Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Dikiş Terimleri Sözlüğü

Konu, 'Dikiş Teknikleri' kısmında Şahmaran. tarafından paylaşıldı.

 1. Şahmaran.

  Şahmaran. Admin

  Kayıt:
  9 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  38.084
  Beğeniler:
  50.396
  Afinite (boya alabilirlik) affinity

  Ağır süprem Heavy jersey

  Akrilik (Acrylic) Dokuma veya örgü sentetik kumaş

  Alpaka (Alpaca) Yünlü kumaş

  Alt astar (Underlining) Dikiş yerleri birleştirilmeden ve tela uygulanmadan önce giysi kumaşı ile aynı şekilde kesilen ve altına yerleştirilen; genelde ısmarlama çalışılan giysilerde kullanılan yumuşak kumaş katıdır.

  Alt dikiş (Understitching) Giysinin ön yüzünden görünmeyen, pervaza ve dikiş paylarına yapılan makine dikişi sırası; kenar dikiş yerinin doğal bir şekilde kumaşın tersine kıvrılmasını ve pervazın düz uzanmasını sağlar. İnce kumaşlarda ve makine ile ulaşılması zor olan bölümlerde, pervaz veya dikiş payı elde dikilen gizli dikiş kullanılarak elde dikilebilir.

  Alt yaka (Under collar) Bir giysi yakasının iç kumaş bölümü

  Alta katlanan parça (Underlap) Bir kenarın altına uzanan bir giysi kenarı (örn. bir manşet açıklığında veya bel bandında)

  Alta konulan parça (Underlay) Sağlamlaştırma için asıl kumaşın altına yerleştirilen kumaş şerit

  Ajurlu kumaş Ajour fabric

  Amfoterik Amphoteric

  Antimigrant Boyama işlemi sırasında boyanın dağılmasını engellemek amacıyla işleme katılan kimyasal madde.

  Asetat (Acetate) İyi kıvrılan, parlak sentetik kumaş

  Asetat elyaf acetate fibre

  Astar (Lining) Bir giysi parçasına lüks, düzgün bir görüntü vermek ve yapısal destek sağlayarak bir giysinin iç dikim detaylarını gizlemek için kullanılan altta bulunan kumaştır. Bir astar aynı zamanda bir giysinin drapesine tokluk verir ve giyimini rahat hale getirir.

  Aşındırma, taşlama Abrasion

  Atkı (Weft) Bir dokuma kumaşın çözgü ipliklerini çaprazlama kesen iplikler

  Ayak (Shank): Örn. düğme ayağı

  Ayarlanabilir kam parçası Adjustable cam bit

  Back batch / Half moon Yakanın arkasında marka etiketinin dikişini gizlemek için kullanılan yarımay şeklindeki kumaş parçası.

  Bakım etiketi Care label

  Balıkçı yaka Turtle neck

  Balıksırtı dikiş (Herringbone stitch) Telaların veya pervazların kenarlarını bir giysi parçasının iç kısmı ile birleştirmek için kullanılan, elde çalışılan kenar bastırma dikişi. Bu dikiş her zaman soldan sağa doğru çalışılır.

  Balıksırtı bant Herringbone-Tape

  Bant geçirme (Banding) Biye geçirme işleminde kullanılandan daha geniş bir kumaş şerit uygulayarak işlenmemiş kenarı tamamlama yöntemi

  Baskı ayağı (Presser foot): Örn. Makine ayağı

  Baskı dikişi Skip-stitch / blind merrow

  Baskılı ilave parça Printed insert

  Battaniye dikişi (Blanket stitch) Kumaşın işlenmemiş veya tamamlanmış kenarı boyunca, süsleme veya düzeltme amaçlı çalışılan el dikişi

  Bebek önlüğü cotton bib

  Beden (Bodice) Bir giysinin üst beden bölümüdür. Askısız gece kıyafetlerinde beden, kemiksi maddeden çubukla desteklenir.

  Bel bandı (Bel bandı) Düzgün, sabit bir görüntü vermek için bir giysinin bel bandına takılan kumaş bandı (genelde esnemesinin ve bükülmesinin önlenmesi için sertleştirilmiş). Düz, dekoratif şekilli ve ensel bel bant türleri vardır.

  Bel yeri çizgisi (Waistline) Bir kurdelenin veya kurdelenin doğal olarak kalçaların üzerinde oturduğu, bel etrafındaki yatay çizgidir. Bir pervaz, lastik kılıfı veya şerit düzenlemesi ile tamamlanabilen veya bir bel bandının eklenebileceği giysinin bel kenarı; bir kalıbı değiştirirken önemli bir ölçüm.

  Binder Pigmenti başka bir şeye bağlayan akrilik bileşen türü.

  Binmeli V yaka Crossover V neck

  Birleşik veya kendinden pervaz (Integrated or self-facing) Düz bir giysi kenarında kullanılan bu pervaz türü, giysi ile bir olarak kesilir, sonra içe katlanır.

  Bisiklet yaka Crew Neck

  Bitişik dikiş yeri İki kumaş parçasını kenardan kenara birleştirmek için, bazen hafif bir alta serilen kumaş ile kullanılır; genelde, fazlalığı azaltmak için telaları ve iç astarları birleştirmede kullanılır.

  Bleeding Rengin istenmeyen yer ve bölgelere yayılması. Bu durum, özellikle boyanın kumaşın asılarak kurutulduğu ve su bazlı uygulamalarda ciddi sorun yaratır. Boya banyosuna ya da baskı mürekkebine dağılmayı engelleyici madde katılmasıyla sorun ortadan kalkar.

  Bobin pimi (Spool pin)stünde bobini tutan, makineye ve aşağı iğneye iplik vermeye hazır olan pim

  Bol teyel (Tailor’s tacks) Kalıptan kumaşa işaretleri transfer etmek için kullanılan ve kumaşa iğnelenen kalıba zıt renkte bir iplik ile çalışılan bol iplik işareti

  Boya banyosu Dye bath

  Boylamasına kumaş çizgisi (Lengthways grain) Dokuma bir kumaşta, kumaş kenarlarına paralel olan, boylamasına ipliklerin yönü. Enine çizgilere oranla, esnemesi daha az olduğundan, boyuna çizgi düz çizgi olarak gereken yerlerde kullanılır.

  Broderie Anglaise Nakışlı pamuk kumaş

  Brushed cotton Kalın pamuk kumaş

  Bukle (Bouclé) Sentetik kumaş

  Buret (Noil) İpekli kumaş

  Bükme yün (Worsted) Yünlü kumaş

  Büyük çıtçıt (Press stud fastener): Çıt çıt türü

  Büyük beden Double over sized

  Büzdürme (Ruching) Büzülmüş bir bölümü oluşturmak için çalışılan birkaç dikiş sırası

  Büzgü dağıtma dikişi (Easestitch) Tek veya çift sıra halinde, çentikler arasındaki mesafenin, bir dikiş yeri kenarında, diğerinden daha fazla olduğu yerde fazlalığı dağıtmak için kullanılan uzun makine dikişidir.

  Büzgü dikişi (Smocking) Kumaş fazlalığını büzmek ve kumaş karelerini şekillendirmek için kullanılan, giysi tamamlanmadan önce çalışılan; genelde çocuk elbiselerinin üst bedeni ve bel yerinde kullanılan paralel dikiş

  Büzgü (Gathering) İki paralel el dikişi veya gevşek makine dikişi; uzun iplikler, büzgünün her iki ucunda bırakılır ve fazla kumaş bir veya her iki uçtan çekilir, kumaşı, oturması için daraltmada veya dekoratif fırfırlı bir görüntü vermede kullanılır.

  Büzgülü self-bound dikiş (Gathered self-bound seam) Büzülmüş bir kenarı düz bir kenara dikmek için kulanılan dikiş. Self-bound dikişe de bakın.

  Calico Pamuk kumaş

  Çapraz bağlanma (Cross-linking) Akrilik tipi bileşenin kendisini hem pigmente hem de ana maddeye kalıcı bir şekilde bağlayarak renk atmanın önüne geçme özelliği. Bu işlem eskiden yüksek sıcaklık ve katalizör gerektirirdi, ancak yeni reçine bileşenleri aynı işlevi oda sıcaklığında gerçekleştirilen kuruma esnasında da yerine getiriyor.

  Cep kapağı (Pocket flap) Bu, cep açıklığını kapatmak için aşağı katlanır. Kapak, basit bir şekilde cebin ön yüzünde aşağı katlandığında, cep ile tek parça olarak yapılabilir veya cepten ayrı olarak yapılır ve üzerine dikilir.

  Cep kenar şeridi (Pocket welt) Genelde yarıklı cepte kullanılan bu kenar şeridi, cep açıklığının alt kenarına dikilir ve onu kaplamak için dik durur.

  Cep torbası (Cep torbası) Bir giysinin içinde sarkan gizlenmiş cebin iç tarafı

  Challis Yünlü kumaş

  Chambray Düz-dokuma, pamuklu kumaş

  Couching Bir giysi parçasının üzerinde, küçük el dikişleri çalışarak, bir kumaşa kordon veya başka bir parça tutturma yöntemi

  Crêpe-de-Chine Pürüzsüz, ipek kumaş

  Çapraz dikiş (Cross stitch) Pratik amaçlar )örn. Pliseleri ve katları yerinde tutma) ve dekorasyon için kullanılan el dikişi

  Çengelli iğne – Hooked needle

  Çentik (Notch) Dışa bakan, V şeklinde (veya çift V şeklinde), dikiş amacıyla diğer parça ile aynı hizada olan bir kalıp üzerine transfer edilebilen işaret

  Çıt çıt (snap fasteners) Baskı pimi adı da verilir; siyah, gümüş rengi veya şeffaf renkte mevcuttur ve ince, görünmez bir tutturmanın gerekli olduğu yerde kullanılır.

  Çift kat örgü kumaş (Double Jersey) Kumaşın her iki yüzünde farklı yönlere giden çizgileri olan yünlü kumaş.

  Çift kat paltoluk kumaş (Double coating) Tersine çevrilebilir yünlü kumaş

  Çin top düğmesi (Chinese ball button) bir kordonu veya kumaş fitili sıkı bir topa sararak yapılır; kopça ile bağlantıda kullanılır.

  Çok ölçülü kalıp (Multi-size pattern) Her kalıp parçası üzerine basılan bir dizi boyutta kesim çizgileri vardır.

  Çoklu dikiş (Multi-stitch): Üç aşamalı zikzak dikişe bakınız.

  Çorap Socks

  Çözgü (Warp) Dokuma bir kumaşın boylamasına iplikleri

  Çubuk teyel (Bar tack) Elde veya makinede çalışılan ve bir giyside zorlanan kısımları, özellikle kopmanın meydana gelebileceği yerleri (örneğin, bir cebin üst kısmı veya bir fermuar açıklığının ucu) sağlamlaştırmak için kullanılan, kısa, düz sağlamlaştırma dikişi.

  Curing time Renk atmanın maksimum düzeyde önüne geçilebilmesini sağlayan çapraz bağlanmanın tamamlanması için geçmesi gereken süre

  Çuvaldız (Awl) Kopça dişi veya düğme iliğinin yerleştirilmesi için kumaşa küçük delikler açmada kullanılan, sivri uçlu alet

  Çuvaldız (Bodkin) Küt uçlu ve geniş gözlü kalın iğne, bir lastik kılıfına veya ekstrafora lastik veya kordon geçirmek için kullanılır

  Dantel Lace

  Damask Pamuklu kumaş

  Dar alanlar için ütü tahtası (Point presser) Küçük alanlarda dikiş yerlerini ve uçları ütüleme aleti

  Dayanıklı dikiş (Heavy-duty stitch) İki kalın kumaş katını birleştirmede kullanılan çok sağlam el dikişi

  Degaje yaka Roll neck

  Deri (Leather) Hayvan derisi

  Dikey etek bastırma (Vertical hemstitch): Etek bastırma türü.

  Dikiş bandı (Stitching tape)

  Dikiş çizgisi (Seamline) Bir dikiş yerini dikmek için belirlenmiş çizgi; bu genelde dikiş yeri kenarından 1,5 cm içerdedir.

  Dikiş gerginliği (Stitch tension) Bir dikiş makinesinde, üst bobin ve masura ipliklerinin, birbirlerine bağlanırken, gerginliğini ve gevşekliğini kontrol eder. Üst ve alt gerginlikler dengelendiğinde iplikler eşit olarak kumaşın içine doğru çekilir.

  Dikiş kenarı (Seam edge) Bu, dikiş payının kesilmiş kenarıdır.

  Dikiş payı (Seam allowance) Bir giysinin bölümlerinin bir dikiş ile birbirine birleştirildiği yerde, kalıp üzerinde ayrılan kumaş miktarı; genelde bu miktar 1,5 cm.dir

  Dikiş payı (Hem allowance) Bir kıvrım yeri oluşturmak için alta kıvrılma payı verilen kumaş miktarı. Dikiş payının derinliği giysi parçasının tarzına ve işlevine bağlı olarak değişebilir.

  Dikiş sökme aleti (Seam ripper) Dikiş yerlerini ve düğme iliği dikişi gibi diğer detaylı çalışma alanlarını açmak ve sökmek için kullanılan kancalı kesme aleti

  Dikiş yeri ölçer (Seam gauge) İğne plakasına takılan ve düz dikiş yerlerini dikmede kullanılan, dikiş makinesinin ayarlanabilir ek parçası

  Dikişe şerit geçirme (Seam taping) Dikiş yerini sabitlemek ve esnemesini önlemek için, dikiş yerine dikiş şeridi, verev biye veya gabardin bant dikme

  Dikme tela (Sew-in interfacing) Genelde terzilikte bir giysiyi şekillendirmek için kullanılan, dikilerek takılan kanvas kumaştır. Giysi kumaşına bağlı olarak çeşitli kalınlıklarda mevcuttur.

  Dizaltı şort Bermuda

  Doğrudan boyama Direct dye

  Döner kumaş kesici (Rotary cutter) Birbiriyle değiştirilebilir, yuvarlak bıçakları olan, kumaş keserken düzgün, düz kenarlar elde etmek için kullanılan gereç. Bir kesim tahtası ile birlikte kullanmalıdır.

  Drape Kumaşın, ince katlar halinde aşağı doğru salınmasını sağlayan özelliğidir; her kumaşta drape olmaz bu yüzden satın almadan önce drapeyi kontrol edin. Aynı zamanda, büzgü ve pliseler tarafından kontrol edilen özel bir düzenlemedir.

  Drill pamuklu kumaş

  Dupion İpekli kumaş

  Düğme ayağı (Button shank) Düğme ve kumaş arasında, düğmenin bir parçası olabilen veya iplikle oluşturulabilen ve iliklendiğinde, düğmenin altında iliğin yan kısmına yer sağlayan kısım; genelde kalın kumaşlarda kullanılır.

  Düğme halkası (Button loop) Genelde pervazlar arasına veya bir giysinin kenarına takılan dekoratif tutturma gereçleri farklı şekillerde yapılabilir. Aynı zamanda Kopça ve Rulo halkaya bkz.

  Düğme iliği (Buttonhole) Bir tutturma gereci olarak düğmenin yerleştirildiği açıklık. Düğme ilikleri genelde yakın zikzak dikiş veya saten dikişi ile makinede dikilir ancak sağlamlaştırma veya dekorasyon için elde çalışılabilir veya farklı şekillerde (örn. parçalı veya şeritli) tamamlanabilir.

  Düğme iliği dikişi (Buttonhole stitch) Bir düğme iliğinin işlenmemiş kenarlarını düzeltmek ve sağlamlaştırmak için kullanılan elde reçme dikişi

  Düğmeli pat Button fly

  Düz dikiş (Straight stitch) Dikiş, sağlamlaştırma dikişi, alt dikiş ve üst dikiş için kullanılan düz makine dikişi

  Düz kumaş çizgisi (Straignt grain) Kalıp üzerinde düz bir yerleştirme oku ile gösterilen bu çizgi, kumaşı kumaş kenarının paralel olarak nereye konulacağını gösterir; bu kumaş çizgisi en az esnekliğe sahiptir. Boylamasına kumaş çizgisine de bakınız.

  Düz sağlamlaştırma dikişi İki dikiş ileri, bir dikiş geri çalışılan uzun düz makine dikişi, böylece her dikiş üç kez çalışılmış olur

  Ek kumaş parçası (Gusset) Hareket rahatlığı sağlamak için, bir kesiğe veya dikişe yerleştirilen, kumaşa uygun küçük, şekilli bir ek parça.

  Ekose (Tartan) Yünlü kumaş

  Ekstrafor bandı (Heading tape) Halkalar içeren, kancaların takılması için perdenin üst kısmına dikilen geniş kumaş bandıdır. Yumuşakça büzülmüş pliseler yapmak için bant yukarı çekilir ve perde, banttaki dokuma cepler içine yerleştirilmiş kancalar kullanılarak bir kornişe takılır.

  Ekstrafor (Heading) Bir lastik kılıfı veya bir perdenin üst kısmındaki kumaş kıvrımıdır. Aynı zamanda, büzülmüş bir fırfırın üzerindeki dar kenarı

  El dikişi (Running stitch) Dikiş ve büzgü için kullanılır (büzgü için normalde iki paralel dikiş sırası çalışılır). El dikişinin yapımı çabuktur ama iğne ardı dikiş kadar sağlam değildir.

  Elbise kumaşından şerit (Self-stay) Giysi kumaşının şeridinden yapılan ve ayrı bir sağlamlaştırma parçası olarak veya potluğu azaltmak için kullanılan parça

  Elde dikilen gizli dikiş (Prickstitch) Elde çalışılan küçük, aralıklı iğne ardı dikiş, genelde fermuar takılırken görünmez dikiş çalışmak için kullanılır.

  Elde tutturma dikişi (Slipstitch) Katlanmış kumaş katını başka bir kata tutturmak için kullanılan, el ile çalışılan kenar bastırma dikişi. Hızlı elde tutturma dikişine de bakınız.

  Enlemesine kat (Crossways fold) Genelde geniş veya değişik şekillerdeki kalıp parçalarına uyum sağlaması için, kumaşın kesim aşamasında yapılan enlemesine kumaş katıdır.

  Enlemesine kumaş çizgisi (Crossways grain) Bir kumaş üzerinde, kumaşın bir kenarından diğer kenarına, düz çizgiyi keserek uzanan enlemesine ipliklerin yönüdür.

  Embrodery nakış Bouqle Yarn

  Etek Skirt

  Etek boyu ölçer (Skirt marker) Etek ucunda doğru bir işaretleme için, dikey cetveli ve tebeşirle doldurulmuş püskürtme pompası bulunan ayarlanabilir cetvel

  Etek düğmesi Sweep button

  Ezme tahtası (Pounding block) Tabanı, kalın kumaşlardaki kırışıklıkları, buhar verdikten sonra ezmek için kullanılan ağır gereç

  Fermuar ayağı (Zipper foot) Tek ayaklı dar makine ayağıdır. Bu ayak ayarlanabilir ve iğnenin ister sağ ister sol tarafına yerleştirilebilir. Fermuar takarken iğnenin dişlere yakın dikmesini sağlar.

  Fermuar (Zip) Çeşitli tür, en ev uzunlukta mevcut olan, yaygın kullanılan bir tutturma gerecidir. Zincir ve sargı fermuarlar bir dizi amaç için kullanılırlar; gizlenmiş fermuarlar genelde etek ve elbise açıklıklarında kullanılır; daha kalın, uzun ve açık uçlu fermuarlar ceketler için uygundur. Fermuarlar giysideki konumlarına bağlı olarak farklı şekillerde dikilir (örn. katlanmış kumaşa dikilen bir fermuar dikişin üstünde ve kapalı fermuar dikişin içinde kullanılır).

  Fermuar kapağı (Zip fly) Fermuar ve fermuar dişlerini kapatan giysinin dışındaki uzantı

  Fermuar muhafazası (Zip guard) Giysinin alt katlarını ve asıl kumaşını fermuarın dişlerinden koruyan kumaş pervazı

  Fermuarla veya düğmelerle açılıp kapanan bölüm (Fly) Fermuarı veya düğmeleri gizleyen, genelde şort ve pantolonlarda kullanılan düzgün açıklık

  Fırfır, Farbela (Ruffle, Frill) Tek veya çift kumaş katından yapılan, dekoratif büzgülü süs. Fırfırlar farklı görünümler için farklı şekillerde büzülebilir. (örn. Bir ekstraforla, çift kat kenarlar ile veya giysi yaka hattında dairesel bir fırfır olarak).

  File Mesh

  Fisto, kuş gözü Eyelet

  Fitilli kadife (Corduroy) Havlı, pamuklu kumaş

  Flanel (Flannel) Yünlü kumaş

  Flat-fell dikiş yeri (Flat fell seam) Makine dikişli, kendinden kapalı, düz, sağlam, dayanıklı ve genelde spor giysilerde kullanılan dikiş yeri

  Flok (Flock) Sentetik kumaş

  Fransız dikişi (French seam) Sağlam, düzgün, dar bir rötuş ile, kendinden kapalı makine dikişli; sadece düz kumaş kenarlarında kullanılan dikiş, bu dikiş, dikiş paylarının görüldüğü ince ve saydam kumaşlar için idealdir. Taklit Fransız dikişine de bakınız.

  Fransız eğrisi (French curve) Kenarı, bir kalıp bölümünde kavisli ayarlamalar yapmak için kullanılan (örn. Bir kol oyuğu veya yaka hattında) ölçme aleti. Kompleks Fransız eğrisine de bakınız.

  Fransız teyeli (French tack) İki kumaş katını birbiri ile gevşekçe bir arada tutmak için ve genelde serbest olarak asılı duran astarı, yerinde tutmak için, parçanın asıl eteğine tutturmada kullanılan dikiş

  Gabardin Su geçirmez, yün karışımlı kumaş

  Gabardin bant Twill-Tape

  Gingham Çizgili pamuklu kumaş

  Giysiler Clothings

  Gizli balıksırtı dikiş (Blind herringbone stitch) Balıksırtı dikişle aynı şekilde çalışılan fakat kenar bastırma dikişinin kumaşın ön yüzünden görünmemesi için dikimden önce kıvrım kenarı geriye katlanan el dikişi

  Gizli dikiş (Blindstitch) Bir giysi parçasının ön yüzünde görünmeyecek şekilde kenar bastırma ve tamamlama için kullanılan el dikişi.

  Gizli dikiş (Catchstitch): Gizli etek bastırma dikişi’ne bakınız.

  Gizli etek bastırma dikişi (Blind hemming stitch) Gizli dikiş olarak da bilinen bu küçük el dikişi genelde bir kumaş parçasını diğerine (örn. bir pervazı bir dikiş payına) tutturmak için kullanılır. Aynı zamanda, iki veya üç düz dikişi ve bir geniş zikzak dikişi içeren makine dikişi, kıvrım yerlerini görünmeyecek şekilde dikmek ve kabuk pli yapmada kullanılır

  Gizli zikzak kenar bastırma dikişi (Zigzag blind hemming stitch) Örgü kumaşlarda kullanılan üç dar zikzak dikiş ve bir geniş zikzak dikişten ibaret olan, gizli kenar bastırma dikişine benzer makine dikişi

  Gofre kumaş (Seersucker) Çizgili ve büzük pamuklu kumaş

  Göğüs tahtası (Tailor’s ham) Bir giysinin şekilli bölümlerini (örn. Ismarlama çalışılan bir giysinin yakası) ütülemek için kullanılan alet

  Göğüs yeri çizgisi (Bust line) Sırttan ve göğsün en geniş noktasından geçen, bir kalıbın ölçümü veya değiştirilmesinde önemli olan yatay çizgi

  Grogren (Grosgrain) Sert, çizgili, sentetik kumaş

  Güderi kumaş (Venetian) Yünlü kumaş

  Gündelik pantolon Canvas slack

  Habutai İpekli kumaş

  Halka dikişi (Loop stitch): Singer Dikişi’ne bakınız.

  Hav yüksekliği Hight of the loops

  Hav (Nap) Bir yöne doğru akan kısa ipliklerden yapılan yumuşak tüylü kumaş yüzeyi (örn. kadife veya fitilli kadife). Kumaşın havı bütün giysi parçasında aynı yönde uzanmalıdır.

  Havlı enlemesine kat (Crossways fold with nap) Havlı bir kumaş, ters yüzü birbirine bakacak şekilde katlanır ve kat yeri boyunca kesilir. Sonra üst katı çevrilir böylece hav, her iki kumaş katında da aynı yönde akar ve kalıp parçası kesilir.

  Havlu Towel

  Havlu kumaş (Towelling) Pamuklu kumaş

  Hırka, örgü ceket Cardigan

  Hızlı elde tutturma dikişi (Quick slipstitch) İki katlanmış, bitişik kenarı birleştirmek için kullanılan el dikişi, elde tutturma dikişi olarak da bilinir.
   
  sadiye bunu beğendi.
 2. Konu Sahibi
  Konu Sahibi
  Şahmaran.

  Şahmaran. Admin

  Kayıt:
  9 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  38.084
  Beğeniler:
  50.396
  Ismarlama çalışılan omuz vatkası (Tailored shoulder pad) Cekete veya paltoya şekil vermek için kullanılan keçe veya tela arasında sandviç yapılan yumuşak vatka

  Ismarlama çalışılan terzilik (Bespoke Tailoring) Vücuda tam uygun olan bir giysiyi hazırlamanın geleneksel yöntemidir. Sağlamlaştırıcı ve yapılandırıcı katlı düzenleme elde dikilir ve tamamlanmış giysinin altında, yerinde buharla ütülenir; bu şeklin kalıcı olmasını sağlar.

  İç astar (Interlining) Giysi ile astar arasına, sıcaklık ve tokluk eklemek için yerleştirilen Müslin veya tüylü kumaş; ısmarlama çalışılan etek ve paltolarda veya perdelerde tokluk eklemesi ve ışığı kesmesi için kullanılır.

  İğne ardı dikiş (Backstitch) Genelde katlamalı dikişte kullanılan, kumaşın tersinde çift kat yapılan sağlam el dikişi

  İğne çıkarma aleti (Needle grabber) Dokunmuş yüzeyi olan; el dikişi sırasında, kalın veya sert kumaştan iğne çekmek için kullanılan bir dikiş malzemesi

  İğne ve iplik – Needle and Thread

  İğneye iplik geçirme aleti (Needle threader) İğnenin gözüne ipliği çeken halkalı bir teli olan basit bir alet

  İnce keten bezi (Lawn) Pamuklu kumaş

  İnce keten bezi (Handkerchief linen) Saydam, ince keten

  İnce pamuklu kumaş (Cambric) Pamuklu kumaş

  İnce ve saydam kumaş (Sheer fabric) Şal gibi hassas parçalarda kullanılan ince, şeffaf kumaş

  İpek (Silk) İpek böceği tarafından üretilen ve serin tutan, emici ve lüks kumaşlar yapmak için çeşitli kalınlıkta dokunan iplikler

  İpek saten (Silk satin)

  İpek-keten karışımı (Silk-linen mix)

  İpekli damasko (Faille) sentetik kumaş

  İpek-pamuk karışımı (Silk-cotton mix)

  İpek-yün karışımı (Silk-wool mix)

  İşaret sabunu (Wax chalk) Siyah veya beyaz olarak mevcut olan ve ütü bezi ile ütülenerek çıkan, yünlü kumaşlar için işaretleme aracı

  İşaretleyici teker (Tracing Wheel) Kalıp işaretlerini kumaşa transfer etmek için karbon kağıdı ile birlikte kullanılan alet

  İşlenmemiş kenar (Raw edge) Aşınmaya dayanıklı kumaş hariç, kenarların sökülmesini önlemek için düz dikiş, zikzak dikiş veya başka bir yöntemle tamamlanması gereken kesilmiş kumaş kenarı

  Jakar kumaş (Jacquard fabric) Desenli sentetik kumaş

  Jorjet (Georgette) İpekli kumaş (polyester olarak da üretilir)

  Kadife devore (Devoré velvet) Desenli ipek kumaş

  Kalça yeri çizgisi (Hipline) Kalçaların en geniş yeri etrafındaki yatay çizgi; pantolon veya etek için bir kalıp ölçüsü seçerken, bel ölçüsünden ziyade bu ölçü dikkate alınmalıdır. Bir kalıbı değiştirmede önemli bir ölçüdür.

  Kalıp işaretleri (Pattern markings) Kumaş çizgisini, kalıp parçasının kat üzerindeki yerini göstermek için (her uçta, kalıp kat çizgilerini gösteren kavisli oku olan düz çizgi) bir kalıp üzerine basılan semboller ve çentik, pens, düğme iliği, pli gibi dikiş detayları. Kalıp işaretleri işaret aracı (örn. terzi kalemi) veya iplik izi (örn. bol teyel) kullanılarak kumaşa transfer edilir.

  Kamalı reçme (Flatlock / straddie stitch)

  Kanal reçme Channel Stitch

  Kapalı kenar (Enclosed edge) Bir dikiş yeri veya biye arasında sandviç yapılan veya gizlenen işlenmemiş kumaş kenarı; bir giysi parçasını düzeltir ve sağlamlaştırır.

  Kapri (Capri) Baldırı saran diz altı pantolon

  Karın pensi abdominal dart (belly dart)

  Kapşon Hood

  Kaşmir (Cashmere) İnce, yumuşak, yünlü kumaş

  Kat kat kesme (Layering) Kumaş fazlalığını yok etmek ve dikişin düz uzanmasını sağlamak için, kumaş katlarını, dikiş payında, farklı genişliklerde kesme işlemi

  Katyonik (Cationic) Negatif yüklü ve noniyonik bileşenlerle karışan madde. Bu fark sayesinde pigment giysi boyaması büyük ölçüde kolaylaşmıştır.

  Kauçuk (Rubber fabric) Lateks madde

  Kavisli dikiş yeri (Curved seam) Birleştirildiklerinde giysinin bir bölümünü oluşturan (örn. Göğüsün üzerinde, belde ve kalçalarda) iki farklı şekillendirilmiş kenarlı, makine dikişli dikiş yeri

  Kayık yaka Boat neck

  Kemer biriti (Belt carrier) Bir kumaş şeridi veya iplik zincirden yapılan, genelde bir giysinin yan dikişlerine takılan, kemeri desteklemek için kullanılan halka.

  Kemer sertleştirici (Belt stiffening) Belin iç kısmına, sertlik sağlaması ve kemerin şeklini koruması için uygulanan esnek, destekleyici kumaş (uygun kalınlıkta ütülü tela genelde gereken sertlik oranını elde etmede kullanılır.)

  Kemer tokası malzemeleri –

  Kemiksi maddeden çubuk geçirme (Boning) Dar giysileri sertleştirmek ve şekillendirmek için kullanılan dar naylon veya plastik şerit genelde askısız gece kıyafetlerinin beden kısmında kullanılır; ince kumaşları korumak için uçları kaplanabilir.

  Kenar dikişi (Overedge stitch) Dikiş payının kenarında çalışılan, tek bir harekette çok dar bir dikiş yeri diken ve düzelten önceden ayarlanmış makine dikişi; genelde dikiş payının kumaşın ön yüzünden göründüğü ince kumaşlarda kullanılır.

  Kenar dikişi (Edgestitch) İnce kumaşlarda, zikzak dikişe alternatif olarak kullanılabilen bu dikiş kıvrım yerlerini ve pervazları, sökülmelerini önlemek için, işlenmemiş kenarlarını alta kıvırarak ve küçük bir kıvrım yeri dikerek düzeltmek için kullanılır. Aynı zamanda giysi parçasının ön yüzünde, tamamlanmış kenarda, dikiş yerinde veya kat kenarında çalışılabilir.

  Kenar şeridi (Welt)

  Kesik aralığı (Vent) Katlanmış açıklık (örn. bir ısmarlama ceket veya paltonun etek kıvrım yeri ve kol açıklıklarında)

  Kesim çizgisi (Cutting line) Bir kalıp parçası üzerinde kesim kılavuzu olarak kullanılan kesiksiz, basılı çizgi ( çok ölçülü bir kalıbın, ilgili giysi parçası üzerinde birkaç kesim çizgisi vardır).

  Keten kumaş (Linen) Keten bitkisinin doğal liflerinden yapılan keten kumaş, serin tutan ve oldukça emici kumaşlar yapmak için, bir dizi kalınlıkta ve kalitede dokunur.

  Kılçık (Swift) Karton fiyat etiketini giysiye tutturan plastik parça

  Kırışmaz yün kumaş (No-crease wool)

  Kırpıntı (Clip) Çentik, kat yeri, ön orta çizgisi veya pens yeri gibi kalıp işaretlerini göstermek için yapılan kumaş kenarındaki küçük kesiktir. Kumaşın ön yüzüne çevrildiğinde sivri bir uç elde etmek için (örn. bir yaka ucu) veya düzgün bir kavis oluşturmak için dikiş payları da kesilebilir.

  Kısmi katlama (Partial fold) Bir kumaş katlama yöntemidir; kumaşın bir bölümü katlanmış çift kat oluşturur ve diğeri tek kat oluşturur.

  Kıvrım (Crease) Ütülenmiş kumaş katının oluşturduğu çizgi

  Kıvrım yeri (Hem) Bir giysi parçasının düzeltilmiş alt kenarı (örn. Bir giysinin veya perdenin alt kısmı veya düz bir kolun alt kenarı). Kıvrım yerleri elde veya makinede, çeşitli şekillerde tamamlanabilir, kullanılan yöntem, kumaşın kalınlığı veya yapısına bağlıdır (örn. elde kıvrılmış kıvrım yeri ince kumaşlar için idealdir ancak çift kat dikilmiş kıvrım yeri, ekstra geniş kıvrım yerlerine veya kalın kumaşlara destek verir). Kıvrım yerleri rötuşları kumaşın ön yüzünden görünmeyebilir veya dekoratif özellikte yapılabilir.

  Kıvrım yeri çizgisi (Hemline) Kıvrım yerinin boyunca işaretlendiği ve dikiş payının dikiş için tersine katlandığı kat çizgisi; bir parçanın tamamlanmış alt kenarı

  Kıvrım yeri dikişi (Kıvrım yeri dikişi) İster dikey, ister yan kıvrım yeri dikişi olarak çalışılan, bir parçanın tersinde görünmez kenar baskısı olarak kullanılan el dikişi; aynı zamanda iç kenarları sağlamlaştırmak için kullanılır (örn. bir yakada veya manşetlerde).

  Kirli ürün (Dirty product) Çevreye olumsuz etkisi bulunan ürün

  Klapa (Lapel) Ceketin veya tişörtün üst düğme ile yaka arasında kıvrılan kısmı.

  Kol düğmesi Cuff Links

  Kol ekstraforu (Sleeve heading) Kolun üst kısmını doldurmak için ve kolun üst kısmında bir kumaş rulosu oluşturmak için kullanılan dar şerit tampon

  Kol oyuğu (Armhole) Kol için giysideki açıklık

  Kol tahtası (Sleeve board) Genelde ütü tahtasının yanında bulunan, dikiş yerlerini ve giysinin dar bölümlerini ütülemede kullanılan küçük, dar tahta

  Kompleks Fransız eğrisi (Complex French Curve) Fransız eğrisine benzer ancak kalıp parçalarında düz kenarları ölçmede kullanılan ölçme aleti. Aynı zamanda düğme iliği kılavuzları ve dikiş payı izleri de var.

  Kopça (Frog fastening) Bir uzun fitil veya kordon rulosu ile yapılan, dört üst üste binen halka olarak düzenlenen ve ortadan dikilen dekoratif bir tutturma gereci. Dekoratif Çin top düğmesi ile birlikte, genelde ceket ve uzun paltolarda kullanılır.

  Kopça (Hook-and-eye fastener) Düzgün bir birleşmenin gerekli olduğu (örn. bir bel bandında) kumaş bölümlerinde üst üste binen kenarları birbirine tutturmak için kullanılan iki parçalı ****l tutturma gereci

  Kordon Drawcord

  Kostümlük keten (Suiting linen)

  Kot (Denim) Dayanıklı pamuklu kumaş

  Krep saten (Crepe-backed satin) Sentetik kumaş

  Krep (Crepe) Yünlü kumaş

  Krepon (Crepon) Sentetik kumaş

  Krinkle kumaş (Crinkle fabric) İnce pliseli ve kıvrımlı sentetik kumaş

  Kruvaze etek Envelop skirt

  Kumaş çizgisi (Grain) Dokuma bir kumaşta, boyuna ve enine iplik yönleri. Bu iplikler dik açılarda olduğunda, buna doğru kumaş çizgisi denir.

  Kumaş çizgisini takip eden çizgi (Grainline) Bir kumaş çizgisini takip eden çizgi (Bir kalıp parçası üzerindeki düz ok, kalıbın yayılıp o çizgi boyunca kesileceğini gösterir.)

  Kumaş fazlalığını dağıtma (Ease) Dikişin bir bölümü diğeriyle biraz eksik olarak birleştiğinde, büzgü oluşturmadan kumaş fazlalığını dağıtma işlemidir.

  Kumaş kenarı (Selvedge) Dokuma bir kumaşta, boyuna (çözgü) ipliklere paralel olan tamamlanmış kenar

  Kumaş kesme makası (Bent-handled shears) Kumaş kesme makası; açılı alt makas kumaşın kesilirken düz uzanmasını sağlar

  Kumaşı makinede iğne üzerinde döndürme (Pivoting) Keskin bir köşeyi dikmede kullanılır. Makine, iğne kumaşın içindeyken durdurulur, ayak kaldırılır ve kumaş döndürülür. Sonra ayak tekrar indirilir ve dikmeye devam edilir.

  Kumaşın ön yüzü (Right side) Tamamlanmış giysi parçasının görünen kısmı olarak görünmek üzere tasarlanmış kumaşın dış yüzü. Kumaşın ön yüzü giysi parçalarını kesip çıkarırken ve hazırlarken çok önemli olur; talimatlar kalıp çizelgesinde verilir.

  Kumaşın renk verme miktarını ölçen alet Crockmeter

  Kumaşın ters yüzü (Wrong side) Tamamlanmış bir giysinin iç kısmında olması gereken kumaşın ters yüzü (örn. havlı bir kumaşın düz tarafı, baskılı bir kumaşın baskılı olmayan tarafı. İşaretler tamamlanmış giysilerin önünde görünmemeleri için giysinin ters yüzüne yapılmalıdır.

  Kumaşın verevi (Bias) Kumaşın üzerinde ne enine ne de boyuna uzanmayan çapraz çizgidir. “Gerçek” verev, kumaşın boyuna uzanan çizgi, enine çizgiye doğru katlandığında, 45 derecelik açıda oluşan çapraz çizgidir. Verev kesilen kumaşta iyi kıvrım oluşturur.

  Kumaş yumuşatıcılar fabric softeners

  Kuru renklendirici Pigment

  Kuru temizleme Dry cleaning

  Kuşak abdominal belt (cummerband)

  Küçük makas (Small scissors)

  Kürk kumaşı (Fur fabric) Aynı zamanda sahte kürk de denilen sentetik kumaş parlak renkli olabilir

  Lake (Lace) Pamuklu kumaş

  Lame Sentetik kumaş

  Lastik kılıfı (Casing) Paralel dikiş sıraları ile yapılan, (örn. bir eteğin veya pantolonun belinde veya bir elbisenin veya günlük ceketin belini büzmek için) içinden lastik veya büzgü ipi geçirilen, kumaştan tünel.

  Lifler (Fibres) İpliklerin eğrildiği doğal veya insan yapımı filamanlardır; sonra ipliklerden çeşitli kumaşlar yapılır.

  Liquid gold ****lik renkte sentetik kumaş

  Loomstate Havlunun dokuma makinesinden çıktığı haldeki durumu.

  Loop terry Traş edilmemiş havlu

  Madras pamuk (Madras cotton) Hafif, pamuklu kumaş

  Makine ayağı (Machine foot) Genelde baskı ayağı olarak adlandırılan, dikiş makinesinin bu parçası, dikiş sırasında kumaşı iğne plakası üzerinde yerinde tutmak için kumaşın üzerine doğru indirilir ve iğneyi kumaşın içine doğru düzgünce yönlendirir. Boncuk geçirme, biye yapma ve fermuar takma gibi bir dizi amaç için farklı ayaklar mevcuttur.

  Makine dikişi ile büzgü (Shirring) Fazlalığı daraltmak için kullanılan, kumaşta sıralar halinde dikilen, çoğunlukla pamuk üst ipliği ve esneklik için büzgü lastiği ile çalışılan makine büzgüsü türü

  Makine örgüsü kumaş (Jersey) Örgü, kırışıklığa dayanıklı, pamuklu kumaş

  Makine teyeli (Machine tacking) Kumaşı yerinde tutmak için, uzun, gevşekçe gerilmiş makine dikişi

  Masura (Bobbin) Üzerine ipliğin sarıldığı, bir dikiş makinesi plakasının altındaki yuvarlak taşıyıcı

  Metre (Measuring stick) Kumaş çizgilerini kontrol etmek ve aynı zamanda düz kıvrım yerini, yukarı kıvırmadan ve yerine dikmeden önce işaretlemek için kullanılır.

  Migration: Yaş boya işlemi sırasında renklendiricinin dağılması

  Mikrofiber (Microfibre) Dayanıklı sentetik kumaş

  Mohair Yünlü kumaş

  Moleskin Pamuklu kumaş

  Müslin Pamuklu kumaş

  Naylon (Nylon): Saf naylona bakınız

  Ok başı dikişi (Arrowhead stitch) Muhtemel bir zorlanmanın olacağı noktada (örneğin, bir dar etekte plisenin üst kısmı) bir dikiş yerine elde veya makinede yapılan küçük, üçgen teyel

  Omuz vatkası (Shoulder pad) Kumaş kaplı veya kaplı olmayan köpük vatka bir giysinin omuz kısmını şekillendirme ve desteklemede kullanılır. Ismarlama Çalışılan Omuz Vatkası’na bakınız.

  Omuzu kapalı iş elbisesi Cover-All

  Organze (Organza) İpekli kumaş

  Orta çizgi (Centre line) Bir giysinin beden, etek veya roba kısmının ilgili kalıp parçalarında işaretlenmiş dikey çizgisi.

  Overlok makinesi ek parçaları (Overlocker attachments) Bir overlok makinesine eklenebilen, makinenin daha fazla bir dizi fonksiyon gerçekleştirmesini sağlayan gereçlerdir. Bunlar normalde ayrı olarak satılır.

  Overlok makinesi (Overlocker) Tek bir harekette, kumaş kenarının hızlı ve etkili dikimi, kesimi ve kenar yapılması için kullanılan makine; esas olarak, giysiye profesyonel bir görüntü vermek için dikerken kenarları düzeltmede kullanılır.

  Ölçümlü kesim tahtası (Cutting mat) Kesin ölçüm ve kesimler için, kılavuzlu kauçuktan kesim tahtası; kumaş kesimi sırasında üzerinde çalışılan yüzeyi korumak için kullanılır.

  Ön bantlar (Front bands) Bir giysinin ön açıklık kenarlarının tüm uzunluğunu tamamlamak için kullanılan kumaş şeritleri

  Önceden çektirilmiş kumaş (Pre-shrunk fabric) Müteakip yıkamalarda çekmemesi için üretim aşamasında işlemden geçirilen kumaş

  Örme kumaş (Knit fabric) Gevşekçe birbirine geçen ipliklerden yapılan esnek kumaş (örn. yumuşak makine örgüsü kumaş). Örgü kumaştaki dikişler, kopmalarının önlenmesi için bol olarak dikilmelidir. Bantlama gerektirebilirler (örn. giyilme ile esneyebilen kalça cebinin kenarında)

  Önde sıfırlanan rib yaka Henly

  Örme ürünler Knitting ware

  Örme kumaş dönüklüğü Torking

  Paltoluk kumaş (Coating) Kalın, yünlü kumaş

  Pamuk krinkle Aynı zamanda Krepon adı verilen pamuklu kumaş

  Pamuk (Cotton) Pamuk bitkisinin tohum zarfını kaplayan lifli saçlarından yapılan, yumuşak, dayanıklı ve ucuz kumaşlara dokunan pamuk, geniş bir dizi terzilik ve yumuşak mefruşat için kullanılır. Pek çok kalınlıkta mevcuttur ve sentetik kumaşlarla iyi karışır.

  Pamuklu kadife (Cotton velvet) Havlı, pamuklu kumaş

  Pat bandı (Placket bands) Bir açıklığın iki yanını tamamlamak için kullanılan, üst bedenden aşağı doğru yarıda duran, genelde iki şeritten oluşturulan ama bazen tek şerit olarak kesilebilen kumaş şeritleri

  Pat (Placket) Giysinin giyimini kolaylaştırmak ve rahatça oturmasını sağlamak için kullanılan tamamlanmış açıklık (örn. yaka hattında ve manşetlerde).

  Payetli kumaş (Sequin fabric)

  Pens (Dart) Kumaşı vücudun etrafında şekillendirmek için bir giyside kullanılan gittikçe azalan, dikilmiş kumaş katıdır. Pensler (örn. Fransız pensi ve dış pens) genelde kadın giysilerinde, göğüs ve kalçada rahatlık sağlamak için kullanılır; küçük pensler arka omuz ve dirsekleri şekillendirir. Pensler farklı yöntemlerle hazırlanabilir.

  Perde ağırlığı (Curtain weight) Bir perdenin etek kıvrım yerine, perdenin düzgünce asılmasını sağlamak ve şişmesini engellemek için yerleştirilen ağırlıktır, giysi dikiminde de kullanılır.

  Perdelik kumaş (Glazed cotton) Chintz olarak da bilinen pamuklu kumaş

  Perdelik kumaş (Chintz) Pamuklu kumaş

  Pervaz (Facing) Bir giysinin iç kısmına yerleştirilen ve işlenmemiş kenarları tamamlamak için kullanılan (örn. bir yaka hattında, ön veya arka ceket açıklığında veya kolda) kumaş katıdır. Tokluk için telalanabilir. Şekilli bir giysi kenarında, pervaz aynı şekilde kesilir, makine dikişi ile giysi parçasına tutturulur, tersine katlanır, sonra rahat bir tamamlama için astara veya kumaşa düz olarak elde dikilir.

  Petek örgü Honey comb / gofret

  Plan (Layout) Kesilmeye hazır kumaş üzerine kalıp parçalarının serileceği yerin kılavuzu

  Pli (Tuck) Düz kumaş çizgisi boyunca oluşturulan, potluğu gidermek veya çocuk giysileri, yazlık üstler ve gece kıyafetlerini içeren bir dizi giyside dekoratif bir özellik vermek için kullanılan dikilmiş kumaş katı. Çeşitli türde pliler (örn. İğne plisi, aralıklı pli, kabuk pli) farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir.

  Plise (Pleat) Çoğu zaman kısmi olarak dikilen, fazlalığı daraltmak için kullanılan, çoğunlukla eteklerde ve elbiselerde bel yerini şekillendirmek için kullanılan ama aynı zamanda perde ekstraforlarında ve karyola eteklerinde ve dekoratif özelliği ile kollarda ve bluzlarda çalışılan eşit kumaş katı. Çeşitli plise türleri (örn. çark plise, kutu plise, ters plise) farklı yöntemler kullanılarak yapılır.

  Plise makinesi (Pleater) Büzgü veya elastikiyet için kumaşları hızlıca büzmek ve dikmek için kullanılır. Kumaş, kumaşı plise yapan, elle çalışan bir dizi makaraya sarılır, sonra pamuk veya lastik geçirilmiş bir iğne sırası ile dikilir.

  Polar fleece (Polar kumaş) Sentetik kumaş

  Poli keten (Poly linen) Keten görünümlü sentetik kumaş

  Polyester krep (polyester crepe) Hafif, sentetik kumaş

  Poplin Pamuklu kumaş

  Prenses dikişi (Princess seam)

  Prova mankeni (Dress form) Giysilerin oturması için kullanılan, özellikle, giysinin vücuda tam, düzgün bir şekilde oturması gereken ısmarlama çalışılan giysiler için yararlı olan gerçeğe yakın vücut şeklidir. Bir dizi beden ölçüsünde ve ayarlanabilir şekilde mevcuttur.

  PVC kumaş (PVC fabric) Sert, gözenekli olmayan, sentetik kumaş

  Punteriz Stopstitch/Bartack

  Rayon Lif üretmek için yeniden üretilen selüloz bitkisi. Rayon kumaşlar emicidir ve giyimi rahattır ancak çabuk kırışırlar.

  Reçme Covering Stitch

  Rengin kumaşa geçiş hızı Exhaustion rate

  Renk Haslığı Color fastness

  Renkölçer colorimeter

  Renk verme (Crocking) İşlenmiş kumaşın basınç altında beyaz kumaşa bıraktığı renk miktarı

  Roba Yoke

  Ronyan baskı Discharge print

  Rulo brit (Rouleau carrier) Dar bir kumaş şeridi ile yapılan ve kemeri desteklemesi için bel bandına dikilen veya giysinin yan dikişlerine takılan halka

  Rulo halka (Rouleau loop) Dar bir kumaş şeridinden yapılan; genelde düğün ve gece kıyafetlerinde, dekoratif bir tutturma gereci olarak yuvarlak veya kubbe biçiminde düğmeler ile kullanılan tutturma gereci

  Sabitleme dikişi (Stitch-in-the-ditch) Sabitlik sağlamak için kullanılan kısa dikiş (örn. Bir bel bandının yan dikişlerinde lastiği düz tutmak ve kıvrılmasını önlemek için)

  Saf naylon (Pure nylon) Emici olmayan sentetik kumaş

  Sağlamlaştırma dikişi (Staystitching) Dikiş payının hemen içine, onu sağlamlaştırmak için esmemesini ve kopmasını önlemek için çalışılan düz makine dikişi (örn. Gevşek dokunmuş veya yumuşak makine örgüsü kumaş).

  Sağlamlaştırma parçası (Stay) Sadece sağlamlaştırma amacıyla giysi parçasının belirli bir bölümüne dikilen küçük kumaş parçası veya şeridi

  Sağlamlaştırma (Reinforcement) Zorlanmaya maruz kalan giysi bölümünü (örn. düğme iliği) sağlamlaştırmak için, alt parça, ekstra dikiş sırası veya kumaş yaması kullanma

  Saten dikiş (Satin stitch) Elde veya makinede çalışılan bu dikiş, bir kumaş alanını kaplamak için birbirine çok yakın çalışılan düzgün, paralel dikişlerden oluşur. Saten dikiş bir düğme iliğinin kısa uçlarını sağlamlaştırmak ve sadece dekoratif amaçlar için kullanılır.

  Self-bound dikiş (Self-bound seam) Makinede dikilen, kendinden kapalı dikiş genelde kolay aşınmayan ince kumaşlarda kullanılır.

  Self-enclosed (kendinden kapalı) dikiş (Self-enclosed seam) Düzgün, dar bir tamamlama için işlenmemiş kenarların dikişle kapatıldığı dikiş. Fransız ve Taklit Fransız dikişi, flat-fell dikiş ve self-bound dikiş bütün kendinden kapalı dikiş örnekleridir.

  Sentetik kumaş (Synhetic fabric) Ekonomik, dayanıklı, kırışmayan (ama çok emici olmayan) kumaşlar olarak dokunan, kimyasal olarak gaz, petrol, alkol, su ve hava bileşimlerinden yapılan lifler

  Sererek kurutma Line dry / dry flat

  Shantung İpekli kumaş

  Sıkı dokunmuş kumaş (Ticking) Pamuklu kumaş

  Sırt tahtası (Seam roll) Şekilli giysi bölümlerini ütülemeye yardımcı olarak kullanılan gereç

  Sıvı işaret kalemi (Liquid marking pen) İşaretleme gereci iki türde mevcuttur. Bir türünde işaretler 48 saat sonra yok olur, diğerinde yıkanarak çıkar.

  Singer dikişi (Lockstitch) Halka dikişi olarak da bilinen bu el dikişi iki kumaş katını birleştirmede kullanılır.

  Spandeks (Spandex) İnce sentetik kumaş

  Sülfile dikişi (Overcast stitch) İşlenmemiş kumaş kenarlarını kapatmak için kullanılan kenar el dikişi

  Sülfile makası (Pinking shears) Tırtıklı bıçakları olan, aşınmaya dayanıklı kumaşlarda (örn. yünlü kumaşlar) bir dikiş yerini düzeltmek için kullanılan kesme aleti

  Süprem (Single Jersey) Örülmüş yünlü kumaş

  Süveter, kazak Jumper

  Şarmöz (Charmeuse) Hassas, saten dokuma, sentetik kumaş

  Şerit (Piping) Verev kesilen kumaş şeritlerinden yapılan, ister düz, ister yuvarlak bir biye oluşturmak için yerleştirilmiş bir kordon ile yapılır; özellikle yumuşak mefruşatlar olmak üzere bir dizi giysi parçasında kullanılır.

  Şev yapılmış köşe (Mitred corner) Kumaş bir köşede birleştirildiğinde veya etrafında şekillendiğinde oluşan verev dikiş (örn. kıvrım yerlerinin bir kolun kesik aralığının köşesinde veya bir perdenin altında birleştiği yerler). Dikişten sonra, fazlalık kumaş alt tarafta kesilir.

  Şifon (Chiffon) İpekli kumaş

  Tafta (Taffeta) İpekli kumaş

  Taklit Fransız dikişi (Mock French seam) Fransız dikişinde olduğu gibi ama kavisli bir kumaş kenarında kullanılır. Fransız dikişine de bakınız.

  Tayt Leggings / tight

  Tek yönlü tasarım (One-way design) Kumaşın uzunluğu boyunca tekrar eden kalıp, şerit veya desen. Tek yönlü tasarımı kullanırken, bütün kalıp parçaları kumaşın üzerine yerleştirilmelidir böylece tasarım her parçada yukarı doğru yönde olur.

  Tela (Interfacing) Bazı bölümlere (bir bel bandı, yaka veya manşetlerde) eklenmiş sertlik, şekil ve destek vermek için, giysi ve pervaz arasına yerleştirilen özel tasarlanmış kumaş. Kullanılmakta olan giysi kumaşına uyması için ince, orta kalınlıkta ve kalın olarak yapılır. Dokuma olmayan tela genel kullanım için idealdir; dokuma kanvas tela terzilikte kullanılır. Ütülü tela’ya da bakınız.

  Telayı kumaşa tutturma dikişi (Padstitch) Genelde terzilikte, kanvas telayı kumaşa sıkıca tutturmak için kullanılır (örn. bir ceket yakasında). Dikişler kısa ve birbirine yakın çalışıldığında (kısa zikzak tela tutturma dikişinde olduğu gibi), kumaş üç boyutlu olarak şekillenir; uzun ve aralıklı olduklarında (uzun paralel tela tutturma dikişindeki gibi), dikişler telayı kumaşa tutturur.

  Ters dikiş (Reverse stitching) Dikişin başlangıcında ve sonunda, kesmeden önce iplikleri düğümlemek için, kısa bir mesafe için geriye çalışılan düz makine dikişi (çoğu dikiş makinesinin, dikişi çevirmek için, bastırılabilen bir düğmesi vardır).

  Tersine çevrilebilir kumaş (Reversible fabric) Her iki yüzünün de ön yüz olarak kullanılabileceği şekilde dokunan kumaş

  Terzi kalemi (Dressmaker’s pencil) Bir ucunda silme fırçası olan, kumaş üzerinde çizgi işaretlemek için kullanılan (örn. Pensler veya pliler) tebeşir kalemidir.

  Terzi karbon kağıdı (Dressmaker’s carbon paper) Bir dizi renkte mevcut olan, kalıp işaretlerini kumaşa geçirmek için işaretleyici teker ile birlikte kullanılan kağıttır.

  Terzi tebeşiri (Tailor’s chalk) Çeşitli renklerde mevcut olan bu tebeşir kumaşı işaretlemek için kullanılır ve fırçalanarak kumaş yüzeyinden çıkarılır.

  Teyel (Tacking) Son dikişten önce kumaşı yerinde geçici olarak tutmak için veya birbirine takılmadan önce giysi bölümlerini birleştirmek için elde veya makinede yapılan uzun dikiş

  Teyel sökme aleti (Stitch ripper) Kavisli bir ön kenarı olan, dikişleri kolayca ve çabuk kesmede kullanılan alet

  Traşlı kadife havlu Terry velour

  Toka, kopça Claps

  Torbalı cep Hanging pocket

  Triko (Tricot): Üç aşamalı zikzak dikişe bakınız.

  Tuhafiye malzemesi (Notion) Giysi dikiminde kumaş dışında kullanılan malzeme. Giysi yapımı için gereken tuhafiye malzemeleri normalde kalıp çizelgesinde listelenmiştir ve tela kumaşları, biyeler, tutturma gereçleri, bantlar, lastikler ve şeritleri içerir.

  Tutturma dikişi (Pickstitch) Genelde yakalarda kullanılan, üst dikişe alternatif olarak kullanılabilen dekoratif yüzey dikişi

  Tülbent (Cheesecloth) Gevşek dokunmuş, pamuklu kumaş

  Tüy (Pile) Kumaşın yüzeyindeki kabartılmış iplik veya püsküller (örn. kadifenin üzerinde.) Tüyler Bir giysi parçasının tüm bölümlerinde aynı yöne bakmalıdır.

  Tweed (modern ve geleneksel) Yünlü kumaş

  Tulum Rumper

  Uç çevirici (Point presser) Sivri uçlu, düzgün, keskin bir görüntü için köşeleri dışa itmede kullanılan (örn. yakalarda) dikişe yardımcı alet

  Üç aşamalı zikzak dikiş (Three-step zigzag stitch) Zikzak dikiş olarak kullanılan, ama daha düz bir görünümü olan makine dikişi triko veya çoklu dikiş olarak da bilinir.

  Üst dikiş (Topstitching) Bir giysi parçasının ön yüzünde, düzgün dekoratif bir görünüm vermek için, tamamlanmış kenara yakın olarak çalışılan düz dikiş sırası (veya çift dikiş iğnesi ile çalışılan iki sıra) kumaşa zıt renkte bir iplikle çalışılabilir.

  Üst göğüs (High bust) Göğsün en geniş yerinin üzerinde, kolların altında ve sırtın ve göğsün alınan ölçüdür; eğer bu ölçü en geniş göğüs yerinden 5 cm daha geniş ise, giysi kalıbı ölçüsü üst göğüs ile seçilmelidir.

  Üst kısım (Cap): Üst kol’a bakınız.

  Üst kol (Sleeve cap) Omuz dikişi ile kesişen kolun üst kısmındaki bölüm

  Üst üste bindirilmiş dikiş yeri (Lapped seam) Bir kenarın dikiş payının, birleştirilecek kenarın üzerine yerleştirildiği sökülmeyen kumaşlar üzerinde kullanılan sonra, üst üste binen kenara yakın üst dikişle dikilen dikiş yeri

  Üst üste binen parça (Overlap) Bir tutturma gerecini gizlemek için, başka bir parçanın üzerine uzanacak şekilde tasarlanmış bir giysi parçası (örn. bir kopça bel bandı açıklığı veya bir kol manşeti)

  Üst yaka (Top collar) Bir giysi yakasının dış kumaş bölümü

  Ütü bezi (Pressing cloth) Ütüleme sırasında iz olmasını önlemek için veya minimum ısı gerektiğinde kullanılan temiz bez. Yünlü kumaşlar ütülenirken bez nemlendirilebilir.

  Ütülü tela (Iron-on interfacing) Ütünün ısısı ile başka bir kumaşa yapıştırılan, kimyasal olarak işlenen, dokuma olmayan tela farklı kalınlıklarda mevcuttur.

  V tipli patlı yaka Baseball neck

  Verev biye (Bias binding) Hazır bulunan veya kumaşın verevinden kesilen, kıvrım yerlerinde ve dikiş paylarında düzgün bir rötuş sağlaması için kullanılan şeritler

  Verev biye yapma aleti (Bias binding maker) Bir kumaş şeridini katlayıp ütüleyerek verev biye yaratmada kullanılan alet

  Verev dikiş (Whipstitch) İki düz kenarı birleştirmek için kullanılan güçlü kenar el dikişi

  Vest Pamuklu kumaş

  Vinil (Vinyl) Sentetik kumaş

  Viscose Sentetik kumaş

  Voile Pamuklu kumaş

  Wincyette Pamuklu kumaş

  Yaka ayağı Collar Stand

  Yaka bandı (Neckband) Yaka hattına oturacak şekilde kesilecek ve şekilli bir bant yapmada kullanılacak kumaş parçası

  Yaka hattı (neckline) Boyun etrafında uzanan giysi parçasıdır; basit pervazlı yaka hattından birleşik yaka hattına veya ön pat açıklığına kadar tür olarak çeşitlilik gösterir.

  Yamama aleti (Darning mushroom) Mantar şekilli, tahta alet, deliğin üzerinde boylamasına ve enlemesine yapılacak dikişi kolaylaştırması için, yama yapılacak kumaş bölümünün altına yerleştirilir.

  Yapışkan örme adhesive mesh

  Yapışkan tela Fusing

  Yapıştırma zarı (Bonding web) Yumuşak yapıştırıcı zar, kumaşları birbirine yapıştırmada kullanılır; yapıştırma işleminde sıcak ütü kullanılır.

  Yarım balıkçı Mock Turtle

  Yıkanmış ipek (Washed silk)

  Yıpranmayı önleyici sprey (Anti-fray spray) Dikiş veya başka bir rötuşa gerek duymadan kumaş kenarlarını kapatmada uygun bir dikiş yardımcısı

  Yırtmaç slit

  Yüksük (Thimble) Plastik veya ****lden yapılan bu koruyucu başlık el dikişi boyunca parmağın üzerine geçirilir ve sert kumaşlara iğneyi batırmak için yardımcı olur.

  Yün (Wool) Bir dizi kalınlıkta, dokuda ve desende mevcut olan doğal, eğirilmiş lif. Yünlü kumaşlar iyi kıvrılır ve yumuşak, emici, su almayan ve esnektir. Yün ısmarlama terzilikte tercih edilen bir kumaştır.

  Zikzak (feather) dikiş (Feather stitch) İki bitişik, sökülmemiş kenarı birleştirmek için (örn. Süet kumaşta) aynı zamanda dekoratif nakış dikişlerinde kullanılan makine dikişi

  Zikzak dikiş (Zigzag stitch) Sökülebilen kumaşlarda bir dikiş payının işlenmemiş kenarını düzeltmek için kullanılan değişen uzunlukta ve ende makine dikişi; yaygın kullanılan bir makine dikişi
   
  sadiye bunu beğendi.
 3. sadiye

  sadiye Admin

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  60.987
  Beğeniler:
  56.346
  Emegine saglik canim. :hhhhhh:
   
 4. panter

  panter Daimi Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  25.505
  Beğeniler:
  9.509
  paylaşım için tşk:panter: