Engellilerle yaşamayı ve çalışmayı bilmiyoruz..

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
SU CSR Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ajans’ının düzenlediği Tematik KSS Zirveleri’nin 4.sü dün gerçekleşti. Geniş katılımla gerçekleşen zirvede konuşmacılar iş dünyasının kurumsal sosyal sorumluluk açısından bakıldığında en önemli paydaşlarından biri olan engelli ve engelli yakınlarıyla ilgili görüşlerini ve uygulamalarını anlattılar.

Engellilere daha rahat bir yaşam ve refah düzeyi sağlanması, topluma sağlıklı bir biçimde karışabilmeleri için yapılması gerekenler, iş dünyasının konuyla ilgili sorumluluklarının tartışıldığı buluşmada Merck Sharp & Dohme İlaç Sanayi, Çelebi Hava Servisi, TESYEV, TÜRGÖK, Element Eğitim Danışmanlık, Tempo Dergisi konuşmacı olarak bulundular. Ayrıca fotoğraf sanatçısı Merih Akoğul’da engellilerle ilgili yürüttüğü fotoğraf çalışması "Ba-şar-mak"tan seçilmiş siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan bir dia gösterisi sundu.

Zirvede yapılan konuşmalar ve tartışmaların sonucunda ortak bir bildiri yayınlayan SU CSR aşağıdaki konulara dikkat çekmek gerektiğini vurguluyor:

• Engelliler kurumların en önemli paydaşlarından biridir. Gerek çalışan, gerek tüketici, gerek toplumun geniş bir kısmını temsil eden sayıları nedeniyle varlıkları bilinçli bir şekilde kabul edilmeli ve gündelik yaşama ve çalışma hayatına katılımları sağlanmalıdır.
• Birçok engelli trafik kazaları, doğumda yanlış müdahale gibi sorunların önlenebilir çözümleri için bilinçlendirme ve eğitimlerin gerekli olduğunun altını çizmektedir.
• Engelli yakınlarının ve engelli çalışanların bulunduğu kurumların engellilerle ortak yaşam konusunda eğitime gereksinimleri vardır.
• Engellilerin günlük yaşama katılabilmeleri ve iş dünyasında daha fazla yer edinebilmeleri için sokağa çıkmalarını, toplu taşımalardan faydalanabilmelerini sağlayacak kentsel iyileştirmelere ivedi olarak gereksinim duyulmaktadır.
• İş dünyasının engelli istihdamı için çok daha katılımcı olması gerekmektedir. Engelli çalışanların verimi diğer çalışanlara göre daha yüksektir.
• Engellilerin istihdamında artış sağlanabilmesi için engellilere yönelik sektörel eğitimlere ağırlık verilmelidir. E-öğrenim yaygınlaştırılmalıdır.
• Engelliler için oluşturulan kitaplıklar desteklenmeli ve daha çok basılı yayına ulaşabilmeleri sağlanmalıdır.
• Medya, engellilerle ilgili uygulamalarda iş dünyasına destek vermeli ve farkındalığın sağlanması için katılımcı olmalıdır.

aLıntı..

valeire

Daimi Üye
Tepki
784
bende size cok tesekkür ederim bende zihinsel engelliler okulunda ablalık yaptım ve hala bu işe gönüllü olarak yardımcı olmaya calısıyorum böle bi bölüm actıgınız için cok tesekkür ederim onların horlanmaya degil sevgiye ihtiyacları var herkes bi saniyede olsa onların yerinde olduklarını düsünüp onların gözüyle bakmayı ögrensinler ve onlara acımak yerine onları tekrardan hayata baglayıp topluma kazandırmaya calıssınlar onların elinden tutmak cok zor degil aslında engelli onlar degil onlara engellerini asmalarına izin vermyelerdir.lütfen duyarlı olalım ve birde bizler engel olmayalım engellerine:eek:

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
bende size cok tesekkür ederim bende zihinsel engelliler okulunda ablalık yaptım ve hala bu işe gönüllü olarak yardımcı olmaya calısıyorum böle bi bölüm actıgınız için cok tesekkür ederim onların horlanmaya degil sevgiye ihtiyacları var herkes bi saniyede olsa onların yerinde olduklarını düsünüp onların gözüyle bakmayı ögrensinler ve onlara acımak yerine onları tekrardan hayata baglayıp topluma kazandırmaya calıssınlar onların elinden tutmak cok zor degil aslında engelli onlar degil onlara engellerini asmalarına izin vermyelerdir.lütfen duyarlı olalım ve birde bizler engel olmayalım engellerine:eek:

canım benim agzına saglık aramıza hoş geldin ve asıl ben tesekkür ederim ne kadar topluma yakın ve cana yakınsınız öyle cok hosuma gitti dogrusu helal valla takdir ettim -alkis-alkis

valeire

Daimi Üye
Tepki
784
canım benim agzına saglık aramıza hoş geldin ve asıl ben tesekkür ederim ne kadar topluma yakın ve cana yakınsınız öyle cok hosuma gitti dogrusu helal valla takdir ettim -alkis-alkis

tesekkür ederim canım işimi zorunlu olarak bırakmak zorunda kaldım ve bırakırken cok üzüldüm ama hala onları ziyarete gidip onlarala mesgul olmayı kendimde görev olarak görüyorum.ben bu işe hakikaten gönül vermiş biri olarak daha iyi bi yerlere gelmelerini istiyorum onların üzerinden menfaat kazanmak yerine onlarınde birşeyler ögrenmesini sosyal bi yükmlülük olarak görüyorum.gecen sene 3 aralıkta bi program yaptık ögrenciler ve emek verilince onların bişeyler yapabileceğini gösterdik herkese burdan herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini duyurmak istiyorum.ONLARı ALLAHIM SADECE ANNE VE BABALARA EMENET ETMEMİŞ BİZLEREDE EMANET ETMİŞ LÜTFEN EMANETİMİZE SAHİP CIKALIM.BİRDE BİZ< ENGEL OMAYALIM ENGELLERİNE

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
tesekkür ederim canım işimi zorunlu olarak bırakmak zorunda kaldım ve bırakırken cok üzüldüm ama hala onları ziyarete gidip onlarala mesgul olmayı kendimde görev olarak görüyorum.ben bu işe hakikaten gönül vermiş biri olarak daha iyi bi yerlere gelmelerini istiyorum onların üzerinden menfaat kazanmak yerine onlarınde birşeyler ögrenmesini sosyal bi yükmlülük olarak görüyorum.gecen sene 3 aralıkta bi program yaptık ögrenciler ve emek verilince onların bişeyler yapabileceğini gösterdik herkese burdan herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini duyurmak istiyorum.ONLAR SADECE ALLAHIM SADECE ANNE VE BABALARA EMENET ETMEMİŞ BİZLEREDE EMANET ETMİŞ LÜTFEN EMANETİMİZE SAHİP CIKALIM.BİRDE BİZ< ENGEL OMAYALIM ENGELLERİNE

canım benim yaa yüregine saglık çok hosuma gidiyor bu konusmaların allahım herkeze aynı vicdanı nasip etsin etsinde görelim neler var kimler muhtac caresiz cok zor gerçekten az önceki yazıda oldugu gibi gözümü kapatıp bi kaç dakika düsündüm ve gerçekten cok zor cook allah yardımcıları olsun sizin gibi yardım severlerinde öbür tarafta emimin cok güzel mükafatlanacaksınızdır allah razı olsun :eek::eek::eek:

valeire

Daimi Üye
Tepki
784
canım benim yaa yüregine saglık çok hosuma gidiyor bu konusmaların allahım herkeze aynı vicdanı nasip etsin etsinde görelim neler var kimler muhtac caresiz cok zor gerçekten az önceki yazıda oldugu gibi gözümü kapatıp bi kaç dakika düsündüm ve gerçekten cok zor cook allah yardımcıları olsun sizin gibi yardım severlerinde öbür tarafta emimin cok güzel mükafatlanacaksınızdır allah razı olsun :eek::eek::eek:

canım tesekkür edrim onlarla o kadar iç içeydimki ve onların duygularına tercüman olabiliyorum örnek olarak zihinsel engelli bi ögrenci kendini seven ve sevmeyeni ayırabiliyo yapmacık olarak yaklasan birini elinin tersiyle itebiliyo bu hangimizde var onların gönül gözleri acık bi insanın sevgi için gözünün içine bakıyolar onların istediği ne yemek ne para onlar sadece sevgi ve insan olduklarını hatırlamaya ihtiyacı var bu konularada sohbet etmeyi cok özledim seni tanıdıgıma sevindim canım

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
canım tesekkür edrim onlarla o kadar iç içeydimki ve onların duygularına tercüman olabiliyorum örnek olarak zihinsel engelli bi ögrenci kendini seven ve sevmeyeni ayırabiliyo yapmacık olarak yaklasan birini elinin tersiyle itebiliyo bu hangimizde var onların gönül gözleri acık bi insanın sevgi için gözünün içine bakıyolar onların istediği ne yemek ne para onlar sadece sevgi ve insan olduklarını hatırlamaya ihtiyacı var bu konularada sohbet etmeyi cok özledim seni tanıdıgıma sevindim canım

:eek: canım benim bende senin gibi bi melekle tanıstıgıma cok ama cok sevimdim yaa -hmm insanlık işte böyle birşey yaa biliyorum engelliler cokta gururlular bi kere kırıldıklarında 2. ye bizler gibi affetiyorlar bir kere incildinmi orada kalıyorlar unutmazlar cok hassas oluyorlar keşke bende böyle bir meslek yapabilsem keşke bir engelli dahi olsa onu tekrar güldürebilsem okadar mutlu olurum ki anlatamam yani yaa süper birşey bu bir kişiyi topluma kazandırmak sizi okadar cok takdir ediyorumki valla süpersiniz :eek:-alkis

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
• Medya, engellilerle ilgili uygulamalarda iş dünyasına destek vermeli ve farkındalığın sağlanması için katılımcı olmalıdır.

Ünlülerin pesinde kosmayi biraksinlar. :dertli:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar