Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

El-Basîr Esmasının Zikri, Faziletleri ve Faydaları

Konu, 'El Esmaül Hüsna' kısmında Evvab tarafından paylaşıldı.

 1. Evvab

  Evvab Kisisel bir mesajim yok

  Kayıt:
  14 Eylül 2018
  Mesajlar:
  2.011
  Beğeniler:
  7.547
  [​IMG]

  El-Basîr
  EL-BASİR; Her şeyi gören, bütün incelikleriyle, bütün varlıkların en küçük kalbinden geçenleri bilen, gören, hareket ve davranışlarından haberdar olan Cenab-ı Hak.

  Cenab-ı Hak Onun görmesi için gece veya gündüz fark etmez, ışık veya karanlık gerekmez. Onun görmesi için göze veya başka bir alet ve cihazı ihtiyacı yoktur. Bütün kainatı ve içindekilerin hal ve davranışlarını avucunun içi gibi bilir ve görür, kontrolü altında tutar. Yerde ve gökte hiçbir şey O’nun görmesinin dışında kalamaz. Yüce Allah her şeyi görür ve görmesi göz ile değildir.

  El-Basîr esmasının Anlamı : Bütün mevcudatta gizli açık her şeyi, bütün incelikleriyle, kemaliyle gören demektir. Her şeyi Gizli açık, her şeyi en iyi gören anlamına gelir.

  El-Basîr

  البصير

  El-Basir esmasının ebced değeri, zikir sayısı:

  Ebced değeri ve zikir sayısı ; 302
  Zikir günü ; Pazar.
  Zikir saati ; Güneş (Sabah erken ve ikindi sonrası.)

  Allah, zatı ile basîrdir. Zatı ile kaim olan Basar sıfatı ezeli ve ebedidir.

  “O, yegane hüküm ve hikmet sahibidir. Her şeyden hakkıyla haberdardır. ” (El-En’am Suresi/18)

  Basar Her şeyi, her durumuyla görmek demektir. Rabbimiz Allah, her şeyi görür, bilir. Gizli, açık, aydınlık ve karanlıkta her ne var ise, Cenab-ı Hak onu görür… Hiçbir şey Allah’ın görmesinden gizli kalamaz…

  Allahu Teala şöyle buyuruyor: “Şübhesiz Allah, işitendir, görendir.” Artık sen, Allah’a sığın. Şübhesiz O, hakkıyla işiten, hakkıyla görendir. [Mu’min Suresi 56. Ayet]

  Allahü Teâlâ gizli veya açık her şeyi görür, gece veya gündüz, küçük veya büyük… Her şeyi hakkıyla bilen ve görendir.

  Yüce Allah, zifiri karanlık bir gecede, siyah bir taş üzerinde yürüyen siyah karıncayı görür, onun ayak sesini işitir, ona rızık verir. Çünkü, Allah Semi’ ve Basir’dir

  EL-Basir isminin zikri 302 adettir. Zikir saati Güneş, günü Pazardır.

  El-Basîr isminin Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları:
  Ya-Basîr ism-i şerifini belirtilen gün ve saatte, belirtilen miktarda okumaya devam eden kimsenin, Alllah’ın izni ile isteği çabuk yerine gelir.

  El-Basîr ism-i şerifinin büyük bir tesir gücü vardır.

  Ya-Basîr ism-i şerifini her gün, sabah namazından sonra 302 defa zikretmeye devam eden kimsenin gizli işler açılır, gizli olaylar ve sırlar gösterilir.

  5 vakit namazdan sonra 302 kere “Ya Basîr celle celâlühû” zikrine devam edenin anlayış gücü artar, her şeyin hakikatini ve sebebini görmeye başlar.[​IMG]

  Cuma namazından önce 302 defa Ya-Basîrism-i şerifini okuyan kimsenin kalp gözü açılır ve sözünde ve işinde salih amele muvaffak olur.

  Cuma namazından önce 302 kere “Ya Basîr celle celâlühû” okuyanın basireti açılır.

  Pazartesi günü sabah namazının farzı ile sünneti arasında ihlas ve teslimiyetle 100 defa Ya-Basîr ism-i şerifini zikreden kimse, Allah’ın yardımına ve iltifatına kavuşur.

  Her gün “Ya Allahü”,”Ya Basir” isimlerini zikredenin içi temizlenir, Allah’ın rahmetini kazanır ve gözleri nurlanır.

  Bir fincan gül suyuna 302 kere “Ya Basîr celle celâlühû” okuduktan sonra bu suyla göz banyosu yapanın gözlerindeki şikâyetler kaybolur.

  Şura_suresi11_el-basir.jpg

  O, gökleri ve yeri yaratandır. Size kendinizden eşler, hayvanlardan da (kendilerine) eşler yaratmıştır. Bu sûretle sizi üretiyor. O’nun benzeri hiçbir şey yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. (Şura suresi 11. Ayet)

  * * *

  وَاللَّهُ يَقْضِي بِالْحَقِّ وَالَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِهِ لَا يَقْضُونَ بِشَيْءٍ إِنَّ اللَّهَ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ ﴿٢٠﴾
  Festekim kemâ umirte ve men tâbe meake ve lâ tatgav, innehu bi mâ ta’melûne basîr(basîrun).

  Öyle ise emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Beraberindeki tövbe edenler de dosdoğru olsunlar. Hak ve adalet ölçülerini aşmayın. Şüphesiz O, yaptıklarınızı hakkıyla görür.

  Hud Suresi 112. Ayet

  [​IMG]
  * * *

  هُوَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ يَعْلَمُ مَا يَلِجُ فِي الْأَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا وَمَا يَنزِلُ مِنَ السَّمَاء وَمَا يَعْرُجُ فِيهَا وَهُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ مَا كُنتُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ ﴿٤﴾
  Huvellezî halakas semâvâti vel arda fi sitteti eyyâmin summestevâ alâl arş(arşi), ya’lemu mâ yelicu fîl ardı ve mâ yahrucu minhâ ve mâ yenzilu mines semâi ve mâ ya’rucu fîhâ, ve huve meakum eyne mâ kuntum, vallâhu bi mâ ta’melûne basîr(basîrun).

  O, gökleri ve yeri altı günde (altı evrede) yaratan, sonra Arş’a kurulandır. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni, oraya yükseleni bilir. Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. Allah, bütün yaptıklarınızı hakkıyla görendir.

  Hadid suresi 4. Ayet

  * * *

  قُل لاَّ أَقُولُ لَكُمْ عِندِي خَزَآئِنُ اللّهِ وَلا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَلا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ مَا يُوحَى إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الأَعْمَى وَالْبَصِيرُ أَفَلاَ تَتَفَكَّرُونَ ﴿٥٠﴾
  Kul lâ ekûlu lekum indî hazâinullâhi ve lâ a’lemul gaybe ve lâ ekûlu lekum innî melek(melekun), in ettebiu illâ mâ yûhâ ileyy(ileyye), kul hel yestevîl a’mâ vel basîr(basîru), e fe lâ tetefekkerûn(tetefekkerûne).

  De ki: “Ben size, ‘Allah’ın hazineleri benim yanımdadır’ demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size ‘Ben bir meleğim’ de demiyorum. Ben sadece, bana gönderilen vahye uyuyorum.” De ki: “Görmeyenle gören bir olur mu? Siz hiç düşünmez misiniz?”

  Enam suresi 50. Ayet

  Cevşen-i Kebir’den Alıntı.

  Ve es’elüke biesmâike
  Yâ Karîb
  Yâ Rakîb
  Yâ Habîb
  Yâ Mücîb
  Yâ Hasîb
  Yâ Tabîb
  Yâ Basîr
  Yâ Habîr
  Yâ Münîr
  Yâ Mübîn
  سُبْحَانَكَ يَا لآَ اِلٰهَ اِلآَّ اَنْتَ اْلاَمَانُ اْلاَمَانُ اَجِرْنَا مِنَ النَّارِ

  Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne ecirnâ mine’n-nâr

  Allah’ım Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum.
  Ey her şeye her şeyden daha yakın olar Karib,
  Ey bütün mahlukatını gözetleyen Rakib,
  Ey müminlerin sevgilisi olan Habib,
  Ey kullarının dualarına cevap veren Mucib,
  Ey kullarının bütün fiillerinin hesabını gören Hasib,
  Ey bütün dertlere deva veren Tabib,
  Ey her şeyi bütün incelikleriyle gören Basir,
  Ey her şeyden haberdar olan Habir,
  Ey her şeyi nuruyla aydınlatan Münir,
  Ey kullarına gerekli her şeyi açıklayan Mübin,
  Sen bütün kusur ve noksan sıfatlardan münezzehsin, Senden başka ilah yok ki bize imdat etsin. Eman ver bize, Eman diliyoruz. Bizi cehennemden kurtar.
   
  mügü bunu beğendi.