Doğumun yaklaştığını nasıl anlarız?

Tepki
8.216
dogumun_yaklastigi_nasil_anlasilir.jpg
Doğumun yaklaştığını gösteren bazı belirtiler vardır. Anne adayları eğer bu belirtileri yaşıyorsa doğum yaklaşıyor demektir.

Bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi nedeniyle rahim yüksekliği 2-3 cm azalır. Bu durum annenin daha rahat nefes alıp vermesine, mide ve bağırsak şikayetlerinin azalmasına neden olur.
Aşağı inen rahim, idrar torbasına baskı yaptığı için de anne daha sık idrara çıkar. Bu durum ilk defa hamile olanlarda doğumdan 1-2 hafta önce, sonraki hamileliklerde doğumdan yaklaşık bir gün önce görülür.
28. haftanın sonuna doğru rahmin doğuma hazırlık için yaptığı kasılmalar sıklaşır. Bu yalancı ağrılar genellikle doğumdan birkaç gün önce başlar, sıklık, şiddet ve süre olarak düzensizdir. Bel, kasık ve karında belirli bir noktada daha fazla hissedilebilecek bu ağrılar anne dolaştığında, dinlendiğinde ya da masajla geçebilir.
Bir diğer belirti doğumdan bir iki gün önce 1-2 kg. kilo kaybının olmasıdır. Bunun sebebi ise hormon düzeylerindeki değişiklikler nedeniyle vücuttan su atılması ve iştahın azalmasıdır.
Doğumun gerçekleşeceği gün vücutta depo edilen enerjinin bir kısmı açığa çıkar, vücut bu enerjiyi doğumda kullanmak üzere saklamıştır. Bu dönemde anne kendini çok iyi ve zinde hissedebilir.

Tepki
64
evet kısmen doğru ama benim büyük oglan hiç bişey yokken 8 aylıktı çıkmaya karar verdi acelesi neyse ama bana halsizlik aşırı uyku birde kasıklarıma baskıyla belli etmişti zaten 2 şer kilo çocuklarıda doğuramadım ya ikiside sezeryan la oldu

OP
Hanımefendi.com
Tepki
8.216
ya ben suphelendım sımdı çunku ben 1 kılo vermişim ve çok uykum halsızlığı m ve arada kasık ağrıom oluyo yaklaşmışmı acaba

Tepki
40
bendede war ama birazDA psikolojik olduğuna inanıyorum ben çünkü bi an çnce doğurmak istiyorum :):)

tuba

Üye
Tepki
64
yok canım kasığa ağrı giriyor ama doğum ağrısı oldumu sık sık ve dayanaılmayacak bi ağrı oluyor kızlar sakın korkmayın doğum o kadar zor değil sancı zor sadece sancıya dayandınızmı doğumu hemen yaparsınız

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
istersen anlama,,,,,,,,anne ben geliyooom,diye bagiriyo cocuk,:cokkomik::cokkomik:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
İştahım azaldı, evet. :ilknur:

Bugün acaip bir eneji var üstümde :deli:

Yakında tuvalette yatıcam zaten :cokkomik:

Eeee. sonuç halen doğurmadım :hihi::hihi:

tusen

Yeni Üye
Tepki
0
meraba benim ilk gebeligim 19 yaşındayım ve 36 ıncı haftadayım ve korkuyorum suyumun geldiginde akındı faln gibi sanıcam diye ve acayip belim agrrıyo sabahları kalkdıgım zaman karnımda agrı oluyo heb sol darafıma yatıyorum ama bide tuvalede cok cıkıyorum nolur beni biraz bilgilendirin

bblau

Daimi Üye
Tepki
3.588
Ben çarşamba sabahı doğum yaptım, salı sabahı nişan geldi.
Varla yok arası kırmızı bir leke.
Salı günü boyunca hiç keyfim yoktu, iştahsızdım, kilo kaybetmiştim.
Gece saat 9 gibi midem bulanmaya başladı, kimi kadında açılma oldukça bulantı olurmuş. İlk kez saat 10 gibi çok şiddetli kustum. Midem rahatladığında belimden ve kasıklarımdan yukarı doğru yükselen regl ağrısına benzer bir ağrı olduğunu farkettim.
Gece 1 gibi yeniden kustum, artık kusmayla midem de rahatlamıyordu.
Kalbim sıkışmaya başladı (bu kasılmaların başlaması durumuymuş ben kalbim sıkışıyor sanmışım),yatarak uyuyamadım, oturarak uyumayı denedim.Olmadı.
Doktorumu aradım, hemen hastaneye gel dedi, gittiğimde saat 02:30du düzenli sancılarım vardı.
Zorunlu olarak sezeryan olacağım için doğumumu durdurdular serumla ve sabah 08:50de kızımı dünyaya getirdim.38+3te.

bblau

Daimi Üye
Tepki
3.588
meraba benim ilk gebeligim 19 yaşındayım ve 36 ıncı haftadayım ve korkuyorum suyumun geldiginde akındı faln gibi sanıcam diye ve acayip belim agrrıyo sabahları kalkdıgım zaman karnımda agrı oluyo heb sol darafıma yatıyorum ama bide tuvalede cok cıkıyorum nolur beni biraz bilgilendirin

Akıntı sanmazsın, altına kaçırır gibi geliyormuş.

tusen

Yeni Üye
Tepki
0
Ben çarşamba sabahı doğum yaptım, salı sabahı nişan geldi.
Varla yok arası kırmızı bir leke.
Salı günü boyunca hiç keyfim yoktu, iştahsızdım, kilo kaybetmiştim.
Gece saat 9 gibi midem bulanmaya başladı, kimi kadında açılma oldukça bulantı olurmuş. İlk kez saat 10 gibi çok şiddetli kustum. Midem rahatladığında belimden ve kasıklarımdan yukarı doğru yükselen regl ağrısına benzer bir ağrı olduğunu farkettim.
Gece 1 gibi yeniden kustum, artık kusmayla midem de rahatlamıyordu.
Kalbim sıkışmaya başladı (bu kasılmaların başlaması durumuymuş ben kalbim sıkışıyor sanmışım),yatarak uyuyamadım, oturarak uyumayı denedim.Olmadı.
Doktorumu aradım, hemen hastaneye gel dedi, gittiğimde saat 02:30du düzenli sancılarım vardı.
Zorunlu olarak sezeryan olacağım için doğumumu durdurdular serumla ve sabah 08:50de kızımı dünyaya getirdim.38+3te.

nişan geldigi zaman tamamen kırmızımı oluyo

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar