Epizyotomi (Doğum Kesisi - Dikişli Doğum)

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
EPİZYOTOMİ (DOĞUM KESİSİ) (DİKİŞLİ DOĞUM)

Normal doğum sırasında bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak ve perine bölgesinin yırtılmasını önlemek için vajen alt ucundan başlayarak yapılan kesidir. Resimde görüldüğü gibi orta hat üzerinde (median) veya yana doğru (mediolateral) olarak yapılabilir. Her doğumda uygulanmaz, sadece gerek duyulan doğumlarda uygulanır. İlk doğumlarda bile herzaman uygulanması gerekmez. Doğumdan sonra plesenta ayrıldıktan sonra epizyotomi kesisi dikişle onarılır. Kesi yapılırken ve dikilirken bu bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğu için ağrı duyulmaz. Epizyotomi dikişleri 7 – 10 gün içinde iyileşir. Dikişleri almak gerekmez kendiliğinden eriyen iplikler kullanılır. Bazı kadınlarda çok az bazılarında ise daha fazla iz bırakabilir, bu genellikle sorun yaratmayacak düzeydedir.

Doğum sırasında kendiliğinden oluşacak bir yırtığa göre epizyotomi komplikasyonlarının daha az olması ve tamirinin daha kolay olması en önemli avantajıdır.

Nadir de olsa epizyotomi bölgesinde enfeksiyon oluşabilir. Bunun dışında morluklar, şişme, kanama görülebilir. En sık görülen şikayet ağrıdır. Ağrı kesicilerle ağrı kontrol altına alınabilir. Epizyotomi bölgesine soğuk uygulama yapılması fayda sağlayabilir.

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
3 kez dogum yaptim ucundede yirtildi,,
ama ilk dogumumdan sonraki aciyi unutamam,sonrakilerde hic acimadi bile....

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
en çok bundan korkuyorum uyuşturmuyolar diyolar zaten doğum sancısından hissetmiyosun bile diyolar ama insan kesilip dikildiğini nasıl hissetmez ki korkuyorum heee

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Teşekkürler canım :hhhhhh:

Benim teyzelerimde olmuştu :dertli: Onalrı gördükten sonra doğumdan soğudum desem yeridir :ates::ates:

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
peki dikissiz dogum yapan varmi aranizda kesi olmasi daha mi iyi
olmamasimi iyi
birde dogum sonrasi cinsel hayati etkiliyormu ???

benimde dikisli oldu:eek:ys:
dikissiz olunca dogum esnasinda kendiliginden yirtilma olabilirmis ve bunun dikimi daha zor olabilirmis onlarin kesmeleri daha iyiymis.
tabi bebegi zayif olan dikissiz normal dogum yapan tanidiklarimda vardi.

Eileithhyia

Daimi Üye
Tepki
523
Ben şimdiden bu kadar korkuyorum:ayk: Bir de evlenip de hamile falan olsam ne olurum acaba:zonk::zonk:

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
Hic korkmaya gerek yok insan hayatindaki acilarida yasamasi gerekiyor bence tadini cikarmak lazim

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
benim tanidigim bebegini 3.5 kilo ile dikissiz dogum yapti ve hic yirtilma olmamis buna cok sasirdim acaba nasil oldu ne yaptii drlar suni sanci vermis hepsi o dedi acilmama o neden dedi
ustelik bebegi tersti hic bir dr dokunmadi karnima bastirmadi dedi
baska bi tanidigimida karnina bastira bastira zorla dogurrtturdularr

Herkesin dogumu farkli olur. Ayni kiside bile dogumlar farkli olur. O yüzden bu kadar karamsar olmayin. Sonucta Allah size evlat nasip etmis. Bence sükredin ve hayirli dogum dileyin.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar