Evlilikte yaş farkının olumsuz yönleri

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
163220111024091002545.jpg

Evlilikte yaş farkının olumsuz yönleri

Aşkın yaşı olmasa da evlenecek çiftlerin göz önünde bulundurması gereken bazı şeyler bulunuyor.

Son dönemde özellikle cemiyet hayatında karşılaştığımız 'yaşları uyumsuz' çiftler 'evlilikte yaş farkı kaç olmalı' sorusunu gündeme getirdi

Aşkın yaşı olmasa da evlenecek çiftlerin göz önünde bulundurması gereken bazı şeyler bulunuyor.

Elbette eşler arasındaki yaş farkının kadın ve erkek üzerindeki etkileri farklı.Kadınlar genç erkek tarafından terk edilme korkusunu daha yoğun yaşadıkları için, böyle bir ilişkiden uzak duruyorlar. Erkekler ise bu endişeyi pek taşımıyor. Onların en büyük korkusu; cinsel yetersizlik. Yaşça küçük kadın tarafından artık çekici bulunmama endişesi birçok erkeği korkuya ve bunalıma sürükleyebiliyor. Evlilik, bu kaygıyı bitirmiyor.

Uzmanlar yaş farkının en fazla 10 olması gerektiği yönünde görüş bildiriyorlar.

YAŞ FARKININ OLUMSUZ YANLARI NEDİR?

Aralarında 15-20 yaş fark olan çiftler, genelde ayrı kültürlerde yetişiyor. Yetiştirilme tarzları başka olduğundan, dolayısıyla hayat görüşleri de farklı oluyor. Birbirlerini çok etkilemese de, çocuk olduktan sonra ilişki çıkmaza girebiliyor. Çünkü her biri, çocuğu kendi kültürüne göre yetiştirmeye çalışırken, fikir ayrılıkları doğabiliyor.

Bir diğer önemli konu; yaş farkından dolayı ikisinin de düşünce tarzlarının genelde ayrı olması. Bu aslında çok normal. 70 yaşındaki bir erkek belki yavaş yavaş ölümü düşünmeye başlarken, 55 yaşındaki bir kadın, kendini henüz hayatının baharında hissedebiliyor. Olumsuz olan başka bir durum ise; yaşça büyük olanın bedensel aktivitesinin ağırlaşması. 50 yaşındaki bir kişi evinde huzurlu ve sakin dakikalar geçirmek isterken, henüz 35’inde olan, dışarıda eğlenme taraftarı olabilir. Bu da genç eşin zamanla mutluluğu evin dışında aramaya başlamasına yol açabilir.

Cinsel hayat ise bir ölçüt sayılmıyor. Uzmanlara göre; bu çiftler cinsel açıdan büyük sorunlar yaşamıyor. Çünkü birçok kadın, sürekli seks isteyen bir erkeğin etraflarında bulunmamasından hoşnut iken, erkekler de genç kadınlarla yeni tecrübeler yaşamaktan zevk alabiliyor.

Çiftlerin en çok dikkat etmeleri gereken konu ise beraberliğin anne - oğul veya baba - kız ilişkisine dönüşmemesi. Genç erkek bir noktadan sonra sorumluluk taşımak istemezken, kadın da eşine en ufak konuları bile danışma ihtiyacı hissedebiliyor. Uzmanlar bu konuda çiftlere, hayatlarını bir dengeye oturtmalarını ve birbirlerine daha anlayışlı yaklaşmalarını tavsiye ediyor.

(Haber A)

cerenimo41

Daimi Üye
Tepki
688
benim eşimle aramda 8 yaş fark var iyi gidiyo gayette güzel anlaşıyoruz erkeğin olgun olması iyi bence

elif20

Daimi Üye
Tepki
5.422
Eşimle aramızda 6 yaş fark var .. Onun benden daha tecrübeli olması ve daha bilgili olması beni çok mutlu ediyor.. Çünkü devamlı ondan bir şeyler öğreniyorum olgun olmasının faydasını görüyorum ama yeri geliyor ki benim yaşıma inip çocukça davrandığı da oluyor -hmm

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
bizim aramizda 10 yas var bazen herseyi ben bilirim havalari beni olduruyo itiraf etme gerekirse
ben bilirim havalari ectiginde hic bir problemimiz yok cok sukur o zaman seviyorum keratayi :D

mes32

Daimi Üye
Tepki
1.200
benim eşimle aramda 3 yaş var.çokta süperrr tam benim kafadan aşkımmm benimmm.:utan:

ZiLeY

Daimi Üye
Tepki
1.845
benle eşim arasında 1 yaş var ama ben büyüğüm :))) sıkıntılarını cook yaşadım halada yaşıyorum ama ben bunları göze alarak sevdim koçişimi canım benım ... :utan::utan::utan:

tuana

Aktif Üye
Tepki
93
Aman Allahım 1 yaş farkın çok sıkıntısı ne olaki? benim nişanlımla aramda tam 3 yaş var ben büyüğüm

ZiLeY

Daimi Üye
Tepki
1.845
erkekler daha gec olgunlastıgı ıcın sorumluluklarını cabuk almıyorlar hıc bırsey farkında degıller evliligi ılk etapda cıddıye almıyorlar dahada sayimmi?

Recaa

Yeni Üye
Tepki
4
4 yaş büyük bayan..eşi dert etmiyorum diyor ama bayan herzaman hissetmiyor dert etmediğini.şimdi olmasada ilerde ya gözü gönlü daha tazelere kayarsa diye endişeleniyor.
tanıdığınız varsa paylaşalım olumlu olumsuz neticelerini.diyorumya ilk zamanlar normal olabilir./FONT]

Recaa

Yeni Üye
Tepki
4
olgunlaşmak ruh ile alakalı yaşı küçüktür ama çok olgundur.geç olgunlaşanlarda vardır.merak ettiğim bayanın yaşı büyük oluduğu halde evliliği güzel giden bikaç örnek...)

tuana

Aktif Üye
Tepki
93
4 yaş büyük bayan..eşi dert etmiyorum diyor ama bayan herzaman hissetmiyor dert etmediğini.şimdi olmasada ilerde ya gözü gönlü daha tazelere kayarsa diye endişeleniyor.
tanıdığınız varsa paylaşalım olumlu olumsuz neticelerini.diyorumya ilk zamanlar normal olabilir./FONT]

bence bayan sorun yapmasın varsayımlarla kendisinide eviliğinide yıpratmasın, ilk başta o tür duygular bende de oldu ama gözü gönlü dışarıya kayan erkeklerin kaçının eşi kendisinden büyükki? bu tamamiyle kişilikle alakalı bi durum erkek eşini seviyorsa karakteride yerindeyse eşi kendisinden küçükde olsa büyükde olsa aldatmaz yine aynı şekilde eşi çok güzel ve taze de olsa kişiliksiz birisi her türlü aldatır, arkadaşınız boşu boşuna endişeleniyor bence evililğinin tadını çıkarsın 3 günlük dünya

dilaykaan

Yeni Üye
Tepki
3
bence erkek biraz büyük olmalı kadından...maalesef erkekler özellikle yetiştirilme bakımından çok daha geç olgunlaşıyorlar. özellikle anneler erkek çocuklarını farklı bir yerde tutuyor, hayata tam olarak hazırlamıyor. hele günümüzde bir bebek edasıyla büyütülen erkekler hayattan kopuk ve olgunlaşmamış...eski zamanlara dönersek çok daha bilinçli, sorumluluk sahibi gençler yetişirken günümüzde aklı bir karış havada nesil var karşımızda... kişinin yapısı ile doğru orantıda olsa da erkekle kadın arasında bir miktar yaş farkının olması bence çok önemli ... 24 yaşındaki bir kadın gayet donanımlı iken 24 yaşında bir erkek aynı donanıma ve olgunluğa erişmiş olmuyor...

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
bence bayan sorun yapmasın varsayımlarla kendisinide eviliğinide yıpratmasın, ilk başta o tür duygular bende de oldu ama gözü gönlü dışarıya kayan erkeklerin kaçının eşi kendisinden büyükki? bu tamamiyle kişilikle alakalı bi durum erkek eşini seviyorsa karakteride yerindeyse eşi kendisinden küçükde olsa büyükde olsa aldatmaz yine aynı şekilde eşi çok güzel ve taze de olsa kişiliksiz birisi her türlü aldatır, arkadaşınız boşu boşuna endişeleniyor bence evililğinin tadını çıkarsın 3 günlük dünya
Aynen katılıyorum boşuna dert etmeyin. Kadının yaşının büyük olmasıda hiç problem değil.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar