Eğitici Oyunlar

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.515
Eğitici Oyunlar

Bedensel kordinasyon gerektiren oyunlar
BEDENSEL KOORDİNASYON GEREKTİREN BELİRLİ MANİPULATİF HAREKETLERİ YAPABİLME
OYUN ADI: AMAN AVCI VURMA

KAZANIMLAR:

1)FARKLI AĞIRLIKTAKİ NESNELERİ TAŞIYARAK BELİRLİ BİR HEDEFE ATAR
2)YÖNERGEYE UYGUN OLARAK NESNEYİ DOĞRU YERE FIRLATIR

OYUNUN UYGULANIŞI:
Çocuklar oyun alanına dağılırlarEbe seçilen çocuğa bir top verilirÇocuk topu arkadaşlarının bacaklarına değecek şekilde fırlatırTopun değdiği çocuk topu alarak arkadaşlarının bacaklarına doğru fırlatırTop kimseye değmez ise topu alarak yeniden oyuna başlar

OYUN ADI: KÖPage RankingÜ ALTINDAN TOP GEÇİRME

KAZANIMLAR:

1)NESNELERİ BELLİ BİR MESAFEDEKİ HEDEFE ATAR

2)ZEMİN ÜZERİNE ÇİZİLEN ŞEKİLLER ÜZERİNDE DURUR
OYUNUN UYGULANIŞI:
Çocuklar halka olur Ayaklarını birbirine değmeyecek şekilde açarlar,belleri büküp ellerini dizlerine koyarlar,ebe seçilen çocuğun amacı topu arkadaşlarının ayakları arasından dışarıya yuvarlamaktırhalkadaki çocuklar ayaklarını oynatmadan elleriyle topu yakalamaya çalışırlar

Harfleri Öğreniyorum

Harfleri ve onların seslerini öğrenmek yavaş yavaş olan bir süreçtir Fakat çocuğunuza bu konuda yardımcı olmak için yapabileceğiniz pek çok şey var
Harfleri söylemek ve öğrenmek

Aramak – Bu oyun harflerin seslerini öğrenmek için harika bir yoldur “T ile başlayan bir şey düşünüyorum” diyerek, çocuğunuzun sizin ne düşündüğünüzü bulmasını isteyin

Renkli harfler – İçi boş bir harf çizin ve çocuğunuzun bu harfin içini boyamasını isteyin Sonra harfi kesin ve bir yere yapıştırın veya bir alfabe çelengi yapıp diğer harflerin arasına ekleyin

Beraber okuyun – Bir alfabe kitabı alın ve beraber okuyun

Alfabe yemeği – Bir paket düz bisküvi alın ve her bir bisküvinin üzerine krema ile bir harf yazarak ve harfleri yan yana getirerek ailenizin fertlerinin isimlerini yazın Bunu haşlanmış patates üzerine ketçap ile de yapabilirsiniz

Benim kitabım – Çocuğunuza bir alfabe kitabı hazırlayın Her sayfaya bir harf ve her harfin altına o harfle başlayan eşya veya hayvan resimleri yapıştırın Her sayfada en üstte bir harf ve altında resimler olsun

Buzdolabı için mıknatıslı alfabeler paha biçilmezdir Bunları çocuğunuza kendi ismini hecelemeyi öğretmek için kullanabilirsiniz veya o günün hangi harfle başladığını...

Renkleri Öğreniyorum

2 yaşından itibaren çocuğunuz değişik renklerin isimleri ile ilgilenmeye başlayacaktır, bu sayede pek çok oyun alternatifi yaratabilirsiniz
Bütün dünyayı rengarenk boyayın

Renk nedir? – Etrafındaki nesnelerin renklerini söylemek çok iyi bir başlangıçtır Kıyafetlerin, meyvelerin, sebzelerin, oyuncakların, gökyüzünün ve çimenlerin rengi hakkında konuşun

Renkleri ayırt edin - çocuğunuz renkleri ayırt etmeye başladığında, alışverişte veya parkta bir oyun oynayın “Kırmızı bir şeyi ilk kim görecek”

Boya kutusu resmi – İki sıra kareler çizin ve üst sıra karelerin içini siz farklı renklere boyayın Alt sırayı aynı renklerle eşleştirerek çocuğunuzun boyamasını isteyin

Renk posteri yapın – Geniş bir kağıda büyük bir daire çizin ve daireyi 6 bölüme ayırın Dergilerden kesilmiş kağıt kırpıntıları ile her bir bölümü faklı renge boyayın (örneğin; bir bölümü mavi, bir bölümü sarı,…)

Renkler – Bir renk seçin ve çocuğunuzdan bu renkte bulabileceği kadar çok şey bulmasını isteyin Örneğin, siz sarı dediyseniz, bir muz, sarı bir kalem, bir limon bulabilir

Ritim ve Müzik
Okul öncesi çocuklar genelde müzikli oyun ve aktivitelerden hoşlanırlar
Ritimi seveceksiniz

El çırparak ritim tutma – Basit bir ritimde el çırparak çocuğunuzun ritimleri fark etmesini sağlayabilirsiniz veya onun sizin ardınızdan el çırpmasını isteyebilirsiniz

Tonu tekrarlamak – Melodilerde aynı yolla düşünülebilir, önce siz kısa birkaç nota söylersiniz “la, la, la” ve onun tekrarlamasını istersiniz

Ayna olma – Bir müzik koyun ve çocuğunuzun tam karşısına geçip hareketlerinizi tekrarlamasını isteyin (eller havaya, bir tarafa eğil, şimdi öbür yana gibi) Daha sonra o hareket etsin ve siz onu tekrarlayın

Bir çalkalama kabı yapın – Plastik bir şişeye pirinç, fasulye veya makarna koyun Dans ederken ses çıkarması için harika bir şey Kapağın sağlam olduğundan emin olun, yoksa her yer pirinç olabilir

Salla, tıkırdat ve yuvarla – Eğer sese tahammül edebiliyorsanız kendi bandonuzu yaratın Bir oyuncak davul, birkaç değişik çıngırak ve kenarlarında alüminyum folyolu kağıt tabaklar ile yapılmış bir tef ve birkaç tencere kapağı ekleyebilirsiniz bandonuza

Bu gürültülü oyun seansını yatıştırmak için daha sonra yavaş ve sakin bir müzik çalın

Sayıları Öğreniyorum

Evde sayılar ve sayma işlemi ile tanıştırmak için pek çok eğlenceli yol vardır
Yeni başlayanlar için sayılar

Şarkı söylemek – İçinde sayılar olan şarkılar söyleyin

Evde sayılar – Sadece sayılara aşina olmak bile bir başlangıçtır Banyoda ki ördekleri sayın, çıktığınız merdivenleri, kahvaltı tabaklarını veya pizza dilimlerini

Dışarıda sayılar – Çocuğunuz sayıları fark etmeye başladığında, her yerde gördüğünüz sayıları gösterin, kapılarda, araba plakalarında, otobüslerin önünde, yol işaretlerinde…

Duvar süsü – Ayrı ayrı kağıt parçalarına 1 den 10 a kadar sayıları yazın ve altına bunları karşılayan sayına obje çizin Mesela altı tane komik şapka veya 3 tane yeşil ağaç gibi

Uğur böceği – Altı tane uğur böceği çizin fakat üzerinde noktaları olmasın Çocuğunuzun birinciye bir, ikinciye iki, üçüncüye üç tane benek çizmesini isteyin Ve böylece altıya kadar gelin

Oyuncak mağazası – Kartonlardan para yapın ve küçük oyuncakları bir sepete toplayıp, oyuncak mağazası yapın Her oyuncağın farklı bir fiyatı olsun (1YTL, 2YTL, 3YTL…) Ve alışverişin keyfine varın

Unutmayın çocuğunuz bazı sayıları biliyor olsa bile, bu onun saymayı bildiği anlamına gelmez

Şarkı söyleyin ve Dans edin

Küçük çocuklar şarkı söylemek ve dans etmekten hoşlanırlar ve bu onların hem dil hem de fiziksel becerilerini geliştirir
Müzikle beraber eğlenin

Şarkı söyleme zamanı – Tekerlemeler ve şarkılar doğumdan itibaren çocuklarca çok sevilir 2 yaş çocukları bu sayede kelimeleri sürpriz bir hızla öğrenirler Şarkıları sıkça tekrarlayarak ve onu tekerlemelerin son kelimesini söylemeye motive ederek yardımcı olabilirsiniz veya tekerlemelerin içindeki isimleri onun bildikleri ile değiştirebilirsiniz

Parmak oyunları – Bütün işi sizin yapmanız gerekse de, kolay parmak oyunları 2 yaş çocuklarının ilgisini çok çeker

Hareketli tekerlemeler – Bunlar parmak oyunlarından çok daha karmaşıktırlar ve genelde tüm vücut ile yapmak gerekir Bu yüzden 2 yaşını geçmiş çocuklar için daha uygundur (Örneğin; eller şap şap şap, ayaklar rap rap rap…)

Gerilme ve eğilme – Bu egzersiz ikiniz için de iyidir Bir müzik koyun ve kollarınızı havaya uzatın, dizlerinizi kırın ve zıplayın (Eller havaya, hop hop hop zıpla!)

