Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

En etkileyici Hindu Tapınakları

Konu, 'Turizm ve Tatil Rehberi' kısmında nk83 tarafından paylaşıldı.

 1. nk83

  nk83 Admin + Sitenin Hikaye Yazarı

  Kayıt:
  24 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  64.827
  Beğeniler:
  84.062
  [​IMG]

  En etkileyici Hindu Tapınakları

  Hindistan’da tapınak inşasına 2000 yıl önce başlanmıştır. Tapınakların mimarisi zaman içerisinde büyük değişikliğe uğramıştır. Dini inançlara göre Hindu tapınaklarını ziyaret etmek zorunlu değildir. Ancak Hindu kültürü ve toplumu için bu tapınakların büyük önemi vardır.

  Hinduizm, 900 milyon inananı bulunan, dünyanın en eski dinlerinden biridir. Hinduların büyük kısmı Hindistan’da yaşasa da Nepal, Bangladeş ve Endonezya’da da pek çok sayıda Hindu bulunmaktadır.

  Tanah Lot

  Büyük bir kaya parçası üzerinde bulunan bu tapınak, yüzyıllardır Bali mitolojisinde kendine yer bulmaktadır. Bu tapınak 7 deniz tapınağından biridir ve her biri diğerini görecek şekilde inşa edilmişlerdir.

  [​IMG]


  Kanchipuram Tapınakları

  Günay Hindistan’da bulunan Kanchipuram, 1000 Tapınak Şehri olarak bilinir. Şehirde Lord Vishnu için inşa edilen Varadharaja Perumal Tapınağı bulunmaktadır.

  [​IMG]


  Brihadeeswarar Tapınağı

  Hindistan, Thanjavur’da yer alan tapınak 11. yüzyılda Chole Kralı Rajaraja tarafından inşa edilmiştir. Dünyanın ilk tamamen granitten inşa edilen tapınağı olan bu yapının yüksekliği 66 metredir.

  [​IMG]


  Khajuraho

  Hindistan’daki en çok ziyaret edilen yerlerden olan Khajuraho köyü, erotik heykelleri ile bilinir. 950-1150 yılları arasında inşa edilen tapınaklar Hindu tanrılarına adanmıştır.

  [​IMG]


  Banteay Srei

  Resmi kayıtlarda Angkor Wat kompleksinin bir parçası olarak geçse de Banteay Srei, ana tapınak grubundan 25 km mesafede yer alır. 967 yılında inşası tamamlanan yapı büyük oranla kırmızı kumtaşından inşa edilmiştir. Duvarlarındaki oymalar günümüzde hala görülebilmektedir.

  [​IMG]


  Sri Ranganathaswamy

  Her yıl milyonlarca ziyaretçi ve hacı buraya akın etmektedir. Sri Ranganathaswamy, dünyadaki en büyük dini yapılar arasında yer alır. Tapınağın en eski bölümü 10. yüzyıla dayanmaktadır.

  [​IMG]


  Virupaksha Tapınağı

  Hindistan’ın Hampi şehrinde bulunan Virupaksha Tapınağı, ufak bir ibadet alanı olarak planlanmış ancak sonradan büyütülmüştür. 7. yüzyılda inşa edildiği günden beri hizmete açık olan tapınağın en büyük girişi 50 metre yüksekliğindedir.

  [​IMG]


  Prambanan

  Endonezya’da bulunan Prambanan, en büyük ve en güzel Hindu tapınağıdır. Tepesi sivri ve uzun tapınakların oluşturduğu kompleks, muhteşem bir görüntüye sahiptir.

  [​IMG]


  Meenakshi Amman Tapınağı

  Kutsal Madurai şehrinde bulunan tapınak, Hindu tapınakları arasında büyük önem taşır. Tüm kompleks 14 binadan oluşur ve her biri ince işçilik örnekleridir.

  [​IMG]


  Angkor Wat

  Kelime anlamı “Şehir tapınağı” olan Angkor Wat, dünyanın en büyük tek parça dini anıtı olma özelliğini taşır. Tapınakta devasa boyutlarda taşlar kullanılmıştır.

  Milliyet
   
  ayser ve bitter_im bunu beğendi.
 2. bitter_im

  bitter_im Admin

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  63.926
  Beğeniler:
  52.410
  Emeğine sağlık bitanem,

  Görsel açıdan şahane :durbun:
   
  nk83 bunu beğendi.