Doktorlardan inanılmaz itiraflar

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
Karnında makas unuttum

Marburg Üniversitesi Kliniği'nde görev yapan Prof. Dr. Matthias Rothmund'un (65), hatası şöyle: “Hafif kilolu bir hasta, bağırsak kanseri teşhisiyle hastaneme geldi. Hastaya bağırsak ameliyatı yaptım. Birkaç gün sonra hastanın akciğer filmleri çekildi ve tesadüfen, ameliyatta hastanın karnında bir makas unuttuğum görüldü. İkinci bir ameliyatla makası çıkardık. Ameliyat hemşiresi tamponları kontrol etmiş, ancak aletleri kontrol etmemişti. Olayı sigortama bildirdim, hastaya tazminat ödediler."

Yanlış dizi ameliyat ettim

Köln-Merheim Kliniği cerrahlarından Prof. Bertil Bouillon (50) da uzun atlayış yapan genç bir sporcu kızın menüsküs teşhisiyle geldiğini, aynı anda kaza geçirerek yaralanan diğer bir hastayla da ilgilenmek zorunda kaldığını belirterek, şunları kaydetti: “Ameliyata girdim ancak hastada menüsküs olduğuna dair bir ize rastlamadım. Görevli hemşire öğleden sonra, yanlış dizi ameliyat ettiğimizi söyledi. Bu tür hataları önlemek için artık ameliyat edilecek bölgeleri, hasta henüz ayıkken, suda çıkmayan kalemle işaretliyoruz."

Meğer penisiline alerjisi varmış

Berlin Tabipler Birliği Başkanı Dr. Günther Jonitz (49) de Bild Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, genç bir doktor olarak çalıştığı yıllarda, klinikteki yoğun bir günde, yaralı parmağında iltihap olan genç bir kıza kan zehirlenmesini önlemek amacıyla penisilin yazdığını anlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Dışarıda 20 hasta bekliyordu. Hemşire acele ettiriyordu. Hastaya alerjisi olup olmadığını sormadan penisilini yazdım. Hasta ertesi gün yeniden kliniğe geldi, her yerinde yaralar çıkmıştı. Penisiline alerjisi varmış, ölebilirdi de. O andan sonra bir daha asla aceleci davranmadım."

Bağ dokusunu yırttım

Berlin’deki Charite Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Joachim W. Dudenhausen de 40 yaşındaki hastasının ikinci kez sezeryanla doğum yapması sırasında yaptığı hatayı şöyle anlattı: “Ameliyat sırasında rahmin kenarındaki bağdokusu yırtıldı. Ben de yırtığı onardım. Ancak 2 gün sonra hasta ağrı çekmeye başladı. Ultrasonla yaptığımız kontrolde, idrar yolunun tıkandığını, sıvının böbreklere kadar biriktiğini gördük. Hastayı ikinci kez ameliyat etmek zorunda kaldık. Daha dikkatli olsaydım hastam ikinci kez ameliyat olmaz, o acıları çekmezdi."

Ölümüne neden oldum

Witten-Herdecke Üniversitesi profesörlerinden Christel Bienstein (56) da, 1976 yılında bir hastanenin yoğun bakım bölümünde hemşire olarak çalıştığı dönemde, solunum makinesine bağlı genç bir hastanın solunum borusunun tıkandığını, kalbinin durduğunu belirtti ve şunları anlattı: “Hastanın kalbini yeniden çalıştırdım. Doktoru sürekli telefonla aradım ancak gelmedi. Sabah nöbeti devrederken rapor tuttum ve eve gittim. Saat 07.30 sularıydı. Saat 08.00 gibi aynı hasta solunum yolunun tıkanması sonucu hayatını kaybetmiş. Gelmediği halde sürekli doktoru arayacağıma, nöbeti devralacak hemşireyle daha güvenli bir yol bulmalıydım. Kendimi çok suçluyorum."

Akciğerini söndürdüm

Regensburg’taki St. Joseph Hastanesi’nde görev yapan Dr. Marita Eisenmann-Klein da yaptığı hatayı şöyle anlattı: “Bir hastadan yağ bezesi alınmıştı. Vizit yaparken, ameliyat yerinde sıvı biriktiğini gördüm. Çok ince bir iğneyle sıvıyı çektim. Kısa süre sonra hasta güçlükle nefes alır oldu. Akciğeri sönmüştü. Sıvıyı çekerken akciğere zarar vermiştim. Hasta acil ameliyata alındı. O kadar ince bir deliğin akciğeri iflas ettirebileceğini asla tahmin etmezdim."

Tepki
914
bunlar zaten oluyor da itiraf etmeleri şaşırtıcı ,hiçbiri itiraf etmeye yanaşmaz ,bu itiraf edenleri kutlamak lazım :kptmya::kptmya: ama yapılan yanlışlar nasıl geri gelecek orası malum ..
ALLAH doktorsuz bırakmasın ,doktorlara da vicdan versin ...

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Allah güvenilir, vicdanlı doktorlarla karşılaştırsın hep.

cigdemel

Daimi Üye
Tepki
418
bizimkiler sanki çok farklı adamın sol bacağında enfeksiyon varmış vücuda yayılmasını önlemek amacıyla kesilmesine karar verilmiş ailesinden onay alınmış ameliyat masasında doktor sağlam olan sağ ayağı kesmiş
aileyede kusura bakmayın yanlışlık olmuş deniliyor şimdi haklarını arayacaklar adamın diğer bacağıda kesilecek ayrıca :ilknur::ilknur::ilknur:

ebrulii

Daimi Üye
Tepki
3.710
Allah korusun yaa bilmediğimiz tanımadığımız insanlara emanetiz Rabbim vicanlı insanlarla karşılaştırsın doktorun teki bana kanser olabilirsin test yapmamız gerek dedi ölüyordum korkudan :acep::acep:

elasu

Daimi Üye
Tepki
3.393
sanırım bunlar en iyileri bilmediğimiz itiraf edilmeyi bekleyen okadar çok vaka vardır ki.düşünmek bile istemiyorum:acep:

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Doktorluk okumak isteyen öğrencilere bence özel bir sınav daha yapılmalı , bu ne arkadaş canımız kimlere emanet!
Geçenlerde Erol köse 'de itiraf etti (kendisi göz doktoruydu eskiden , istifa etmiştir) , bir keresinde bir hastanın reçetesine kontak lens yazmak yerine kontak disk yazmış ve uyarı almış , o zamanlar da müzik işine yeni adım atıyormuş , artık aklında ne diski varsa !

Eileithhyia

Daimi Üye
Tepki
523
"Allah kimseyi doktorlara muhtaç etmesin." derlerdi. Ne kadar doğru bir söz olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum:)

elasu

Daimi Üye
Tepki
3.393
Doktorluk okumak isteyen öğrencilere bence özel bir sınav daha yapılmalı , bu ne arkadaş canımız kimlere emanet!
Geçenlerde Erol köse 'de itiraf etti (kendisi göz doktoruydu eskiden , istifa etmiştir) , bir keresinde bir hastanın reçetesine kontak lens yazmak yerine kontak disk yazmış ve uyarı almış , o zamanlar da müzik işine yeni adım atıyormuş , artık aklında ne diski varsa !

:kahkaha::kahkaha:adam boşuna işi bırakıp yapımcı olmamış
çok komik ya reteçete disk yazmış allah iyliğini versin be adam:kahkaha:

-Gizem-

Daimi Üye
Tepki
561
Benim de novalgin alerjim var. En son hastalandığım da, gittiğim doktor reçeteyi 5 kere değiştirdi. Faranjit olmuştum. Sen git 5. kez reçeteye novalgin yaz. Son anda fark ettim. Öldürüyordu adam beni, dikkate bakar mısınız? :mad:

gokyuzu

Daimi Üye
Tepki
7.606
Bendede palasetemola karşı alerjim var dr söyledim genede yazmış eczacıya sordum palesetemol yok ilaçda dedi ben var deyince okuduk hakikate degiştirdik reçeteyi

ZiLeY

Daimi Üye
Tepki
1.845
ALLAH korusun yaa rabbim iyi doktorlarla karşılaştırsın inşallah tırsttttmmm

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar