Dut Ip ve Ponpon İpten Şal Yapılışı ve Modeli

D

d.melek

Misafir
dutipsalponponipkozaip2.jpg

Yapılışı:

1) Sakallı ip ve dut ipi birbirine bağlayın.
2) 6 İlmek atarak örmeye başlayın. Bu modelde haroşa yerine düz örgü örmeniz ponponların tane tane düşmesini sağlayacaktır.
3) Omuzlarınızın genişliğini ölçerek istediğiniz boyuta gelince örmeyi bitirin.
Böylece bir atkı elde etmiş oluyoruz.
4) İpinizde 10 ponpon sayarak ip parçaları oluşturun ve enine ponponların uçlarına saçaklarını bağlayarak tutturun.

Dut İp & Ponpon İp & koza ipten atkı yapılışı

Bu kış bu poduduk iplikler çok moda, çevrede kime baksam bu ipten örülmüş atkılardan takıyor.
Bende merak ettim ve denedim. Yumuşacık şık bir atkım oldu. Örmesi oldukça keyifli ve çabuk ilerliyor. Yaklaşık 1 saatte bitiyor.

Malzeme
1 yumak dut ip & pon pon ip (benim kullandığım çelebi koza örgü ipi)
5 ya da 6 numara örgü şişi

Yapılışı: Oldukça basit aslında ama başlangıçta birkaç kez söküp tekrar ördüm. Püf noktası örgü sırasında ip olan kısmı kullanmak ve pon ponların hemen dibinden ipi dolayarak ilmek atmak.
1) Resimdeki gibi pon ponlar yatay durumda olacak şekilde 5 ilmek atın, daha kalın bir atkınız olsun istiyorsanız 6-7 ilmek atabilirsiniz.
2) Haroşa olarak örmeye başlayın. Örgü sırasında ponponların başlangıç yerinden ip olan kısımını kullanın. Dut şeklinde olan yerler böylece aralarda kalıyor.
3) Örgüyü bitirin ve saçaklarını yapın, hepsini aynı boyutta olucak şekilde yada farklı uzunluklar olacak şekilde püskül yapabilirsiniz.
dutponponatkiorgu1.jpg

Netten alintidir.

**tmyy**

Daimi Üye
Tepki
252
bundan pembiş pembiş bebek battaniyesi gördüm biyerde çok hoşuma gitmişti.

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
Ay ben bu ipi örmeyi beceremedim :utandim:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar