Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Ekonomik ve Ucuz Tatil İçin Öneriler!

Konu, 'Turizm ve Tatil Rehberi' kısmında bitter_im tarafından paylaşıldı.

 1. bitter_im

  bitter_im Admin

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  63.751
  Beğeniler:
  52.284
  [​IMG]


  Ekonomik tatil planı yaparken, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta gitmeyi planladığınız destinasyonun turist yoğun sezonlarını öğrenmek olmalıdır. Tıpkı ekonomi de olduğu gibi ucuz tatil planlarında da bütçeyi arz ve talep belirler. Kalabalık ve popüler mekanlar liste başınız olabilir ancak arz-talep dengesini gözeterek sıralamanızı gözden geçirmenizi şiddetle öneririm. Bütün bir yıl hayali kurduğunuz tatil planlarınızın bir anda kâbusa dönüşmemesi, ağır bedeller altına imza atılmaması hatta bazen yurt içi yerine yurt dışı tercihlerin ekonomik önergelerini gözden kaçırmamak her şeyden önce ekonomik tatil yapmak için seçim yaptığınız bölgenin sezon dışı alternatiflerine de göz atmanızı tavsiye ederim.

  Turist yoğun sezon tercih ettiğiniz bölgenin en güzel mevsimi anlamı da taşır. Ekonomik tatil söz konusu olduğunda küçük bir fedakârlıkla aynı bölgede yüksek sezon seçeneklerine alternatif zamanlar yaratabilirsiniz. Elbette bu fedakârlığın avantajlı ve dezavantajlı noktaları da olacaktır. Dilerseniz bu avantaj ve dezavantajları maddelerle inceleyelim.

  Ekonomik Tatil Yapmanın Püf Noktaları

  Yoğun turist sezonunun hemen öncesi ve sonrası seçeneklere göz atmak size, ekonomik tatil yapma fırsatı tanır. Böylece bütçenizde sadece konaklama değil, civar keşiflerine de olanak tanıyacak açılımlar yaratırsınız. Hayır, ben illa da seçtiğim tatil yerini mevsiminde yaşamak isterim diyenlerdenseniz o zaman da erken rezervasyon seçeneklerine göz atmak ve tikokupon hotels veya tatil indirim kuponu kullanmak ucuz tatil hedefiniz için uygun olacaktır.

  Ekonomik tatil yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken iki temel nokta var demektir. Birincisi seçtiğiniz tatil bölgesinin sezon dışı fiyatlarını araştırmak diğeri bugünden yaz tatil planınızı netleştirmek. Önce birinci kalemi inceleyelim;

  Tatil Bölgesine Sezon Dışı Gitmenin Avantajları:

  Daha ekonomik ulaşım şansı
  Tatil köyü ve otellerde indirimli ve düşük fiyat seçenekleri
  Daha sakin bir ortamda tatil fırsatı
  Alternatif aktivitelerde indirimli tarife
  Otel, restoran ve etkinliklerde sizinle daha fazla ilgilenilmesi
  Otel odası tercihinde daha fazla seçenek, daha uygun fiyat
  Size özel hizmet kalitesinde yükselme

  Tatil Bölgesine Sezon Dışı Gitmenin Dezavantajları:

  Mevsimsel değişikliklerden kaynaklı hava koşulları – zaman zaman yoğun yağış, değişken ve kötü hava
  Eğlence ve aktivitelerde seçeneklerin azalması, daha az eğlence olanağı
  Personel sayısında yetersizlik
  Hizmet kalitesinde düşüklük
  İnşaat yasağının kalktığı döneme denk gelmek

  Yukarıda saydığım liste seçilen destinasyona göre daha uzatılabilir ya da kısıtlanabilir.

  Erken Rezervasyonun Önemi

  Eğer sezon dışı avantaj ve dezavantaj riskini almak istemiyorsanız ekonomik tatil için size kalan bir diğer seçenek de erken rezervasyon... Yüksek sezon diye tabir edilen bölgelerde tatil döneminizi değerlendirmeye karar verdiğinizde, bütün bir yıllık emeğinizi 15 günde tüketmemek için erken rezervasyon fırsatlarını gözden geçirmeniz size sayısız avantaj sağlayacaktır. Bu avantajlardan ilki konaklama için sonradan rezervasyon yaptıranlara oranla %50 kimi zamanda %70’lere varan indirim şansı… Buna ek olarak erken planlanmış bir tatil ulaşımda da size benzer oranlarda avantaj sağlayacaktır. Böylece yüksek sezonun yüksek fiyatlarını bir derece de olsa hafifletmiş ve hayalini kurduğunuz ucuz tatili en iyi mekanlarda gerçekleştirme şansına sahip olursunuz. Peki, tatilinizi gitmek istediğiniz destinasyonun yüksek sezonunda tercih ettiğiniz de ne gibi avantaj ve dez avantajlara sahip olursunuz. Dilerseniz bu başlığı da maddelerle inceleyim;


  Tatil Bölgesine Yoğun Sezonda Gitmenin Avantajları:

  Mükemmel hava koşulları
  Eğlence seçeneklerinde zenginlik
  Daha fazla sosyal aktivite imkanı
  Personel ve hizmet kalitesinde kalite

  Tatil Bölgesine Yoğun Sezonda Gitmenin Dezavantajları:

  Hemen her şeyden yüksek fiyat (ulaşımdan konaklamaya, sudan dondurmaya)
  Kalabalık   
  Aşk Sancısı bunu beğendi.
 2. Aşk Sancısı

  Aşk Sancısı Daimi Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  3.866
  Beğeniler:
  2.512
  teşekkürler canım