Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Damacana sularda 10 gün tehlikesi

Konu, 'Güncel Bilgiler' kısmında ilk_nur tarafından paylaşıldı.

1. ilk_nur

ilk_nur Daimi Üye

Damacana sularda 10 gün tehlikesi

Sağlıklı su içmek için damacana su satın almak yetmiyor. Aldığınız suyu belli bir süre içinde tüketmeniz gerek

Ambalajlı suları kapağı açtıktan sonra 10 gün içinde tüketmeniz gerekiyor.

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nin uyarısına göre öncelikle alınan suyun Sağlık Bakanlığı tarafından izini olup olmadığına, etiketin üzerinde izin tarihi ve sayısının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.

Satın alınan suyun 4 ayrı yerinde etiket olması suyun bakanlığın kriterlerine uygun olup olmadığını gösteriyor. Suyun gövdesinde kabartma yazı, emniyet bandında ve kapağında suyun markasının bulunması, yine etiket bilgilerinde cinsi, üretim adresi, suya uygulanan işlemler ve suyun sahip olduğu parametreler mutlaka yer alması gerekiyor. Güvenlik bandının zedelenmiş ve açık olmaması suyu ilk sizin açtığınızı gösteriyor.

Damacana suyun doğrudan güneş ışığı almayan, yeterince havalandırılan temiz bir ortamda saklanması gerekiyor. Su bu şekilde değişime uğramadan en az 10 gün süreyle sağlıklı yapısını koruyor. Damacana suyu ayrıca serin ve kuru bir ortamda muhafaza etmek gerekiyor.

Damacana suyun kullanımının pratikliği açısından hemen hemen herkesin evinde mevcut pompaların temizliği, suyun ömrünün olabildiğince uzaması için önemli. Yaygın olarak kullanılan bu pompaların temizlenmediği ve zaman zaman yenilenmediği taktirde suda ciddi koku ve tat bozukluklarına neden oluyor.

Su pompalarının iç kısmında bulunan körüklerin sürekli nemli olması buraya toz taneciklerinin yapışmasına sebep oluyor. Bu da zamanla birikerek ciddi bir kirlilik oluşturuyor. Suda bu kötü tat ve kokuyu hissetmeye başladığınız anda pompayı yenilemek ya da çok iyi bir şekilde temizlemek gerekiyor

rüzgar gülü, Mss_42, Arina ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. kedijik

kedijik Daimi Üye

Bır damacan su yaklasık 3,5 gun gıdıyor.4. gune bıle cıkmıyor kı 10 gun kalsın:eller:

ilk_nur bunu beğendi.
  3. Konu Sahibi
    Konu Sahibi
    ilk_nur

ilk_nur Daimi Üye

o sen de öyle valla bizde çok gidiyo 5 ltrelik alıyoruz 4 gün gidiyor akşamdan akşama eşim de fazla su içmez

4. sadiye

sadiye Admin

Tesekkürler canim :hhhhhh:

ilk_nur bunu beğendi.
  5. panter

panter Daimi Üye

bız 1.5lt tuketıyoruz pratık cozum

ilk_nur bunu beğendi.
  6. maviboncuk

maviboncuk Daimi Üye

yazın çok gidiyoda kışın fazla gitmiyo su valla

ilk_nur bunu beğendi.
  7. Fındık Kurdu

Fındık Kurdu Daimi Üye

Biz de de çok fazla gitmiyor,damacana almayalım ozaman ,5 er litrelik alalım bari:ates:

maviboncuk ve ilk_nur bunu beğendi.
  8. _Dersena_

_Dersena_ Daimi Üye

güzel paylaşımbizimde 1 haftayı buluyor bitmesi..Pompa kısmını açıp çamaşır suyuna yatırıyoruz artık ne kadar temiz :dertli:eek:lursa:)

ilk_nur bunu beğendi.
  9. yoruldum71

yoruldum71 Daimi Üye

10 günmü onu bile beklemiyoz bitiriyoruz hemencik çok su içen bir aileyiz

ilk_nur bunu beğendi.
  10. Konu Sahibi
    Konu Sahibi
    ilk_nur

ilk_nur Daimi Üye

öyle de çok pahalıya gelir 5lik ya da 10luk almak daha mantıklı geliyo bana kalabalık olmayan ailelerde

Fındık Kurdu ve maviboncuk bunu beğendi.
  11. Arina

Arina Daimi Üye

1 hafta bile sürmüyor 19 lt. bitirmemiz. Arada 5 lt. lik marketlerden alıyorum ki, su değişsin diye. Pompa temizliğini de muhakkak yaparım rutin olarak. :eek:

ilk_nur bunu beğendi.
  12. Mss_42

Mss_42 Daimi Üye

ohooo bizim 2 günde bitiyo :icelim:...kışın da hadi 3 gün olsun...biz tüketiyoruz ama bayi ne zaman alıyo allah bilir :sok...gerçi benim eşim sorar...eski damacanaları almaz...tikkat eder yaniii....

ilk_nur bunu beğendi.
  13. rüzgar gülü

rüzgar gülü Daimi Üye

bizdede bir hafta sürüyor bitmesi...

ilk_nur bunu beğendi.
  14. Konu Sahibi
    Konu Sahibi
    ilk_nur

ilk_nur Daimi Üye

ya biz az mı su içiyoruz bize 10 lt su 1 hafta yetiyo ama sadece içiyoruz çay filan normal suyla yaparım

15. yoruldum71

yoruldum71 Daimi Üye

damacana bidonu parlaksa sorum yoktur ama eskimiş gibi ise getiren suçu sorularımdan bıkabiliyor

ilk_nur bunu beğendi.