Çocuklarda görülen takıntılı haller ve çözümü

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Bir çok çocuk değişik takıntılı davranışlar sergiler ve genelde her ailede sıkça rastlanan sorunlardandır.

Bu takıntılı davranışlar; parmak emme, kendini yerlere atma, nefes tutma, uğunma ve kafasını sağa sola çarpma gibi davranışlar olabilir. Bu takıntılı davranışlardan çok üzmeden nasıl vazgeçirebiliriz. Bu sorulara yanıt bulmak için bu yazıyı okuyun.
Bu takıntılı davranışlardan nasıl kurtulabiliriz..

Çocuklarda parmak emme alışkanlığı
Çocukların bir çoğu sıkıldığında, öfkelendiğinde veyahult rahatı kaçtığında parmağını emmeye başlayabilir. Bu rahatsızlık birde diş çıkaran çocuklarda sıkça rastlanan bir durumdur. 6 – 7 yaşa kadar süre bilen bu durumla karşılan birayler bu duruma hemen el koyup çocuğu ödüllendirme yöntemiyle çözebilirsiniz.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı
Çocukların bir çocuğunda görülebilen bu durum okul çağlarında başlayıp yetişkinliği kadar sürebilen bir durumdur. Tırnak yeme alışkanlığı; tırnak şeklinde bozukluk ve ağrıyla karışık rahatsızlığa neden olabilir. Bu durumu basitçe yenebilirsiniz. Tırnağı yerken gördüğünüz çocuğunuzu uyarabilir ve dikkatini farklı yöne yöneltebilirsiniz. Yaşça küçük olan yavrunuza tırnak makası ve törpü gibi hediyelerle motive edebilirsiniz.

Çocuklarda kafayı sağa sola çarpma alışkanlığı
Bu tür davranış genelde okul öncesi çocuklarda görülür ve en sinirli sıkılkan anlarında bu yola başvururlar. Bu tür davranış 4 lü yaşlarda sona erer. tehlikeli olduğunu düşünebilirsiniz fakar emin olun zarar verse yapmaz. Siz sadece ona yastık minder vererek yardımcı olmaya çalışın. Bu da olmadı diyelim görmezden gelmekten başka çare yok. Eğer vurmaya devam ediyor ve bu durum inatçı bir hal aldı ise ; lütfen doktarunuza danışın..

Çocuklarda ısrarcı nefes tutma alışkanlığı
Okul öncesi çağda çok az sayıda çocuk alışkanlık olarak nefesini 30 saniyeye kadar tutabilir. Sonuç olarak baygınlık görülmez. Bazen sinir ya da ağrıdan bazen de ebeveynlerine dediğini yaptırmak için bu yola başvurabilirler. Ebeveynler olarak bu tür girişimleri görmezden gelmeniz en iyisidir. Çocuklar tahmini olarak 4 yaşına geldiklerinde bu tür davranışları bırakırlar. Ama yine de endişeleriniz varsa, bir doktora başvurabilirsiniz...

ALINTIDIR...

datlu sapuk

Daimi Üye
Tepki
618
benimde ortancı kızım melisada ver tırnak yeme alışkanlıgı ne yapsam vazgeçiremedim :eek:fff::eek:fff:

esmeryarim

Daimi Üye
Tepki
3.148
Çocuklarda kafayı sağa sola çarpma alışkanlığı
Bu tür davranış genelde okul öncesi çocuklarda görülür ve en sinirli sıkılkan anlarında bu yola başvururlar. Bu tür davranış 4 lü yaşlarda sona erer. tehlikeli olduğunu düşünebilirsiniz fakar emin olun zarar verse yapmaz. Siz sadece ona yastık minder vererek yardımcı olmaya çalışın. Bu da olmadı diyelim görmezden gelmekten başka çare yok. Eğer vurmaya devam ediyor ve bu durum inatçı bir hal aldı ise ; lütfen doktarunuza danışın..

bizdeki en büyük sorun bu malesef :( biri kafasını duvara yere kapıya vs. vursa diğerleride aynısını yapıyor yapmayın diye uyarsamda görmezden gelsemde yastık koysamda olmuyor illa sert yere vuracaklar nekadar kızsamda vaz geçiremiyorum bu alışkanlıklarından
artık ben konuşmalarını bekliyorum (18 aylıklar henüz)belki konuşurlarsa istediklerini dertlerini anlatabilseler kafalarını vurmaktan vazgeçerler

mocha

Yeni Üye
Tepki
0
valla benim kızda da vardı izmir de psikolog murat sarısoy beye götürdük bir kaç seansta nasıl yaptılarsa çözdü

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar