Çocuk Olmadı Diye Evlenmek

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Çocuğu olmayan, ancak birbirlerini seven bir çift düşünün. Bu durumda koca çocuk edinmek için tekrar evlenmeli midir?

Çocuk edinmek evlenmenin gâyelerinden sadece biridir ve Allah'ın elinde olan bir durumdur. Şöyle buyurur:"Göklerin ve yerin mülkiyeti Allah'ındır. Dilediğini yaratır. Dilediğine bir kız, dilediğine de erkek bağışlar. Ya da erkek ve kız olmak üzere ikisini de verir. Dilediğini de kısır yapar. O iyi bilir, çok güçlüdür."(K. Sûrâ (42) 49-50) Binaenaleyh, normal tedavi yollarını uyguladıktan sonra da çocuğu olmayanların anormal yollara başvurmamaları, bunda aşırı düşkünlük göstermemeleri ve birbirlerini suçlamamaları gerekir. Böyle bir durumda olanların ve hele de birbirlerini sevenlerin, özellikle günümüz şartlarında sırf çocuk için tekrar evlenmelerini biz genel olarak tavsiye edemiyoruz. Özel durumlar ise kendi şartları içerisinde değerlendirilir. Ikinci evliliklerinde çocukların olacağını kim garanti edebilir? Hele kız çocuğu olup ta erkek çocuğu olmayanların bu yola başvurmaları çok çirkindir ve Kur'ân ifadesi ile câhiliyyet anlayışının ürünüdür. Birden çok evlenme meselesi de ayrı bir konudur.

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Emegine saglik canim, bence seven insan böyle bir beklenti icine zaten girmez. :eek:

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Kız çocuk istemeyenler için yazıyorum ben doğduğum zaman annem yeter bir çocuk demiş babamın akrabaları annemi ayıplamış sanki oğlan doğurda konuşuyor demişler dört yıl sonra iki erkek kardeşim oldu.Babam her zaman derdiki kızım iyiki sen varsın yaşlılığında her derdiyle ben ilgilendim rahat etmesi için elimden geleni yaptım hemde kimseden yardım almadan tek başıma :panter:

gokyuzu

Daimi Üye
Tepki
7.606
Emegine saglik canim:huhuu:Etraftan okadar çok duyuyorumki kadının çocuğu olmadı erkek evendi diye ne kötü bir durum:sinirli:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar