Çocuğunuzun İştahını Açacak Öneriler

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
33889.jpg

Çocuğuzun iştahını açacak 15'li!

Sizde çocuğunuzun yememe sorunundan mı şikayet ediyor ve bunun için her yolu deniyorsunuz?

Bu konuyla ilgili Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan'ın 15 önerisi olacak. Bu önerilerle çocuğunuzu daha rahat besleyebilirsiniz.

20509.jpg

Yemek öncesinde

Çocukların aşırı yorgun ve uykulu oldukları zaman iştahları olmadığı için yemek saatlerini buna göre düzenleyin.

28907.jpg

Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar

17346.jpg

Yemek aralarında çocuğunuza şeker, çikolata, pasta ve gazlı-şekerli içecekleri kesinlikle vermeyin. Yarım su bardağı kutu meyve suyu içmesi bile onun iştahının kapanmasına neden olabilir.

2406.jpg

Yemek sırasında

Yemek yedirmek için ısrar etmeyin, onu ödüllendirmeyin veya ceza vermeyin. Sanılanın aksine bu davranışlar çocuğun yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiler.

2146.jpg

Çocuğunuz yemek zamanında mama iskemlesine oturarak ve aile sofrasına katılarak yemek yemenin sosyal bir olay olduğunu görerek öğrenmeli. Dikkatli olun, büyük kardeşlerinin ve aile büyüklerinin sofraya oturmaması, yemek seçmesi ve yemekleri beğenmemeleri çocuğunuzun yeme alışkanlıkları üzerinde olumsuz etki yapabilir.

15077.jpg

Yemeği televizyon olmayan, dikkatinin dağılmayacağı sessiz bir ortamda yemek yedirin. Yemek zamanının güzel geçmesine özen gösterin. Bir şarkı ya da masalla bu süreci neşelendirebilirsiniz.

20178.jpg

Çocuklar 1,5 yaşından sonra çatal kaşık kullanabilirler, dolayısıyla bu yaştan sonra kendi kendine yemesini desteklemek için kaşığı ağzına vermektense eline verip, yemesini bekleyin. Böylece yediği yemekler konusunda karar verme insiyitafinin kendisinde olduğunu düşünecektir.

9981.jpg

Tabağı tepeleme doldurmak görüntü açısından itici gelebileceği için porsiyonları ufak tutun.

20513.jpg

Kolay çiğneyebileceği ve yutabileceği besinleri tercih edin. Zorlamadan değişik yemek çeşitlerine alıştırarak tek bir besin türüne bağımlı kalmasını önleyin. Örneğin, aşırı miktarda süt tüketimi birçok besini reddetmesine yol açar.

2405.jpg

Çocuğunuz sizin beğendiğiniz yemek düzenini ve çeşidini benimsemek zorunda değil, kendi çeşidini kendisinin bulmasına izin verin.

1566.jpg

Acele yedirmek, yemek yemeğe yeterli zaman tanınmaması ya da tam tersine yemek süresini çok uzatmak (yarım saat normal bir süredir) ve yemeği döktüğünde tepki verilmesi çocuğunuzu olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla bu tür davranışlardan sakının.

27604.jpg

Yemeğin aşırı soğuk ya da sıcak olmamasına dikkat edin. Ayrıca birçok çocuk yemekte birbirine karışmış şeyleri reddeder, çok pişirilmiş ve tadı bozuk yemekleri yemezler. Bu noktayı da göz ardı etmeyin

12757.jpg

Bu yaşlarda yemek seçme de sık rastlandığı için yemek çeşidini arttırın. Yemek istemiyorsa yiyecekleri önünden alın, tepki göstermeyin, korkutmayın. Tekrar yemek isterse aynı yiyeceği önüne koyun, tekrar istemezse bir öğün başka yemek vermeyin. Alışkanlık yaratacağı için yemediği zaman aç kalacak endişesiyle süt ve sevdiği içecekleri vermeyin.

20178.jpg

Yemek yerken parmaklarını kullanmasına, yemeklerle oynamasına, etrafı dağıtmasına göz yumun, engellemeyin.

21663.jpg

Doyduğuna dair bir işaret aldığınız an yemesini durdurun, son lokmasına kadar yedirmek zorunda değilsiniz.

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Bazen benim oglum cok istahsiz oluyor :sinifsinif:

O bazen bizdede oluyor canım.Kesinlikle tv karşısında yemek yedirmiyorum.Sürekli mutfakta yiyiyor.Kendisi yerken bende destek oluyorum ona tek başına bitirmesi uzun zaman alır çünkü.Yavaş yavaş kendi kendine yemeyi öğrenir zamanla diye ümit ediyorum

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.683
Tesekkurler canimcim cok guzel bilgiler. Demek 1,5 yasindan sonra catal kasik kullanabiliyolar bebekler :) ama cok dagitr yahu onlar. Benim yegenim valla kasigi kapinca butun tabaktaki yemeklere dalis yapiyor ve dokuyordu :hihi:

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321

O bazen bizdede oluyor canım.Kesinlikle tv karşısında yemek yedirmiyorum.Sürekli mutfakta yiyiyor.Kendisi yerken bende destek oluyorum ona tek başına bitirmesi uzun zaman alır çünkü.Yavaş yavaş kendi kendine yemeyi öğrenir zamanla diye ümit ediyorum

Kendisi yiyor ama yemek istemiyor ve cok yemek seciyor.
Mesela biraz önce.
Firinda makarna yaptim hayir o makarna istiyormus firinda makarna yemezmis.
Fark yok oglum diye anlatmaya calisiyorum ama istemiyorum deyince yemiyor iste. :uzgun:

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Kendisi yiyor ama yemek istemiyor ve cok yemek seciyor.
Mesela biraz önce.
Firinda makarna yaptim hayir o makarna istiyormus firinda makarna yemezmis.
Fark yok oglum diye anlatmaya calisiyorum ama istemiyorum deyince yemiyor iste. :uzgun:

Seninki daha büyük tabi canım.Çok şükür biz yemek ayırmıyoruz herşeyi yiyor İnşallah hep böyle olur

Allah yardımcın olsun canım.Çocuk büyütmek zor :ask:

Tepki
6
benim de oğlum çok iştahsızdı. önüne yemek koyduğumda hiçbir zaman yemeğini bitirmezdi. hep tabakta yemek bırakırdı. bi de yemek seçiyordu. napsam iştahı artmıyordu. arkadaşlarımdan öneriler alıyodum ama fayda etmiyordu. bi gün internette eğlenceli yemek sunumlarına bakıyordu. bi sandviç görmüş çok hoşuna gitmişti. sonra ben bunu biraz araştırdım baktım beğeniyor. onun sevdiği şekilde yemekleri sunmaya başladım. hem mutlu oluyordu hem de karnı doyuyordu ve yedikçe yiyesi geliyordu. dilerseniz siz de şu adresten eğlenceli yemek sunumlarına bakabilirsiniz. çocuğunuz iştahsızsa bu yemek sunumları onun iştahını kabartacaktır. :) Reklam yasak:)

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar