En Ilginç Türk Gelenekleri !

niha55

Daimi Üye
Tepki
1.156
ALLAR BAĞLAMAK

Eşiklerin "en sancılısıdır" doğum. Hem bebek için hem anne için "eşik"tir. Yeni durum, 9 ay anne karnında yaşayan bebeğin de, annenin de ezberini bozar. Bebek, farkında olmadığı yeni yaşamına baş aşağı tutulup ağlatılarak başlarken, anne, loğusa ve kırklı çocukları öldürdüğü varsayılan "Al Karısı"nın kötülüklerine uğramamak için kırmızılar bağlar.

GÖBEK ADI KOYMAK

İlk ritüel anne ile bebeği birbirine bağlayan göbek kordonunun kesilmesinde yaşanır. Orta Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere Anadolu’nun bazı yerlerinde, "Sesi az çıksın, kocasının karşısında çok konuşmasın" diye kısa kesilir kız bebeğin göbek kordonu. Bazı kültürlerde ise oğlanın göbeğinin kısa kesilmesi halinde sesinin kız gibi ince olacağına inanılır. Göbek kordonu kesilirken bir de "göbek adı" konulur bebeğe. Kişinin kabirde bu adıyla çağrılacağına inanıldığı için bu ad, çoğunlukla Kuran’dan seçilir. Ardından, sağ kulağına ezan okunur.

KORDON SAKLAMAK

Bebeğin karnı doymaya başlayınca, göbek bağının da düşeceğine inanılır. 4-7 gün arasında düşen göbek bağı itinayla bir yerde saklanır. Kimi, "Gezgin olmasın, dışarıya çok gitmesin" diye 1-2 sene beşiğine asılı tutar göbek bağını; kimi "Okusun, büyük adam olsun" diye okul bahçesine, kimisi de "Devlete hayrı dokunsun, devlet adamı olsun" diye devlet dairelerinin avlusuna gömer.

ÇOCUĞUN ÖMRÜ, YUMURTA SARISIYLA HESAPLANIR

İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinin özelliklerini taşıyan Çorum’da doğan bebeğin ömrü ise yumurtanın sarısından anlaşılıyor. Bebeğin kırklanması sırasında beşiğinin altına yumurta kırılıyor. Bir gün boyunca beşik altında kalan yumurtanın sarısı, ertesi gün bakıldığında dağılmamışsa bebeğin "uzun ömürlü" olacağına inanılıyor.

uşakta;

Uşak’ta bebeğin altı, sıcak toprakla (höllükle) bezleniyor ve keçe ile kundaklanıyor. Böylece bebeğin dışkısının "tok" olacağına inanılıyor. Tören mevlit okunarak "Uzun ömürlü olsun" dilekleriyle noktalanıyor.

Başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Anadolu’nun birçok yerinde ise önce tuzla tanışıyor bebek. Kokmasını, gözlerinin çapaklanmasını, hasta olmasını engellemek için tuzlanıyor. Tuz "kırklama" suyunun içine de atılıyor. İlk yıkamada erkek bebeğin sabunla, kız bebeğin ise "Eti azgın olmasın" diye sabunsuz yıkandığı da söyleniyor.

munise

Daimi Üye
Tepki
365
iki doğumumda da buna benzer şeyler yaptılar,büyüklere ve geleneklere saygı duymak gerekir diye hiç ses çıkarmadım bazıları mantıklı gelmişti ama....

meliha

Üye
Tepki
78
nihacım uşak hakkında yazdıkların doğru canım ha birde diğerlerlerde varmı bilmem ama kırk yerden kırk taş toplarız.ve kırkı çıkınca bu su ile önce bebeği yıkar sonra evin hertarafına serpiştiririz.tabiki büyüklerimiz çok evvelden buyana getirdikleri adetler.

Neşelikız

Aktif Üye
Tepki
156
kızım doğunca babam ilk hurma tattırmıştı kızıma çiğnedi ezdi hiç aklıma gelmedi sormak ve düşen göbeğini caminin bahçasine gömdü onu sormuştum abdestli namazlı olsun diye yaptım dedi inşallah olur inanıyorum ben bazıları mantıklı geliyor bu kırk çıkarma mesela bizdede aynıdır

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Bana geleneklerin çoğu saçma gelmiştir..
Örnek : 40 'ından önce bebeğin tırnağı kesilmez , 40 ı çıkıp tırnak kesilince babasının cebine eli sokulur ne kadar para alırsa bebeğin olur..
Ya Allah aşkına bunun mantığı nedir?
Ben mi 40 günlük bebeğin parayla tanışma şeklini saçma buluyorum?
Hem tırnak tırnaktır ne demek 40 gün kesilmez , uzunsa çocuk kendini tırnaklıyorsa , eldiven takma durumu sözkonusu değilse kesilir tabi ki..

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
yeni doğan bebeğe sarılık olmasın diye yanına sarı renkte bir havlu falan konulur bildiğim bu benimde şimdi aklıma gelen

aslı0909

Daimi Üye
Tepki
770
hepsi gereksiz ve saçma adetler bence heleki uşakta yapılan çocuk mikrop kapmazmı toprağın içinde hayatta yaptırmam böle bişeyi yazık bebelere

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
hepsi saçma demiyelim sonuçta gelenek görenek adı üstünde tabiki bazıları abartı anlıyorum ama ben yinede gelenk ve görenklerimizi çok kaybetme taraftarı değilim:kahve:

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Çok ilginç adetler var ama bunların bır kısmı adet adı altında hurafeler olarak topluyoruz.
Kımse bana doğurduğum cocuğun altını sıcak toprakla bezletemez. Neresı adet bunun. Düpedüz hurafe bu:saplak:

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
ya birde şunu söylerler doğrumu bilmem sizlerde de varmı yapan..
lohusa kadın 40 gün yalnız bırakılmazmış

Evet lohusanın 40 gün mezarı açık olur derler. Bu yalnız burakmamayı da seytanla ılgılı seylere bağlarlar oysa sadece bedenen hassas olduğu her türlü negatıflıkten onu korumak yardımcı olmaktır amaç.

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
Nekadar ilginç adetler varmış bilmiyorum ama bana çok saçma geliyor böyle şeyler:ne:

ÇOCUĞUN ÖMRÜ, YUMURTA SARISIYLA HESAPLANIR

İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinin özelliklerini taşıyan Çorum’da doğan bebeğin ömrü ise yumurtanın sarısından anlaşılıyor. Bebeğin kırklanması sırasında beşiğinin altına yumurta kırılıyor. Bir gün boyunca beşik altında kalan yumurtanın sarısı, ertesi gün bakıldığında dağılmamışsa bebeğin "uzun ömürlü" olacağına inanılıyor.

Hele ki bunu ilk defa duydum ve daha neler duyucam dedim kendi kendime

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar