Demir eksikliğine ne önerirsiniz

hazalım

Daimi Üye
Tepki
978
kızlar dün kan tahlili verdim aç karnına internetten sonuçlara baktım kansızlık ve demir eksikliği var . doktora henüz göstermedim.
demir değerleri 50_153 iken benimki çok düşük çıktı 13:dertli::dertli: baş ağrısı baş dönmesi yorgunluk halsizlik ve nefes darlığı yapıyor. demirimi yükseltmek için ne önerirsiniz ilaç kullanmak yerine doğal gıdalardan yararlanmak istiyorum :huhuu:

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
Canım geçmiş olsun denenmiş bir tavsiyede bulunucam şimdi sana :) bende ağır kansızlık vardı demir ilacı kullanmıştım ek olarak diyetisyenim her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı üzüm veya dut pekmezine 2 damla limon damlattırıyordu düzenli yaptım hatta bir ara ilacımı bırakmıştım çaktırmadan yaramaz ben :hihi: yinede hızlıca düzeldi...

OP
hazalım

hazalım

Daimi Üye
Tepki
978
Canım geçmiş olsun denenmiş bir tavsiyede bulunucam şimdi sana :) bende ağır kansızlık vardı demir ilacı kullanmıştım ek olarak diyetisyenim her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı üzüm veya dut pekmezine 2 damla limon damlattırıyordu düzenli yaptım hatta bir ara ilacımı bırakmıştım çaktırmadan yaramaz ben :hihi: yinede hızlıca düzeldi...
canım nkcmm teşekkür ederim deneyecem inşllh düzelir yoksa ben çok bitkin düşüyorum

nk83

Admin
Tepki
83.518
canım nkcmm teşekkür ederim deneyecem inşllh düzelir yoksa ben çok bitkin düşüyorum

Rica ederim bende öyleydim odadan odaya geçemiyordum başdönmesinden yorgunluktan falan inşallah hemen düzelirsin...

Aklıma geldi taze sıkılmış siyah üzüm suyu da çok iyi bak ben her sabah içmiştim kan yapma özelliği var diyetisyenim pekmezi portakal suyuna da kat diyordu ama onu yapmadım o da etkiliymiş :panter: kırmızı et ye yanında emilimini sağlasın diye limonata,limonlu salata yada c vitamini içeren yiyecekler tüket biber vs. gibi birde annem hep der leblebi ve kuruüzüm birarada yenirmiş eskiden kan yaparmış :cikolata: aklıma geldikçe yazarım canımcım...

OP
hazalım

hazalım

Daimi Üye
Tepki
978
canım bende çay hastalığı :sinifsinif:var aşırı derecede çay içiyorum( günlük 10 kupadan az olmuyor).eşimde bu yüzden çok kızıyor en azından azalt diyor. bir yerde okumuştum fazla çay, tüketilen gıdalardaki demir emilimini azaltıyormuş vucut yeterince demir alamazmış. :lala:

nk83

Admin
Tepki
83.518
Çayın demir emilimini engellediğini bende duydum ama doktorlarda çok içiyor kahvede çok içiyorlar ne olacak şimdi :) çok demli içmemek lazım herhalde :icelim: Bak 2 ayrı haber buldum galiba doktorlarda karar verememiş engelleyip engellemediğine :hihi:
-------------------
1.Haber

Süt ve çay, demirin emilimini bozuyor

Demir eksikliğinin dört türü var. Beslenme bozukluğu, emilim bozukluğu, kayıp (adet, hemoroid) ve ihtiyaç artışıyla ortaya çıkan demir bozukluğu kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Dr. İbrahim Bağcivan, süt ve çayın vücutta demirin emilimini bozduğunu söyledi. Demirin vücuttan emilebilmesi için midede asidik bir ortamın bulunması gerekiyor. Süt asidi nötralize ettiği için emilim bozuluyor.

Dr. İbrahim Bağcivan, beslenme bozukluğu ile ortaya çıkan demir eksikliğinin üç nedeni bulunduğunu belirtiyor:

BESLENME BOZUKLUĞU DEMİRİ AZALTIYOR
*Demirden fakir beslenmek
*Kırmızı et yememek
*Çok fazla miktarda çay, kahve tüketmek
Bu durumda kişi iyi de beslense, demir vücudundan iyi emilmeyebiliyor.

ÜLSER İLAÇLARI EMİLİMİ BOZUYOR
Emilim bozukluğunda, çay tüketiminin fazla olması ve ülser ilaçlarının kullanılması demirin emilimini olumsuz etkiliyor. Mide asidini azaltan sorun varsa, ülser ilaçları kullanılıyorsa, çay tüketimi fazlaysa, demirden zengin beslenilse de aslında almamış gibi oluyor. Bu nedenle kahve ve çayın yemekten sonra içilmemesi gerekiyor.

ADET VE HEMOROİD DEMİRİ KAYBETTİRİYOR
Adet ve hemoroid kanamaları, mide ve barsakta fark edilmeyen gizli kanamalar sonucunda demir eksikliği ortaya çıkabiliyor. Demir eksikliğinden yola çıkarak barsak kanseri tanısı, adet düzensizliği tesbit edilebiliyor.

En çok demir dut pekmezi, kara üzüm ve kırmızı şarapta
Demir en fazla dut pekmezi, kara üzüm ve kırmızı şarapta bulunuyor. Dr. İbrahim Bağcivan, demir eksikliği bulunan kişilere şu önerilerin faydalı olduğunu belirtiyor:
*Şarabı hastalara demir alabilmek için diye bir öneride bulunmuyoruz. Ama şarap içiyorlarsa, miktarına kısıtlama getirilerek demir alınabilir.
*Süt ve çay demir emilimini bozuyor. Sütü akşam içip, demir ilacını sabah almalarını öneriyoruz.
*Doğumdan sonraki altıncı ayda bebeğin, annesinden aldığı demir depoları boşalıyor. Beşinci ve altıncı aydan sonra demir eksikliği anemisi ortaya çıkıyor. Anne sütü ve inek sütündeki demir yeterli değil. Süt veren annelerin bunu takviye etmesi gerekiyor. Bu dönemde ek gıdalara geçiliyor. Demir içerikli et lapası, et suyu, püresi veriliyor. Vitamin de veriliyor.

2.Haber

95b.jpg

Çay gibi kahve de aklanıyor mu?

Yemekten sonra çay içmek yanlış mı?

Bilimsel araştırmalar çayda bulunan bir kimyasalın (tanen) demirin emilimini bir miktar azalttığını gösteriyor. Bu bilgiden hareketle bazı diyet uzmanları yemekten sonraki bir saatlik süre içinde çay içmenin yanlış olduğunu söylüyor. Ben burada birazcık bir “bilginin abartılması” durumunun olduğunu düşünüyorum. Yemekten sonra içilen bir bardak çayın demir emilimini ciddi ölçülerde etkilemeyeceğini sanıyorum. Özellikle geleneksel Türk kahvaltısının ayrılmaz bir parçası olan sabah çayınızdan demir eksikliği anemisine yakalanırım korkusu ile vazgeçmenize gerek yok.

HATUNKİŞİ

Aktif Üye
Tepki
169
canım bende çay hastalığı :sinifsinif:var aşırı derecede çay içiyorum( günlük 10 kupadan az olmuyor).eşimde bu yüzden çok kızıyor en azından azalt diyor. bir yerde okumuştum fazla çay, tüketilen gıdalardaki demir emilimini azaltıyormuş vucut yeterince demir alamazmış. :lala:

eşinin sözünü dinlemende fayda var bak seni sevdiği kıyamadığı için içme diyor...eğer ki dr unda böyle bir yasak koymuşsa dini açıdan da günaha girersin çünkü emanet olan bedenimizi korumak zorundayız...

OP
hazalım

hazalım

Daimi Üye
Tepki
978
eşinin sözünü dinlemende fayda var bak seni sevdiği kıyamadığı için içme diyor...eğer ki dr unda böyle bir yasak koymuşsa dini açıdan da günaha girersin çünkü emanet olan bedenimizi korumak zorundayız...
evet canım benim sağlığım için diyor elbetteaçık ve şekersiz olduğu süürece ben fazla sakıncalı olmadığını düşünüyourm aslında

OP
hazalım

hazalım

Daimi Üye
Tepki
978
Çayın demir emilimini engellediğini bende duydum ama doktorlarda çok içiyor kahvede çok içiyorlar ne olacak şimdi :) çok demli içmemek lazım herhalde :icelim: Bak 2 ayrı haber buldum galiba doktorlarda karar verememiş engelleyip engellemediğine :hihi:
-------------------
1.Haber

Süt ve çay, demirin emilimini bozuyor

Demir eksikliğinin dört türü var. Beslenme bozukluğu, emilim bozukluğu, kayıp (adet, hemoroid) ve ihtiyaç artışıyla ortaya çıkan demir bozukluğu kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Dr. İbrahim Bağcivan, süt ve çayın vücutta demirin emilimini bozduğunu söyledi. Demirin vücuttan emilebilmesi için midede asidik bir ortamın bulunması gerekiyor. Süt asidi nötralize ettiği için emilim bozuluyor.

Dr. İbrahim Bağcivan, beslenme bozukluğu ile ortaya çıkan demir eksikliğinin üç nedeni bulunduğunu belirtiyor:

BESLENME BOZUKLUĞU DEMİRİ AZALTIYOR
*Demirden fakir beslenmek
*Kırmızı et yememek
*Çok fazla miktarda çay, kahve tüketmek
Bu durumda kişi iyi de beslense, demir vücudundan iyi emilmeyebiliyor.

ÜLSER İLAÇLARI EMİLİMİ BOZUYOR
Emilim bozukluğunda, çay tüketiminin fazla olması ve ülser ilaçlarının kullanılması demirin emilimini olumsuz etkiliyor. Mide asidini azaltan sorun varsa, ülser ilaçları kullanılıyorsa, çay tüketimi fazlaysa, demirden zengin beslenilse de aslında almamış gibi oluyor. Bu nedenle kahve ve çayın yemekten sonra içilmemesi gerekiyor.

ADET VE HEMOROİD DEMİRİ KAYBETTİRİYOR
Adet ve hemoroid kanamaları, mide ve barsakta fark edilmeyen gizli kanamalar sonucunda demir eksikliği ortaya çıkabiliyor. Demir eksikliğinden yola çıkarak barsak kanseri tanısı, adet düzensizliği tesbit edilebiliyor.

En çok demir dut pekmezi, kara üzüm ve kırmızı şarapta
Demir en fazla dut pekmezi, kara üzüm ve kırmızı şarapta bulunuyor. Dr. İbrahim Bağcivan, demir eksikliği bulunan kişilere şu önerilerin faydalı olduğunu belirtiyor:
*Şarabı hastalara demir alabilmek için diye bir öneride bulunmuyoruz. Ama şarap içiyorlarsa, miktarına kısıtlama getirilerek demir alınabilir.
*Süt ve çay demir emilimini bozuyor. Sütü akşam içip, demir ilacını sabah almalarını öneriyoruz.
*Doğumdan sonraki altıncı ayda bebeğin, annesinden aldığı demir depoları boşalıyor. Beşinci ve altıncı aydan sonra demir eksikliği anemisi ortaya çıkıyor. Anne sütü ve inek sütündeki demir yeterli değil. Süt veren annelerin bunu takviye etmesi gerekiyor. Bu dönemde ek gıdalara geçiliyor. Demir içerikli et lapası, et suyu, püresi veriliyor. Vitamin de veriliyor.

2.Haber

95b.jpg

Çay gibi kahve de aklanıyor mu?

Yemekten sonra çay içmek yanlış mı?

Bilimsel araştırmalar çayda bulunan bir kimyasalın (tanen) demirin emilimini bir miktar azalttığını gösteriyor. Bu bilgiden hareketle bazı diyet uzmanları yemekten sonraki bir saatlik süre içinde çay içmenin yanlış olduğunu söylüyor. Ben burada birazcık bir “bilginin abartılması” durumunun olduğunu düşünüyorum. Yemekten sonra içilen bir bardak çayın demir emilimini ciddi ölçülerde etkilemeyeceğini sanıyorum. Özellikle geleneksel Türk kahvaltısının ayrılmaz bir parçası olan sabah çayınızdan demir eksikliği anemisine yakalanırım korkusu ile vazgeçmenize gerek yok.

canım nkcm ahh çayı bi azaltabilsem . doktorum ne dicek bakalımsonuçları daha göstermedim çayı yasak edeceğini zannetmem ama azaltt diyeceğini tahmin ediyorumevet onlarda çok kahve ve çay içiyorlar halden anlar yasak etmezler:cokkomik::cokkomik::cokkomik:

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Hazal şimdi yaz çay yerine meyve sularını içmeye çalış.Birde ben kınakınayı siyahkuruüzüm ve elma ile kaynatıp içmiştim oda kansızlığa iyi geliyor.Rengide çaya benziyor:2:

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Aktarda satılıyor görüntü tarçına benziyor.Ben yapalı çok oldu şimdi tam hatırlamıyorum hatırladıklarımı yazdım bide içine karanfilmi kebabe mi ne koymuştum içimi hoş olmuştu şerbet gibi.

OP
hazalım

hazalım

Daimi Üye
Tepki
978
hımm. şimdi internetten baktımda şöyle yazıyor

UYARI : Fakat Kınakınanın çayı pek içilmemekle zira dozajın aşılması halinde (GÜNDE 3 GR ) zehirlenme söz konusu olabilir. Bu nedenle genellikle tentürü veya natürel ilacı kullanılır.:ayk:
ben bunun dozunu nasıl ayarlıcamki
:acep:

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Eczanede kınakına şurubu satılıyor benim bildiğim.Nasıl ayarladın dersen ben iki çubuk koymuştum iki litre suya kaynatmada öyle fokur fokur değil kaynama noktasında kapatmıştım ocağı.siyahüzüm ve elmada vardı içinde sonra soğumaya bıraktım.

OP
hazalım

hazalım

Daimi Üye
Tepki
978
Eczanede kınakına şurubu satılıyor benim bildiğim.Nasıl ayarladın dersen ben iki çubuk koymuştum iki litre suya kaynatmada öyle fokur fokur değil kaynama noktasında kapatmıştım ocağı.siyahüzüm ve elmada vardı içinde sonra soğumaya bıraktım.

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
günde 1 yemek kaşığı pekmez ( üzüm keçiboynuzu farketmez)yiyebilirsin oldukça faydalı olacaktır hemde doğal ve bir çok hastalığa iyi gelen bir besin
ama dr vereceği ilaçlarıda ihmal etmeden kullan çayı azalt siyah üzüm tüket mevsimiyken geçmiş olsun canım

ebrulii

Daimi Üye
Tepki
3.710
canm aynı sorun bendede var en etkilisi aç karnına pekmez ve hergün bi avuçda olsa kuru üzüm ye çekirdekli olsun ozaman düzene giriyor ama bunları bırakınca yine düşüyor benm öyle oldu :dertli:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar