Dantel angles nasıl yapılır????

nesrin64

Daimi Üye
Tepki
6.280
Anglez%20%284%29.jpg

Normal bi şekilde 2 zincir çekilir...

Anglez%20%285%29.jpg

Bir ilmek at ve sonra yeşil ok işaretinin gösterdiği yere yukardan ağağıya doğru tığla bi giriş yap...

Anglez%203.jpg

İşte girişin şekli. Mavi ok işareti bi önceki resimde yeşil ok işaretinin gösterdiği yerdir.

Anglez%204.jpg

Pembe ok işareti önceki yer(ler)de yeşil ( ve mavi ) ok(lar) ile gösterilen yerdir.Şimdi tığa ipi dola ve bir yeni ilmek al...

Anglez%205.jpg

Yeni ilmeği çek ( beyaz ok ) Siyahı ise daha önce yeşil mavi pembe oklarla gösterilen yerdir. Sonra tığa ipi dolayıp zaten tığın üzerinde bulunan 2 ilmeğin içinden geçir ( yani normal sık iğne ilmeği )...

Anglez%20%287%29.jpg

Sık iğnenin yapılmış hali. Şimdi de mor ok işaretlerinin gösterdiği yerlere dönüş yapacağız ( buradan itibaren 2. resimden sonrası tekrar edilir yanlız yukardan aşağı çivileme ilmek -tabiri caiz ise- sayısı bundan sonra 2 olacak. Yanlızca başlangıçta 1 tane oluyor. )

Anglez%20%288%29.jpg

İki ilmeğin ( önceki resimde mor okla gösterilen ) birden tığa alınış şekli.

Anglez%208.jpg

Çevir ve bir ilmek al tığın üzerine. 1 - 2 diye gösterdiğimiz çivileme olarak girdiğimiz ilmeklerin içinden ( ilk 2 tanesinden ) geçir.

Anglez%209.jpg

Yeni ilmeğin geçirilmiş hali...

Anglez%20%2811%29.jpg

Resim 9. da tığın üzerinde kalan ilmekleride, tığın üzerine ilmek alarak geçir ve bitir. Turuncu okun gösterdiği yerdeki iki ilmğe tığla dikey ( çivileme dediğimiz ) bi giriş yap ve bu şekil ( 2. veya 6. resimden sonrasını buraya kadar sürekli tekrar ederek )devam et. İstediğin kadar yap.

Anglez%2011.jpg

İşte bu kadaar.....:nesrin::)

netten alıntıdır....

OP
nesrin64

nesrin64

Daimi Üye
Tepki
6.280
Dantel angles zinciriyle pul işleme...

Altın ve gümüş renkli dantel ipleri çifter kat yapılıp, her iki renk birlikte yani 2 kat altın 2 kat gümüş toplam 4 kat ip beraber kullanılır, bobinler bitene kadar angles zincirinden kordon örülür, bu iş için metrelerce zincir gereklidir, mümkün mertebe iplik bobinleri bitinceye kadar koparılmadan örülmelidir... sonra beyaz iş deseninin çizildiği kumaşa, çizgiler üzerinden giderek zincir yerleştirilir kendi ipiyle sıkıca dikilir gerekli yerlerde kesilip, kesilen zincir uçları görünmeyecek şekilde saklanarak sabitlenir, en son boşluklara altın yada gümüş pul işleyerek doldurulur. Desenler bilinen beyaz iş desenlerinden seçilebilir.

ftyhu%C4%B1.jpg

netten alıntıdır.....

OP
nesrin64

nesrin64

Daimi Üye
Tepki
6.280
Dantel Angles Tekniği

Malzemeler :dantel angles için en gerekli malzeme kordon ,bi desen, desen kağıdı, kalem, sertçe kumaş, teğel için ip

Desenimizi bir kağıda çiziyoruz...

Kağıda çizdiğimiz deseni, çizdiğimiz taraf kumaşa gelecek şekilde kumaşa yerleştirip deseni kağıdın tersinden tekrar geçerek kumaşa aktarıyoruz...

Rsm.+002.jpg

Rsm.+004.jpg

Rsm.+008.jpg

kordonu desene göre yerleştirip teğelliyoruz...

Rsm.+009.jpg

iiii%C4%B0+006.jpg

Kumaşın arka yüzünden teğelleri keselim...

iiii%C4%B0+012.jpg

Rsm.+038.jpg

İşte Bittiii...

iiii%C4%B0+013.jpg

Örnek olsun diye motifin içine çeşitli işlemeler yapılmıştır...

netten alıntıdır....

nurben

Yeni Üye
Tepki
0
Nesrin hanım merhabalar , sitenizin yeni üyesiyim. yaptıklarınız çok güzel eserler.... Bana bir konuda yardımcı olmanızı istiyorum angles dantel hakkında bilgi almak istiyorum. ben keten bir örtü kenarına angles yapıp pullarla işlemek istiyorum ama kenar örnegi ve onun şablonunu bulamıyorum mesela bir örnek var bende bunun şablonunu bulursam şeritleri dikmeye baslayacağım daha sonra işleme aşamasını ögrenmek istiyorum bu konuda desteklerinizi bekliyorum sevgilerimle nurben ( mesele olabilecek bir örnek resmi gönderdim bu yada buna benzer olabilir )şimdiden tesekkür ederim..

Ekli dosyalar

• dantelanglez-kenar-oyasi-modelleri.jpeg
    dantelanglez-kenar-oyasi-modelleri.jpeg
    38,8 KB · Görüntüleme: 56

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
Ay ben çok severim böyle şeyleri acaba o iplerin örülmüşü metreyle falan satılıyormu ya hiçte dikkatimi çekmedi elde yapmaya uğraşamam bayar beni ör ör...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar