Gaz sancısını engellemenin ve gidermenin yolları

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Bebek sahibi olup da gaz sancısıyla uğraşmanın ne kadar zor olduğunun bilincine varan anneler için önemli ipuçları...

%C3%A7ocuklardagazsanc%C4%B1s%C4%B1_200.jpg

Genellikle doğum sonrası 1-2. haftalardan sonra başlayan gaz sancısı, 6. aya kadar bazı aileler için zor günlerin başlangıcı olabilir.

Gaz sancısını engellemenin yolları

• Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Anne sütü bebeklerin sindirim sistemine en uygun, en doğal besindir. Erken dönemde başlanan ek gıdalar gaz sancısına sebep olabilir.

• Bebeklere şekerli su içirilmesi, emziklerin bala veya pekmeze batırılarak verilmesi, çok erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması, meyve sularının gereğinden çok içirilmesi veya meyvelerin olgunlaşmamış olması gazı artırabilir. Gereğinden fazla su içirilen veya tam tersi yeterince su verilmeyen bebeklerde de gaz fazla olur.

• Uzun süre açıkta kalan yiyecekler (özellikle süt ve sütlü yiyecekler), iyi temizlenmemiş şişe - kaşık ve emzikler, uzun süre kapağı kapatılmamış şuruplar (vitaminler, antibiyotikler, ateş düşürücü, ağn kesiciler) basit mikrobik kirlenmeler nedeniyle gaz yapabilir.

• Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın. Sık sık emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir.

• Bebeğinizi aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulundurmamaya özen gösterin.

• Bebeğinizi dar kıyafetlerle, üst üste giydirmeyin.

• Mama hazırlarken temizlik kurallarına uyun.

• Bebeğinizin gazını her beslenmeden sonra çıkartın.

• Bebeğinize ara ara rezene çayı verebilirsiniz.

• Bebeğin altının uzun süre ıslak bırakılması, bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması, uzun süre aynı konumda yatırılması gazı artırabilir.

• Bebeğin kundaklanması ve hareket kabiliyetinin sınırlandırılması gazı artırabilir.

• Annelerin de süt verirken gaz yapan gıdalardan (süt, çikolata, lahana, çiğ meyve ve sebzeler...) kaçınması önerilmektedir.

Gaz sancısını gidermenin yolları

Bebeğin gaz sancısını giderebilmek için tek bir doğru yöntem yoktur. Her bebek, kendine özgüdür. Birini rahatlatan yöntem diğerinde hiç işe yaramayabilir. Aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

• Yumuşak bir battaniyeye sarma

• Kucaklayıp sarılma

• Ninni, şarkı söyleme

• Müzik dinletme

• Kucakta veya beşikte sallama

• Karnına ılık yağ ile masaj yapma

• Karnına ılık havlu koyma

• Ilık bir banyo yaptırma

• Bebek arabasında ileri geri gezdirme

• Kendi arabanıza bindirip gezdirme

• Emzik verme

• Ayaklarını dizleri bükülü bir şekilde karnına doğru götürme

• Kolik CD'si dinletme

• Az miktarda rezene veya papatya çayı içirme

• Titreşimli ev aletlerinin seslerini dinletme (Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi vb.)

Alıntıdır!

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
emeğine sağlık canım oğlumda da olmadı gaz sancısı mışıl mışıl uyurdu emmek dışındaki zamanlarında 2. çocuktada olmaz inşallah ilerde -hmm

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Çok şükür kızım sütümü emer emmez daha kaldırdığım ilk an alttan üstten çıkarıyordu gazını,halen de öyle

normal süt içince hemen çıkarır gazını.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
İlk bebeğimde böyle bir şikayetim olmadı ama bu ikincisi tam bir gazman..
Burada yazılan her türlü önerileri yaptım.Hatta evde çingene salıncağı bile yaptık ama nafile 45 gün oldu ve ben halen gazman oğlum ile maalesef uğraşıyorum.
Hele gaz çıkarmak için ellerini sıkı sıkı yumup kendisini kasması beni inanılmaz bitiriyor ve üzülüyorum.
Dua ediyorum Allah'ıma ki onun tüm gazları bana geçsin,o ağrı çekmesin ben çekerim onun yerine.
Daha ne kadar böyle devam eder bilmiyorum ama anne olmak çok güzel-hmm

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Erkek cocuklarinda gaz problemi daha fazla olurmus. Bana doktoru damla vermisti. Ilk 3 aydan sonra daha iyi oluyorlarmis, gercektende öyle olmustu.

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
Gaz problemi erkek çocuklarda olurmuş genelde,kızkardeşim oğluşu gazmandı kardeşim de birçok damla v.s denedi olmadı en sonunda anneannemin dediği ama bizim dinlemediğimiz şeyi yaptık ve düzeldi-hmm bebişin ayak tabanlarına çörekotu yağı ve elma yağı sürün etkisini hemen gösterir.Eskiler daha bilgili bu konuda deneyin kızlar:gulegule:

amed

Aktif Üye
Tepki
208
tesekkurler paylasim icin
benim kizim 3. ayina girmak uzere kucaga alip gezdirmekten baska ise yarayan bisi olmadi
bakalim ne kadar devam edecek ve ben cok yorgunummm

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Kolay gelsin canım ya. Zor olmalı :sinifsinif:

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Çok zor şu gaz sorunu , insanın içi gidiyor çocuğunu zor durumda gördükçe , nurse harvey's bitkisel şurup kullanıp faydasını gören çok kişi varmış sanıyorum tarım bakanlığı onayı olan bitkisel karışım , ilaç değil , gaz sorunundan kurtulamayanlar için bir öneri olsun doktorlarına danışabilirler..
Ben de sab simpleks diye bir gaz damlası kullanmıştım bir dönem , doktorumuz onu vermişti .

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar