Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Engelsiz Yaşam Manifestosu

Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Gülümse tarafından paylaşıldı.

 1. Gülümse

  Gülümse Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3.793
  Beğeniler:
  7.105
  · Eşit hak ve sorumluluklara sahip olmak istiyorum.  · Demokatik, laikve insan haklarına saygılı bir toplumda yaşamak istiyorum, çünkü ancak böyle bir toplumda engellilerin de eşit hak ve sorumluluklara sahip olacağına inanıyorum.


  ·Bana engelli kimliğimle değil, eğitimim, sosyal ve iş yaşamımdaki deneyimlerim ve üretiklerimle bakılmasını istiyorum.  ·Acıma ve sempati değil, herkes için empati istiyorum.  · Bana ayrıcalıklı davranılmasını istemiyorum, ancak herhangi bir konuda engelli olmayan biri ile eşit koşullara sahip değilsem eşit koşullara sahip olacak kadar pozitif ayrımcılık istiyorum.  · Engellilik kavramını ve görselliğini kullanarak, maddi ve manevi kazanç sağlayan kurum ve kuruluşları reddediyorum.  · Kişiyi engelli duruma düşüren her türlü nedene karşı önlem alınmasını istiyorum.  · Kaldırımların yüksek olmasını istemiyorum.  · Engelli otoparklarına, engelli olmayan kişilerin araçlarının park etmesini, park edenlerle neden oraya park etmemesi konusunda gereksiz tartışmalara girmek istemiyorum.  · Her yerde en azından bir adet engelli otoparkı ve engelli tuvaleti olmasını istiyorum.  · Her yerde tekerlekli sandalyenin çıkabileceği eğim derecesinde bir rampa olmasını istiyorum.  · Çok katlı mekanlarda asansör olmasını istiyorum.  · Engelli mekanlar nedeni ile hareket güçlüğü çektiğimde, beni karga tulumba taşımalarını istemiyorum.  · Engellilerin de bir cinsel kimliği vardır ve kendi bedensel yapılarına uygun biçimde cinsel ilişki yaşayabilirler. Engellilerin cinsel yaşamı olamaz düşüncesindeki insanları kınıyorum.  · Engelli bir birey, engeli olmayan bir bireyle flört edebilir, evlenebilir ya da birlikte yaşayabilir. Buradaki birlikte olma kriteri, iki kişinin birbirlerinin bedensel eksiklerini tamamlaması değil, sevgi, saygı ve aşk temelli bir paylaşımın tarafları olabilme özelliklerine sahip olmalarıdır. Engellilerin ancak engellilerle birlikte olabileceği düşüncesindeki insanları kınıyorum.  · Engelli bireyler, herkes gibi tıbbi bir sakınca bulunmadığı durumda, çocuk sahibi olabilirler ve her anne-baba gibi çocuk yetiştirebilirler. Engellilerin çocuk sahibi olamayacağı düşüncesindeki insanları kınıyorum.  · İster bedensel, ister zihinsel, ister bunların dışında herhangibir engeli olsun, engellileri gerizekalı sınıfına koyan zihniyeti kınıyorum.  · Aciz veyardım muhtaç kategorisinde algılanmak istemiyorum. Çünkü bunu yaratan ben değilim, bu durumu yaratan koşullardır. Bu koşulları yaratanın ise engellileri bu kategoriye sokan engelli düşünce sistemi olduğuna inanıyorum.  · Engelliler için özel eğitim veren okullarda değil, yaşıtım olan diğer çocuklarla birlikte eşit hak ve sorumluluklara sahip olarak okumak istiyorum. Devlet ve toplum tarafından tecrit edilmek istemiyorum. Engelli olduğum için beni kabul etmeyen okul yönetimlerini kınıyorum.
   
  zeyn0M, maviboncuk, nurci ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. masal

  masal Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  331
  Beğeniler:
  269
  engel insanınların vücudunda değil bence beyinlerinde engelli arkadaşlara destek veriyorum ve katılıyorum bilmeliyizki herkes ama herkes potansiyel bir engelli adayı sonuçta insanız ve başımıza nezamna nerede ne gelecegini bilemeyiz
   
  Fındık Kurdu ve incitanemtuana bunu beğendi.
 3. incitanemtuana

  incitanemtuana Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  14.871
  Beğeniler:
  28.175
  unutmamaliyizki hepimiz birer engelli adayiyiz
  elimizden gelenide ardimiza koymamaliyiz
   
  maviboncuk, sadiye ve Arina bunu beğendi.
 4. Arina

  Arina Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  49.102
  Beğeniler:
  50.484
  Kesinlikle katılıyorum sana canımcım
   
 5. ilk_nur

  ilk_nur Daimi Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2009
  Mesajlar:
  32.413
  Beğeniler:
  37.063
  paylaşım için sağol
   
 6. sadiye

  sadiye Admin

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  60.987
  Beğeniler:
  56.346
  · Kaldırımların yüksek olmasını istemiyorum.

  Bence önemli bir konu, bu sadece engelliler icin degil cocuk arabalari ile gezen anneler icinde bir sorun. :dertli:
   
  Fındık Kurdu bunu beğendi.
 7. maviboncuk

  maviboncuk Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  25.638
  Beğeniler:
  16.859
  incim sana katılıyorum...

  teşekkürler canım
   
 8. panter

  panter Daimi Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  25.505
  Beğeniler:
  9.509
  paylaşım için teşekkürler:panter:
   
 9. Fındık Kurdu

  Fındık Kurdu Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  47.854
  Beğeniler:
  49.335


  Kesinlikle:eek:
   
 10. zeyn0M

  zeyn0M Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1.002
  Beğeniler:
  315
  Paylaşım için teşekkürler