Birlikte dans edin – Çocuklar siz dans ederken ayaklarınızın üzerinde durmayı severler Eğer bu çok zor geldiyse, değişik tarz müziklerde ayrı ayrı dans etmeyi deneyin, hızlı, yavaş, gürültülü, yumuşak, ritmik, vb Yatma zamanına özel bir melodiyi mırıldanmak gibi bir rutin yaratırsanız, bu çocuğunuzun uykuya gitme saati geldiğini anımsamasına yardımcı olur

Şekilleri Öğreniyorum

Oyunlar ve aktiviteler çocuğunuzun değişik şekilleri fark etmesini sağlayabilir
Bunun ne olduğunu söyleyebilir misin?

Stensıl – Bir karton üzerine bir daire, kare, üçgen ve dikdörtgen çizin ve bunları kesin Kartları bir kağıdın üzerine tutturun ve çocuğunuzdan bu şekillerin içini boyamasını isteyin Ve altlarına her şeklin ismini yazın

Şekil resimleri – Değişik şekillerden meydana gelen resimler çizin Daire ve dikdörtgen kullanarak ağaç çizebilirsiniz veya üçgen bir çatı ve dikdörtgen bir kapısı olan kare bir ev

Çılgın kırkayak – Renkli kağıtlardan daireler kesin ve çocuğunuzun bunları yan yana yapıştırmasını isteyin, daha sonra gözlerini, bir ağız, anten ve bacakları ekleyin İşte size kırkayak

Tavuk ve yumurtaları – Renkli bir kağıda bir tavuk ve yanına boş bir yuva çizin Beyaz kağıttan oval şeklinde parçalar kesin ve çocuğunuzdan bu yumurtaları tavuğun yuvasına koymasını isteyin

Şekil sandviçleri – Su bardağı veya kare bir saklama kabı kullanarak ekmek kabuğundan şekiller çıkarın ve bunlarla sandviç yapın

Şekiller etrafımızdadır, tek yapmamız gereken onları görmek Çocuğunuza portakalın yuvarlak olduğunu gösterin ya da bir tabağın daire olduğunu

Kuklanı Kendin Yap

Kuklaları yapması ve oynaması çok zevklidir
İpe dizilmiş kuklalar

Çılgın köpek – Eski bir çorap hızlıca bir kuklaya dönüşebilir Bir çoraba iki göz ve bir siyah burun ve uzun parça kumaştan iki kulak dikerek bir köpek yapın

Korkunç yılan – Bunun için yeşil bir çorap idealdir Fakat yoksa herhangi bir renk kullanın İki siyah göz ve ince uzun kırmızı kumaştan bir dil

Saplı kuklalar – Bir karakterin dış hatlarını kartondan kesin (örneğin kedi veya köpek) İçini çocuğunuzla beraber boyayın, göz, ağız ve burun ekleyin Kartonun arkasına bir kürdan saplayın ve işte saplı kuklamız hazır

Parmak kukla – Kartondan bir daire kesin ve dairenin alt kısmına iki parmağınızın geçeceği iki delik açın Kuklanın başı için daha küçük bir daire kesin ve büyük dairenin üst kısmına yapıştırın Kuklanızı boyayın ve alttaki iki delikten işaret ve orta parmağınızı geçirip kuklanızı dans ettirin

Kesekağıdı kuklası – Kesekağıdı üzerine komik bir surat çizin, köşeleri kıvırıp kulak yapın ve elinize geçirin

Kaşık adam – Keçeli kalem kullanarak ahşap bir kaşık üzerine surat çizin, kumaştan kıyafet yapıp üzerine yapıştırın Bu kaşığın tekrar pişirme için kullanılmasını unutun elbette

Oyun Hamurunu Kendin Yap

Hamur ile oynamak, sıkmak ve yuvarlamak çok keyiflidir Çocuğunuz iki yaşından itibaren hamur ile oynayabilir fakat yememesine dikkat edin, marketten satın alabilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz

Hamur ile neler yapılabilir?

Kıvrılan yılanlar – Bir parça hamuru düz bir zemin üzerinde yuvarlayıp uzun sosisler yapın Bir ucuna göz için iki tane delik açın ve yılanınızı hafifçe kıvırın

İzler – Hamuru açarak geniş yassı bir yuvarlak yapın ve çocuğunuzdan ellerini hamurun üzerine bastırarak izini çıkarmasını isteyin Tarak, çatal, elek gibi eşyaları iz çıkartmak için kullanabilirsiniz Eski olmalarına dikkat edin çünkü kullanıldıktan sonra temizlemek imkansız olabilir

Çay zamanı – Kalın bir parça oyun hamurundan yaptığınız kekin üzerine, küçük yuvarlak bir parça hamurdan vişne yapıp kendinize çay partisi hazırlayabilirsiniz

Şekiller ve modeller – Bir parça oyun hamurunu yuvarlak ve yassı hale getirip üzerinde su bardağı, saklama kapları, yumurtalıklar gibi şeylerle bastırarak çeşitli şekiller çıkarabilirsiniz

Renk değişimi – Yeni renkler yapmak için değişik renklerdeki hamurları karıştırın Kırmızı ve sarı turuncu olacak, kırmızı ve mavi mor, mavi ve sarı ise yeşil

Hamurunu kendin yap – 2 ölçü un, bir az tuz, 1 ölçü su ile 2 yemek kaşığı sıvı yağı karıştırın ve yoğurun İstediğiniz renkte gıda boyası ekleyin Bu kadar basit

Giyinme Oyunları

Çocuğunuzun başka biri olacağı, kılık değiştirme oyunları okul öncesi çocukları için başlıca oyunlardandır
Kendi kıyafet kutunuzu yapın

Sihirli şapka – Basit bir şapka takmak bile sizi yeni biri haline getirebilir Gardırobunuzdaki eski şapkaları, bereleri, bandanaları çıkarın Romantik bir tüy takın şapkaya veya ev yapımı bir polis veya itfaiye arması dikin Kartondan bir cadı şapkası yapın veya bir taç

Eğlence için çantalar – Bir şapkaya bir çanta veya sepet ekleyin ve işte çocuğunuz postacı oldu Bir şapkaya eklenen eldivenler ve minik bir çanta İşte çok şık bir bayan alışverişe gidiyor

Pelerin ve kılıç – İpeksi bir kumaştan boyun kısmına bir düğme dikerek hazırlayabilirsiniz Kılıcı gümüş rengine boyanmış bükülebilir bir karttan yapın ki kimse bir zarar görmesin

Zıtlıkları Öğreniyorum

Zıtlıkları Öğreniyorum Zıtlıkları öğrenmek eğlencelidir ve çocuğunuzun dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olur
Bunun zıttı nedir?

Zıtlıklar, gizle ve göster – Küçük bir oyuncak saklayın ve bulabilmesi için ipuçları verin Örneğin; “oyuncak ayı bir şeyin dışında değil, bir şeyin içinde” veya “oyuncak bebek bir şeyin üstünde değil, bir şeyin altında”

Alışveriş – Marketler zıtlıklar hakkında konuşmak için harika yerlerdir Örneğin çocuğunuza büyük bir kutu bulaşık deterjanı mı, yoksa küçük bir kutu mu alacağınızı sorun Ya da geniş bir kutu konserve mi, dar bir kutu mu?

Hikaye zamanı- Komik kahramanın zıtlıklar seyahatine çıktığı bir masal uydurun Örneğin; havaya zıplayan ve aşağı suya inen bir kurbağa, bir köPage Rankingünün altından ve bir balığın üstünden yüzerek geçiyor, uzun bir ağacın yanından kıyıya çıkıyor ve kısa bir cüce buluyor, gibi

Bunun zıttı nedir? – Bir kelime söyleyin ve bunun zıttını düşünmesini isteyin Örneğin; iç (dış), yukarı (aşağı), yavaş (hızlı), üzgün (mutlu), ve tatlı (ekşi)

Zıt resimler – Zıt resimler çizin, mesela küçük bir fare ve büyük bir fil, geniş bir kamyon ve dar bir bisiklet, zayıf bir köpek ve şişman bir kedi

Fiziksel eğlence – Çocuğunuzdan anlattığınız şekle girmesini isteyin Örneğin; yüksek bir kale olalım, küçük bir top, geniş bir yıldız, veya ince bir solucan

Kendi gülünç zıtlıklarınızı yaratın, mesela yüksek, gıcırtılı bir ses ve alçak, fısırtılı bir ses

Alıntıdır...

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
Parmak OyunLarı

Misafir

Tık tık tık (Sol el yumruk yapılarak sağ elin baş parmağına vurulur.)
Kim o kim o ? (Sağ elin baş parmağı hareket ettirilir.)
Konuk geldi konuk (Sol elin baş parmağı hareket ettirilir.)
Ne istiyor konuk ? (Sağ elin baş parmağı hareket ettirilir.)
Bir yatacak yer. (El başa konulur baş hafifçe yatırılır.)
Dur babama sorayım
Baba baba (Sağ elin baş parmağı işaret parmağına değdirilir.)
Efendim efendim. (Sağ elin işaret parmağı hareket ettirilir.)
Konuk geldi konuk. (Sağ elin baş parmağı hareket ettirilir.)
Ne istiyor konuk? (Sağ elin işaret parmağı hareket ettirilir.)
Söyle içeri gelsin. (El ile kapı açma hareketi yapılır.)
Allah rahatlık versin. (İki el yanağa konur ve baş hafifçe yatırılır.)

-*-*-*-*-*-*-*

Beş parmak

Bir elimde beş parmak (Bir elin parmakları açılır.)
İnanmazsan say da bak (Parmaklar birer birer sayılır.)
Bir iki üç dört beş
Beş de öteki elim (Diğer elin parmakları gösterilir.)
On etmez mi şekerim. (Tüm parmaklar gösterilir.)

Alıntıdır...

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
yaptim oglum güldü ve kacti acayip bu cocuklar:kptmya:

Çocukta şaşırmıştır tabi anneme ne oluyor diye kıyamam :)

BEŞ DUYUMUZ
Görmek koklamak tad almak (Organlar sırasıyla gösterilir.)
İşitmek ve dokunmak
Bunlar benim beş duyum. (Beş parmak kaldırılır.)
Adlarını hiç unutur muyum? (Baş iki yana sallanır.)
Gözlerimle görürüm etrafımı (Etrafa bakılır.)
Kulaklarımla işitirim sesleri (Kulak memeleri tutulur.)
Aman şşş… sakın! (İşaret parmağı dudağa götürülüp sus işareti yapılır.)
Kardeşim uyuyor bakın. (Uyuma hareketi yapılır.)
Burnumla güzel kokuları alırım (Derin derin nefes alınır.)
Mutfağa gider bakınırım. (Etrafa bakılır.)
Dilimle yiyeceklerin tadına bakarım. (Dil öne uzatılır.)
Acı yiyice oo… yaparım. (Bir el ağza götürülür yanma taklidi yapılır.)
Derimle hissederim. (Bir elle diğer elin üstündeki deri tutulur.)
Yanaklarım en yumuşak yerim (İki elle yanaklar tutulur.)
İşte beş duyumu saydım (Beş parmak kaldırılır.)
Siz de unutmayın sakın. (İşaret parmağı sallanır.)

-*-*-*-*-*-*-*

ON PARMAK
Benim on parmağım var (İki elin parmakları gösterilir.)
Hepsi benim. (Eller parmaklar göğüste kavuşturulur.)
Sımsıkı kapar (Her iki el yumulur.)
Kocaman açarım (Ellerin parmakları açılır.)
Birbirine kavuşturur(Eller kavuşturulur.)
Arkama saklarım (Eller arkaya saklanır.)
Yukarı kaldırır (Kollar yukarı gerilerek kaldırılır.)
Aşağı indiririm (Kollar bedenin iki yanına sarkıtılır.)
Sonra kucağımda dinlendiririm. (Eller rahat biçimde kavuşturulur kucağa konur.)

SAAT
Kolumdaki saat (Bilek gösterir.)
Tık tık tık tık ses çıkarır. (Baş çok hafif sallanır.)
Masadaki saat (Parmaklar kenetlenip kollar ileri doğru itilir.)
Tik tok tik tok yapar. (İşaret parmağı sağa-sola sallanır.)
Duvardaki saat. (İşaret parmağı ile duvar gösterilir.)
Ding dong ding dong der. (Baş iki yana sallanır

*-*-*-*-*-*-*-

Pos bıyıklı babalar
(iki işaret parmağı ile dudak üstüne hayali pos bıyık çizilir)

sakallı babalar
(parmaklarla çeneye hayali sakal çizilir)

bıyıksız babalar
(parmaklar dudakla burun arasına dokunur ve hiçbir şey yokmuş gibi çekilir)

uzun boylu babalar
(el kendi boyunun üzerinde bir noktada durur)

kısa boylu babalar
(el omuz hizasında durur)

hepsi de aynılar
(eller avuç içi yere gelecek şekilde yan yana tutulur)

tut ellerini
(eller kavuşturulur)

güvendesin şimdi
(eller kavuşturulmuş olarak sallanır)
Alıntıdır...

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
ÖRDEK AİLESİ
Bu baba ördek (baş parmak gösterilir)
Bu anne ördek (diğer eldeki baş parmak gösterilir)
Bunlar da yavrular (Elin diğer parmakları gösterilir)
Vak vak diyorlar (iki el üst üste konulur gaga yapılır)
Derede yüzüyorlar.( yüzme hareketi yapılır)
Bir balık görünce (el alına konularak izleme hareketi yapılır)
Yakalayıp yiyorlar.( eller hızla vurulup yakalama ve yeme hareketi yapılır

-*-*-*-*-*-*-*
VÜCUDUM
Baş gövde bacaklar (Vücudun bölümleri sırasıyla gösterilir.)
Hepsi benim vücudumda var. (Vücut bütün olarak gösterilir.)
Ona iyi bakarım
Her gün spor yaparım.( Kollar omuz hizasında açılıp kapanır.)
Yararlı besinlerle (Yeme hareketi yapılır.)
Vücuduma sağlık katarım. (Pazular gösterilerek güçlü olma hareketi yapılır.)

Alıntıdır...

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
MİKROP

Mikrop çıkmış yürümüş yürümüş…(Sağ elin baş parmağı sol kol üzerinde yürütülür.)
Bir evin açık kapısından içeri girmiş. (Avuç ortasına gelinir.)
Bir de bakmış merdivenler var
Başlamış çıkmaya. (Parmaklardan çıkılır.)
Üst kata çıkınca kapıyı vurmuş. (Elin üst kısmına diğer elle vurulur.)
Tak… tak… kim o ? (Çocuk sesi verilir sağ baş parmak sallanır.)
Ben. Bay mikrop. (Sağ elin baş parmağı mikroptur.)
Ne istiyorsun? (Çocuk sesi verilerek diğer baş parmak sallanır.)
Seni hasta etmeye geldim. (Mikrobun sesi verilir.)
Yaa… Beni hasta edemezsin. (Hayır anlamında baş iki yana sallanır işaret parmağı saklanır.)
Bol bol uyudum (Uyuma hareketi yapılır.)
İyi gıdalarla beslendim (Eller ağza götürülerek yeme hareketi yapılır.)
Temiz bir çocuğum (Vücut gösterilir.)
Aşı da oldum (İşaret parmağı ile iğne yapma hareketi yapılır.)
Beni hasta edemezsin. (Baş iki yana sallanır.)
Ben gidiyorum. (Mikrop merdivenlerden ıh ıh diye parmaklardan indirilir.)
Annesi sabunlu su ile temizlik yapıyormuş
Mikrobun ayağı kaymış yuvarlamış (Yuvarlanma hareketi yapılır.)
Kendisini kapının dışında bulmuş. (Eller sallanarak dışarıyı gösterme işareti yapılır.)

-*-*-*-*-*-*-*
MİSAFİR

Tık tık tık (Sol el yumruk yapılarak sağ elin baş parmağına vurulur.)
Kim o kim o ? (Sağ elin baş parmağı hareket ettirilir.)
Konuk geldi konuk (Sol elin baş parmağı hareket ettirilir.)
Ne istiyor konuk ? (Sağ elin baş parmağı hareket ettirilir.)
Dur babama sorayım
Baba baba (Sağ elin baş parmağı işaret parmağına değdirilir.)
Efendim efendim. (Sağ elin işaret parmağı hareket ettirilir.)
Konuk geldi konuk. (Sağ elin baş parmağı hareket ettirilir.)
Ne istiyor konuk? (Sağ elin işaret parmağı hareket ettirilir.)
Söyle içeri gelsin. (El ile kapı açma hareketi yapılır.)
Allah rahatlık versin. (İki el yanağa konur ve baş hafifçe yatırılır.)

Alıntıdır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar