bekle bence de 2 gün... 1 gün bile çok önemli... İnşallah çift çizgiyi görürsün

Rabbim herkese nasip eder inşallah,bilmiyorum ama hiç böyle olmamıştım,hissediyorum sanki Arinam..
ama yinede her şeye hazırladım kendimi-hmm
Rabbim hayırlısını nasip etsin inşallah

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Rabbim herkese nasip eder inşallah,bilmiyorum ama hiç böyle olmamıştım,hissediyorum sanki Arinam..
ama yinede her şeye hazırladım kendimi-hmm
Rabbim hayırlısını nasip etsin inşallah

Amin canım

İyi düşün iyi olsun canımcım:eek:

prenses

Daimi Üye
Tepki
625
canimm hadi insallah hayirli haberlerini bekliyoruz benimde son adetimden onceki 2hafta gecmisti..test yaptim negatifti ondan sonraki ayda gecikti oylesine yaptim hatta hatirliosan evlilik yildonumumdu pozitif cikmisti ilk sizle paylasmistim ben ilk hamileligim oldugu icin pek tecrubem yoktu ama normalde sabah kalkardim canimin istedigi seyleri dolaptan yerdim ama hic kahvalti yapamiodum...karnim adet olucak gibi agriyodu kasiklarim ve ciste degisik bi koku oluyooo:):dil:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar