Cocuklarimizi nasil ödüllendirip nasil cezalandiriyoruz paylasalimmi

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
derincim Allah yardımcın olsun canım

cidden çok zor kızlarımız yaşıt öyle iyi anlıyorum ki seni

tuvalet konusunda şükür sorunumuz yok

arada kaçırsada olucak o kadar

inadı bitse rahat edicez

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
valla çok yardımlarınzıa ihtiyacım var arkadaşlar

özellikle nesrin abla

dün verdiğin taktik öyle işime yaradı ki bitanesin ya

beni baştan yaratın noluuurr:D

fıındıığğıım bende kıızıımıın inadıından çok çektim ve ben şşöyle bir yöntemle inadıından vaz geçirdim canıım örneğğin çorap giymesi gerektiğği zaman allahıım neler çekerdim nasııl inatlaşşıırdıı ama sonra ben elime bir çorapla değğil bir kaçtane çorapla gelir ona hangi çorabıınıı giymek istersin annecim diye sorardıım bu onun hoşşuna giderdi seçimi kendi yaptıığğıı içinde itiraz etme gibi birşşey olmuyodu aynıı şşekilde kazaklarıınıı giydirmeyi hele hele kabanıınıı dıışşarıısıı buz gibi olurdu ve inatlaşşıırdıı giymemde giymem aynıı yöntemle denedim ve başşarıılıı oldum canıım çocuklara seçme hakkıı tanııdıığğıımıız zaman kendilerini önemsediğğimizi hissettirmişş oluyoruz ve bu onlarıın çok hoşşuna gidiyor canıım ben bu yöntemi dene derim bak işşe yarııyacak

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
oğlum 3,5yaşında ve onunla büyük insanmış gibi konuşurum diyelimki hastamı oldu bak soğuk içtin ondan oldu atkı takmadın ondan oldu gibi uyarırım ve oda dikkate alır her konuda gerçekleri söylerim ve hatırlatırım markette bişeyimi tutturdu param yok sonra derim ve kararımdan asla dönmem hatta marketa gitmeden zaten şöyle yapıcaz şunu alıcaz diye konuşurum yani her konuda öyle ama olay anı değil önemli olan her zaman bunu yapmak bence
okuduğum bir kitap vardı çocuk pisikolojisiyle ilgili çocuklar sıradanlaşmış hayattın dışındaki şeylere daha çok tepki verebilirlermiş mesela banyo günlerine daha önceden belirleyin mesela sabahtan söyleyin öğlen yapın

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
fıındıığğıım bende kıızıımıın inadıından çok çektim ve ben şşöyle bir yöntemle inadıından vaz geçirdim canıım örneğğin çorap giymesi gerektiğği zaman allahıım neler çekerdim nasııl inatlaşşıırdıı ama sonra ben elime bir çorapla değğil bir kaçtane çorapla gelir ona hangi çorabıınıı giymek istersin annecim diye sorardıım bu onun hoşşuna giderdi seçimi kendi yaptıığğıı içinde itiraz etme gibi birşşey olmuyodu aynıı şşekilde kazaklarıınıı giydirmeyi hele hele kabanıınıı dıışşarıısıı buz gibi olurdu ve inatlaşşıırdıı giymemde giymem aynıı yöntemle denedim ve başşarıılıı oldum canıım çocuklara seçme hakkıı tanııdıığğıımıız zaman kendilerini önemsediğğimizi hissettirmişş oluyoruz ve bu onlarıın çok hoşşuna gidiyor canıım ben bu yöntemi dene derim bak işşe yarııyacak

çok iyi fikir canım deniyim işe yarar sanırım

bitanesiniz siz ya

oğlum 3,5yaşında ve onunla büyük insanmış gibi konuşurum diyelimki hastamı oldu bak soğuk içtin ondan oldu atkı takmadın ondan oldu gibi uyarırım ve oda dikkate alır her konuda gerçekleri söylerim ve hatırlatırım markette bişeyimi tutturdu param yok sonra derim ve kararımdan asla dönmem hatta marketa gitmeden zaten şöyle yapıcaz şunu alıcaz diye konuşurum yani her konuda öyle ama olay anı değil önemli olan her zaman bunu yapmak bence
okuduğum bir kitap vardı çocuk pisikolojisiyle ilgili çocuklar sıradanlaşmış hayattın dışındaki şeylere daha çok tepki verebilirlermiş mesela banyo günlerine daha önceden belirleyin mesela sabahtan söyleyin öğlen yapın

bu da iyi fikir canım

cerende banyoyu artık sevmemeye başladı şampuan gözüne kaçıyo diye

vücudunu yıkarken sorun yok başına gelince kıyamet kopuyo

diyorum annecim başını aşağı eğ yutmazsın gözümne kaçmaz yok inadım inat dikleşiyo

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Malumunuz bendekı hatun 11 yasında.Yanı bana gore mınık kuzu olsa da kendıne gore kocaman genc kız.Hıc cezalandırmadım dıyebılırım.

Ödullendırmedım de.Ama aramızdakı ılıskı anne kız gıbı degıl.Belkı bu yuzden gelmedı aklıma ceza ya da odul.Ama sık sık surprızler yaparız.Mesela o benden once uyanır hep.Hemen hemen her gece gozlugunun altına bı gunaydın mesajı bırakırım.O da en sık ullandıgım sey kahve oldugundan kahve kavanozuna mutlaka bıseyler sıkıstırır.

Ceza vermedım ama hıc mı hataları olmadı?Tabıkı her cocuk gıbı yasının getırdıgı bı takım hataları kızımında oldu ve hatta hala olmakda.Cok sık konusuruz.Bırbırımıze cok guvenırız.O yuzden yalan soyleyemez.Hatta bazı seylerı detayına gırmeden anlattıgında bıle cok gecmez ama arada sunlarda vardı dıye acıklar.

Aramızdakı 20 yas bazen bır kusak catısması halını alır ama bazen de 20 yasın onemı olmadan kanka boyutuna tasınır.Cok sık elestırır benı bazen bende onemserım elestırılerını.Ama bı o kadar da elestırıye acık bır cocuk.

Aaa bak aklıma geldı arada bana kahve yapmasına ızın verırım cok sevınır acaba bu onun ıcın ödul mu oluyo kı=))

nesrin64

Daimi Üye
Tepki
6.280
Malumunuz bendekı hatun 11 yasında.Yanı bana gore mınık kuzu olsa da kendıne gore kocaman genc kız.Hıc cezalandırmadım dıyebılırım.

Ödullendırmedım de.Ama aramızdakı ılıskı anne kız gıbı degıl.Belkı bu yuzden gelmedı aklıma ceza ya da odul.Ama sık sık surprızler yaparız.Mesela o benden once uyanır hep.Hemen hemen her gece gozlugunun altına bı gunaydın mesajı bırakırım.O da en sık ullandıgım sey kahve oldugundan kahve kavanozuna mutlaka bıseyler sıkıstırır.

Ceza vermedım ama hıc mı hataları olmadı?Tabıkı her cocuk gıbı yasının getırdıgı bı takım hataları kızımında oldu ve hatta hala olmakda.Cok sık konusuruz.Bırbırımıze cok guvenırız.O yuzden yalan soyleyemez.Hatta bazı seylerı detayına gırmeden anlattıgında bıle cok gecmez ama arada sunlarda vardı dıye acıklar.

Aramızdakı 20 yas bazen bır kusak catısması halını alır ama bazen de 20 yasın onemı olmadan kanka boyutuna tasınır.Cok sık elestırır benı bazen bende onemserım elestırılerını.Ama bı o kadar da elestırıye acık bır cocuk.

Aaa bak aklıma geldı arada bana kahve yapmasına ızın verırım cok sevınır acaba bu onun ıcın ödul mu oluyo kı=))

bişeyleri başarmak hoşuna gidiyordur...ondan mutlu oluyordur kuzucuğun canım...

nesrin64

Daimi Üye
Tepki
6.280
yavruları inatçılık yapan arkadaşlarım...yavrunuzun bu huyunu onun yanında başkalarına anlatmayın...beni konuşuyorlar hep diye daha da inatlaşır..huyundan ona bile bahsetmeyin ...bıktım senin inadından vs gibi sözler kullanmayın inadını hatırlatmayın...konuşarak örnekler vererek inadını yenersiniz ...

nesrin64

Daimi Üye
Tepki
6.280
benim kızım şimdi 23 yaşında...3 yaşında inatlaştığı bir harekette ona bir ders vermiştim hala aklına geldiğinde anlatır ve güler ama o anın korkusu hala içimde der..3 yaşındayken sokağa çıktığımızda elini ne bana ne babasına tuttururdu ....önden önden giderdi...birkaç kere konuştum böyle yapıyorsun ama seni kaçırırlar ya da bizi kaçırırlar bir daha bizi göremezsin derdim ...birgün dışardayız gene aynı hareketi yaptı..önden önden yürümeye başladı ama dediklerimden etkilenmiş arada dönüp arkasına bize bakıyodu..gene devam...gittiğimiz yolda çok büyük gövdeli bi ağaç vardı...beyime gel benimle dedim ...ağacın arkasına saklandık...bizim küçük fıstık arkasını döndü bizi göremeyince bir korktu etrafına baktı yokuz anne baba diye ağlamaya başladı...bizde ağacın arkasından çıktık...yanına gittikki kalbi yerinden çıkacak..sen bizim elimizi tutmadın bizi yanlız sandılar kaçırıcaklardı sen bizi arayınca kurtulduk dedik o günden sonra elimizi kesinlikle bırakmadı...

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
işe yararmı dersin ablam

bi deneyelim inş yarar

ya bugün çileden çıkardı resmen beni

akşam kanepenin kırlentleri var oturma ve sırtımızı yaslama yerleri ayrı ayrı

hepsini indirdi kaykay oynayacağım

güzellikle oynadı saatlerce

kızım tamam diyorum yarın yine oynarsın yok nuh diyo peygamber demiyo duracakmış:kizdim:

nesrin64

Daimi Üye
Tepki
6.280
:)
işe yararmı dersin ablam

bi deneyelim inş yarar

ya bugün çileden çıkardı resmen beni

akşam kanepenin kırlentleri var oturma ve sırtımızı yaslama yerleri ayrı ayrı

hepsini indirdi kaykay oynayacağım

güzellikle oynadı saatlerce

kızım tamam diyorum yarın yine oynarsın yok nuh diyo peygamber demiyo duracakmış:kizdim:

öyle oyunlardan uzak tut canım...eve ondan habersiz el becerili oyuncaklar al..öyle oyuna başladımı aldığın oyuncaklardan çıkar gel bak beraber oynayalım de...evcilik türü oyunlar oynatmaya alıştır..mesela çay takımlarıyla size servis yapsın..:)demek istediğim oturarak oyunlar oynamaya alışsın...sonra okuldada çok zorluk çekersin oturma alışkanlığı kazanmazsa derstede oturmaz...:(

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
:)

öyle oyunlardan uzak tut canım...eve ondan habersiz el becerili oyuncaklar al..öyle oyuna başladımı aldığın oyuncaklardan çıkar gel bak beraber oynayalım de...evcilik türü oyunlar oynatmaya alıştır..mesela çay takımlarıyla size servis yapsın..:)demek istediğim oturarak oyunlar oynamaya alışsın...sonra okuldada çok zorluk çekersin oturma alışkanlığı kazanmazsa derstede oturmaz...:(

tamam ablam şu andada indirdi hepsini onların üstünde yatacakmış,,

çete resmen ya:D

günesimsuyum

Aktif Üye
Tepki
108
ay ne güzel herkes tecrübesini paylaşmış ben bile bilmediğim şeyler oldunu çıkardım yazılarınızdan :eek:
fındık kurdum inatlaşma konusunda işin çok zor cnm hani demişsin ya sabırsız bir anneyim diye işte bu senin en büyük kusurun olur kızınla aranda inan bana şimdi kızın bunu hissediyordur ve senin inadına yapıyordur bu tür şeyleri ..mesela tv kapatıyor demişsin onu neden yaptığını eminim biliyorsundur ama bir hatırlatmak isterim anne ve babası ile bi aradyken bi çok çocuk bunu yapmıştır ve yapıyordur onalrın bize iletmek istedikleri msj sadece şu '' benimle ilgilenin '' siz siz olun üzerine gitmeyin kapattığı zaman tv yi bi sürede olsa açmayın bu onun hoşuna gider inan 10 dk olsun sen yada eşin hatta ikinizde onunla ilgilendiğinizde oynadığınızda mesela biz o yaşlarda gıdıklama oynardık ne hikmetse buna bayılırlardı :besik: daha sonra kendiliğinden gidip tv yi açıçaktır bak gör :eek: çorap konusunada gelince sanırım biz anneler kendimiz gibi sanıyoruz çocukları üşüyorsak onlarda üşüyordur gibi aslında onların vucut ısıları sürekli hareket halinde oldukları için hep yüksek sanırım o yüzden çorap ,patik vs giymek istemiyorlar :dusun: sende çok hassas olma bu konuda mesela ben asla gece çorap giydirmedim ve 2 kat kıyafet hiç giydirmedim sadece yelek alışkanlığı edindirmiştim onuda şu şekilde sevdirdim yeleklerine çeşitli oyuncak düğmeler diktim ayaklarınada hep onların seviceği panduflar aldım :eek:
azcık uzun oldu ama fikir olur belki diye düşündüm :hhhhhh:
bu arada nesrin abla senin anlattığın hikayenin aynısını bende büyük kızıma yapmıştım gerçekten çok işe yarıyor gerçi azcık ağır bir tecrube oluyor onlara ama olsun :dil:

Tepki
37
benim kızımda 16 aylık.9 aylık olduğundan itibaren hayırları öğretmeye başladık.yapmaması gereken bişey olduğunda hayır yapma diyoruz bazen inatlaştığı oluyor ama cezasınıda çekiyo mesela sobaya yaklaşma kızım diyorum inadına onun yanından ayrılmıyo bi gün sinirlendim ve sobaya elini hafifçe dokundurdum şimdi asla yaklaşmıyo...

Tepki
37
Birdeanladımki çocuklar bişeye hayır dendiğinde sırf ilgi toplamak için inadına onu yapıyorlar istemediğiniz bişi yaptığında onunla ilgilenmeyin bakın peşinizde nasıl pervane oluyo kendisini göstermek için yanınıza sokulduğunda dagözlerinin içine bakıp neden işte şunu yapmıyosun yada yapıyosun diyin çok üzülüyorum vs anlatın kesinlikle işe yarıyo

kSo

Daimi Üye
Tepki
5.908
harika bir konu canım

valla benim bebeğim daha ufacıkta sanırım beni pek takmayacak :bebek:sizlerden ögrenip uygulayacagım artık:eek:

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Yarın karneler geliyor bakalım nasıl ödüllendiricez hanımlar

Beim bebeler sinemaya gitmek istiyorlar.

Yalnız gitçeklermiş.

Bak seeeeeeeen büyümüşler de biz istemiyorlar.:dil::dil::dil:

Kutsal damacana2 aslında ben de gitmek istiyorum bakalım karneler gelsin de:bayrak::bayrak::bayrak:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar