Çocuk Yetiştirmenin Altin Kurallari Nelerdir?

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Annenler, anneler, anne adaylari ve anne olmak isteyenler veeeee bir gun anne olacaklar. Bu bolumde her turlu soru ve sorunlarimiza hep birlikte cevap bulalim:sevindirikasli:

Çocuklarımızın da bir birey olduklarını unutmamak gerektiğini düşünüyorum.
2 tane erkek çocuğu annesi olarak,bazen beni dengemden çıkarabiliyorlar.Kendimi zor frenlediğim anlarım oluyor.
Özellikle ufaklık 2 yaşında ve çok yaramaz,kendi başına bir şeyler yapmak istiyor,çok inatçı ve istediği olsun istiyor.
Büyük olan biraz daha mülaim ve ona göre daha sakin.
Anne olmak büyük bir sabır gerektiriyor ama sabrım bazen çok zorlanıyor.

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
2 tane erkek çocuğu annesi olarak,bazen beni dengemden çıkarabiliyorlar.Kendimi zor frenlediğim anlarım oluyor.
Özellikle ufaklık 2 yaşında ve çok yaramaz,kendi başına bir şeyler yapmak istiyor,çok inatçı ve istediği olsun istiyor.
Biraz daha büyüsünler işte o zaman dengelerimizi hepten şaşırtıyorlar,bugün büyük kızım, beni ve babasını delirtti resmen, bütün gün başağrısı tuttu bu yüzden:sinirli:

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100

Allah bagislasin ne guzel rabbim iki evlat vermis. Iki yasindaki oglunuzun cok yaramaz olmasindan sikayet etmeye hakkiniz var elbette. Ancaaak yaramaz cocuk zeki olur. surekli ir seyler yapmak istemeside bunun teyidi. enerjisini bosaltacagi uygun ortam hazirlarsaniz vede biraz yaramazliklarina sizde alet olursaniz ( birlikte yaramazlik yapmak gibi:) ) eminim gelisimi icin en dogru davranisi yapmis olursunuz. sahim bazen yapdigimiz en buyuk yanlis meslegi oyun olan cocuklarimizin kendi halinde uslu uslu oynamasini yaramazlik yapmamasini istiyoruz. oysa bu beklentimiz esyanin tabiatina aykiri. bpyle bir beklenti icine girmeye hakkimiz yok. evde cocuklarin yaralanmasina neden olacak bir cok unsurlari kaldirin vede serbest birakin oynama konusunda hele hele oyunlarina sizde katilin bak cocuklarla daha saglikli iletisim kurdugunuzu vede isteklerini daha cok yerine getirdiklerini goreceksiniz. sabrinizi zorladiklarinda veya kurallari cignediklerinde cezayi hak ettigini dusundugunuz durumlarda size cooooook etkili bir ceza yontemi soyleyeyim. en sevdigi durumdan mahrum edin. cocuga verilecek en buyuk ve etkili ceza onun icin odul sayilacak unsurdan mahrum etmektirrr:) en oldurucu ve yikici ceza ise fiziksel ve ruhsal siddet. bu tur ceza maalesef cocugun ruh dunyasinda yikimdan vede davranis bozuklugundan baska bir sey kazandirmiyor bize...Rabbim yardimcin olsun vede tebrikler yaramaz bir oglun oldugu icin herkese rabbim boyle bir yaramaz yani zeki evlat versin!

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100

inatci ve istediginin daima olmasini istiyor ve bu konuda sizi zorluyorsa iki seye cok dikkat edin. eger isteklerini aglayarak yerine getirtmeye calisiyorsa kesinlikle aglamasinin neticesi olarak pes edip istedigini yerine getirmeyin. bu cocugun aglamasinin odulu sayilir ve cocugunuz isteklerinin yerine getirilmesinin yolunu ogrenmis olur her zaman bu silahi kullanir. aglasin birakin siz cocugunuza aglayarak bir yere varamayacagini sakin ve tavizsiz bir sekilde hem beden hemde sozel dilinizle ifade edin. cok zorlanacaksiniz basta. ama zamanla netice alacaksiniz. belli bir sure sonra sizin onay vermediginiz durumlarda cocuk aglama silahinin ise yaramadini bilecek ve bu sekilde tepki vermek yerine baska metodlar arayacak. iste o zaman o metodu bizimle paylasirsaniz ortak cozum onerileri gelistirebiliriz. sahim bu bir surec hemen netice beklemeyin. surecin kisa olmasi sizin kararliliginiza bagli.

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
16 yaşında canım ,okulda arkadaş grubu var dün o arkadaşları okula gitmiyecek diye bizim hanım da gitmeyecekmiş,konuşarak 2. derste gitmeyi ikna ettik ama babası baya bir sinirlendi ,kızım evden çıkınca da bende evden çıkıp takip ettim tam deli çağı belli olmaz diye...

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
16 yaşında canım ,okulda arkadaş grubu var dün o arkadaşları okula gitmiyecek diye bizim hanım da gitmeyecekmiş,konuşarak 2. derste gitmeyi ikna ettik ama babası baya bir sinirlendi ,kızım evden çıkınca da bende evden çıkıp takip ettim tam deli çağı belli olmaz

maalesef bu sorun size ozgu degil. o kadar bu tarz sikayetle karsilasiyoruzki artik kaniksadim. kizinizla anne baba olarak iliskileriniz nasil bilmedigim icin cozum adina soyleyecegim oneri aksi lamel yapabilir. eger bu davranisinizi kizimdan beklemezdim diyorsaniz cokta endise etmenize gerek yok dediginiz gibdeli cagi yasi geregi bu tarz sasirtici tavirlarla karsilasmaniz mumkun. yok uzun suredir bu ve buna benzer sorun olarak algiladiginiz durumlar varsa ozel kanaldan msn gibi yarsima hazirim. rabbim yarsimciniz olsun.

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
"ROBINSON CRUSOE BIZIM COCUKLARIMIZDAN DAHA SANSLI. CUNKU ROBINSONUN CUMASI VARDI, YA BIZIM COCUKLARIN? MALESEF KALABALIKLAR ICINDE YALNIZ." Tartisalim bu gorusumu hanimlar istermisiniz?

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
maalesef bu sorun size ozgu degil. o kadar bu tarz sikayetle karsilasiyoruzki artik kaniksadim. kizinizla anne baba olarak iliskileriniz nasil bilmedigim icin cozum adina soyleyecegim oneri aksi lamel yapabilir. eger bu davranisinizi kizimdan beklemezdim diyorsaniz cokta endise etmenize gerek yok dediginiz gibdeli cagi yasi geregi bu tarz sasirtici tavirlarla karsilasmaniz mumkun. yok uzun suredir bu ve buna benzer sorun olarak algiladiginiz durumlar varsa ozel kanaldan msn gibi yarsima hazirim. rabbim yarsimciniz olsun.

Teşekkür ederim ,ilk defa yaptığı birşeydi bu ,sanırım bir guruba ait olma duygusu ,babasıyla ve benimle ilişkileri iyi ve bu nedenle yalan söyleme gibi bir alışkanlığı yok,istese okula gidiyorum der ve gitmeyebilirdi bunun yerine bizimle konuşmayı tercih etti,akşam okuldan gelince de'' anne iyi ki gitmişim dil anlatım sözlüsünden 100 aldım''dedi böylece bu sorunu aştık çok şükür:panter::panter:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
inatci ve istediginin daima olmasini istiyor ve bu konuda sizi zorluyorsa iki seye cok dikkat edin. eger isteklerini aglayarak yerine getirtmeye calisiyorsa kesinlikle aglamasinin neticesi olarak pes edip istedigini yerine getirmeyin. bu cocugun aglamasinin odulu sayilir ve cocugunuz isteklerinin yerine getirilmesinin yolunu ogrenmis olur her zaman bu silahi kullanir. aglasin birakin siz cocugunuza aglayarak bir yere varamayacagini sakin ve tavizsiz bir sekilde hem beden hemde sozel dilinizle ifade edin. cok zorlanacaksiniz basta. ama zamanla netice alacaksiniz. belli bir sure sonra sizin onay vermediginiz durumlarda cocuk aglama silahinin ise yaramadini bilecek ve bu sekilde tepki vermek yerine baska metodlar arayacak. iste o zaman o metodu bizimle paylasirsaniz ortak cozum onerileri gelistirebiliriz. sahim bu bir surec hemen netice beklemeyin. surecin kisa olmasi sizin kararliliginiza bagli.

Haklısınız!!!
Bu süreci büyük bir sabırla atlatmam gerekiyor.Birde ağlama şekli öyle göz yaşı dökerek değil,inatla aynı şeyi söyleyerek oluyor.Yani atıyorum çakmak hastası,o çakmakı ver,o çakmakı ver......bin defa söylüyor resmen.
Dün gece yine aynı şeyi yaşadım inanın kucağımı aldım ve başka bir şeyle oyalamak istedim ama yinede benden daha inatçı olduğu bir kesin.
Hele şu son günlerde beni inanılmaz zorluyor.Bundan 20 gün önce bacağı kırıldığı için alçıda idi.Ve 20 gün önce çıkarıldı yalnız biz bu 2 aylık zaman içersinde her istediğini yaptık,oturduğu için ayağa kalkamadağı için her istediğini biz yaptık getirdik eline verdik sanırım bunun da etkisi olabilir çocuk üzerinde.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Allah bagislasin ne guzel rabbim iki evlat vermis. Iki yasindaki oglunuzun cok yaramaz olmasindan sikayet etmeye hakkiniz var elbette. Ancaaak yaramaz cocuk zeki olur. surekli ir seyler yapmak istemeside bunun teyidi. enerjisini bosaltacagi uygun ortam hazirlarsaniz vede biraz yaramazliklarina sizde alet olursaniz ( birlikte yaramazlik yapmak gibi:) ) eminim gelisimi icin en dogru davranisi yapmis olursunuz. sahim bazen yapdigimiz en buyuk yanlis meslegi oyun olan cocuklarimizin kendi halinde uslu uslu oynamasini yaramazlik yapmamasini istiyoruz. oysa bu beklentimiz esyanin tabiatina aykiri. bpyle bir beklenti icine girmeye hakkimiz yok. evde cocuklarin yaralanmasina neden olacak bir cok unsurlari kaldirin vede serbest birakin oynama konusunda hele hele oyunlarina sizde katilin bak cocuklarla daha saglikli iletisim kurdugunuzu vede isteklerini daha cok yerine getirdiklerini goreceksiniz. sabrinizi zorladiklarinda veya kurallari cignediklerinde cezayi hak ettigini dusundugunuz durumlarda size cooooook etkili bir ceza yontemi soyleyeyim. en sevdigi durumdan mahrum edin. cocuga verilecek en buyuk ve etkili ceza onun icin odul sayilacak unsurdan mahrum etmektirrr:) en oldurucu ve yikici ceza ise fiziksel ve ruhsal siddet. bu tur ceza maalesef cocugun ruh dunyasinda yikimdan vede davranis bozuklugundan baska bir sey kazandirmiyor bize...Rabbim yardimcin olsun vede tebrikler yaramaz bir oglun oldugu icin herkese rabbim boyle bir yaramaz yani zeki evlat versin!

Evet her zaman iyi tarafından bakıyorum bende.2 tane dünya tatlısı evlada sahibim.Her ikisi içinde canımı veririm ki her anne evladının kötü olmasını yada onların acılar içinde kalmasını istemez.
Büyük oğlum çok mülaim olduğundan fazla hassas bir yapıya sahip,bazen oluyorki küçük oğlum büyük oğlumu bile yönlendirebiliyor.Yani büük oğlum küçük oğlumun karşısında inanılmaz yenik düşebiliyor.
İnanın bir iki defa küçük oğlumun büük oğluma vurduğunu bilirim.Ancak büyük oğlum asla karşılık vermez.Hatta kendisini savunmak yerine beni çağırır ve Berata bir şey söyle gibi şikayet eder bana.
Hatta kendisini savunması gerektiğini kardeşine anlat oğlum dememe karşın yine bana seslenmesi kendisini savunamıyor anlamına geliyor..
İnanın sizinle konuşmak çok güzel iyi geldi bana.Teşekkür ediyorum bu denli güzel bir konu ile bizleri dinleyerek yardımcı olduğunuz için.

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
Haklısınız!!!
Bu süreci büyük bir sabırla atlatmam gerekiyor.Birde ağlama şekli öyle göz yaşı dökerek değil,inatla aynı şeyi söyleyerek oluyor.Yani atıyorum çakmak hastası,o çakmakı ver,o çakmakı ver......bin defa söylüyor resmen.
Dün gece yine aynı şeyi yaşadım inanın kucağımı aldım ve başka bir şeyle oyalamak istedim ama yinede benden daha inatçı olduğu bir kesin.
Hele şu son günlerde beni inanılmaz zorluyor.Bundan 20 gün önce bacağı kırıldığı için alçıda idi.Ve 20 gün önce çıkarıldı yalnız biz bu 2 aylık zaman içersinde her istediğini yaptık,oturduğu için ayağa kalkamadağı için her istediğini biz yaptık getirdik eline verdik sanırım bunun da etkisi olabilir çocuk üzerinde.

Yanlis yaptiginiz bir sey yok aslinda. buyuk gecmis olsun ayagi kirildigi icin dogal olarak her istedigi onune gelmis ve isteklerinde reddedilmemis. bu yuzden israrci alismis beyfendi.. aman ablam bundan sonraki surec daha zor sizin icin sabirla bu aliskanligindan vazgecirmeye calisiniz. sizden daha inatci olmasina izin vermemelisiniz. aksi takdirde Allah korusun davranis bozuklugu sayilan bir takim tutum ve tavirlara sahip olabilir. ve bu ozellik fitrat haline gelebilir. birakin israrci olsun. sizi asla yenemesin. bu israrindan zamanla vazgececektir.:)

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
Teşekkür ederim ,ilk defa yaptığı birşeydi bu ,sanırım bir guruba ait olma duygusu ,babasıyla ve benimle ilişkileri iyi ve bu nedenle yalan söyleme gibi bir alışkanlığı yok,istese okula gidiyorum der ve gitmeyebilirdi bunun yerine bizimle konuşmayı tercih etti,akşam okuldan gelince de'' anne iyi ki gitmişim dil anlatım sözlüsünden 100 aldım''dedi böylece bu sorunu aştık çok şükür:panter::panter:

Oh oh iyi. buna cok sevindim. ilk olmasi guzel bence bu davranisini bir kac gun sonra odullendirin kalici hale gelsin. mesela kizini uygun bir zamanda canim gecen gunku yasadigimiz tatsizlik icin uzgunum diyerek ve size karsi durust davrandigi icin tesekkur ederek bu dogru davranisini pekistirin. hosuna gidecek bir odul verin. bir sonraki durumda arkadas cevresi umurunda bile olmayacaktir emin olun. :):):)

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Harika bir topik olmuş :eek:

Benimde 2buçuk yaşında dünya tatlısı ama birazcık yaramaz :hihi: bir oğlum var.Bazı çocukları görünce Allahıma binlerce kere dua ediyorum.Söz dinler,yapma diyince yapmaz.Hele onunla zaman geçiriyorsam daha mutlu ve mükemmel bir çocuk oluyor.Sabrımı taşırdığı zamanlarda çok oluyor ya neyse

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.656
Topiginiz hayırlı olsun gerçekten çok fayda bir topik olmuş

Bende 21 yasindayim su sıralar piskolojim bozuk acep banada görede bi terapiniz varmi :tskler:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar