Çocuğunuzu Tuvalete Alıştırmak İçin Neler Yapabilirsiniz

chatlack

Daimi Üye
Tepki
807
buyuk_tuvalet1.jpg

Ona süre verin
Tuvalet eğitimi çocuğun verdiği işaretlerle yönlenmeli. Ortalama 2-2.5 yaş eğitim için uygundur. Çocuklar tuvalet eğitimine kesinlikle zorlanmamalı. Çocuk önce tuvaletini yaptığını söyler. Daha sonra gizli olarak tuvaletini yapmaya başlar; bu da tuvaletin herkesin içinde yapılmayacağı içgüdüsünün gelişimiyle ilgilidir. Son aşamada ise alt bezinin çıkarılmasını ister. Çocuğunuzun bu işaretlerini izleyerek ve onun isteklerine paralel olarak tuvalet eğitimini sürdürün. Çocuğunuzun tuvalet eğitimine, onun tuvalet bezini değiştirmeden gözleyerek başlayın. Kakasını ve çişini ne zamanlar yaptığını, lazımlığı mı klozeti mi tercih ettiğini gözleyin. Bu arada; çocuğunuza artık büyüdüğünü ve bundan sonra büyük çocuklar gibi kiülot giyeceğini açıklayın ve altını bağlamaktan vazgeçin. Çocuğunuzun daha önce gözlemlediğiniz tuvalet saatlerinde onu 5 dakika tuvalette oturtun ve birlikte ıkınma ya da bardaktan bardağa su aktarma gibi oyunlar oynayın. Çişini tuvalete yaparsa veya siz tuvalete götürmeden çişi olduğunu söylerse onu övün, mükafatlandırın. Etrafı kirletirse de azarlamayın; hiçbir şey söylemeden onun üzerini değiştirmesine yardım edin. Başlangıçta geceleri de çocuğununuz uyuduktan bir saat sonra altını ıslatıp ıslatmadığını veya tuvaleti olup olmadığını kontrol edin. Size kızdığında tuvaleti size karşı bir protesto aracı olarak kullanmasına izin vermeyin ve onu azarlamamaya dikkat edin.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Biz direk soyunuyoruz ve musluğu açıp Pepe'nin şarkısını söylüyoruz.

Sonrada hanimiş benim oğluşumun kakası diyorum ve yapıp alkış yapıyoruz.-alkis

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar