Çikolatalı Sufle

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Çikolatalı Sufle

attachment.php

Malzemeler:

125 gr bitter çikolata,
125 ml (2 kahve fincanı) krema,
Yarım tatlı kaşığı vanilya,
2 yumurta,
3 çorba kaşığı tozşekeri

Üzeri için:

2 çorba kaşığı pudraşeker,
1 su bardağı çırpılmış krema

Yapılışı:

Çikolatayı bıçakla iri parçalar şeklinde kıyın. Kıyılmış çikolata parçalarını bir tencereye alın. Çırpılmış kremayı ilave edip kısık ateşte pürüzsüz bir kıvam elde edinceye kadar ısıtın. Eğer karışım çok akıcı ise krema kıvamına gelene kadar ısıtmayı sürdürün. Yumurtaların sarılarını aklarından ayırın. Yumurta sarılarını kremalı karışıma teker teker ekleyip tahta kaşıkla karıştırın. Kısık ateşte 4 dakika pişirin. Karışımı ocaktan alıp vanilyayı ilave edin. Akları kar haline gelinceye kadar 5 dakika iyice çırpın. Mikserle çırpılıyorsa iyice çırpıldığını anlamak için mikserin ucunu yukarı doğru kaldırın. Yumurta aklarından tek bir damla dahi damlamıyorsa yeteri kadar çırpılmış demektir. şekeri ekleyip 1 dakika daha çırpın. Çikolatalı karışım ile yumurta aklarını bir kaba alıp spatula ya da tahta kaşıkla alttan yukarı doğru altüst ederek karıştırın. Sufle kaplarını yağlayıp şeker serpiştirin. Önceden ısıtılmış 200 dereceye ayarlı fırının alt bölümüne yerleştirin. 20 dakika pişirip fırından hemen alın. Üzerine krema ve pudraşeker ekleyip bekletmeden servis yapın.

Alintidir.

Ekli dosyalar

• sufle.jpg
    sufle.jpg
    9,9 KB · Görüntüleme: 38
OP
sadiye

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Tariflere bakiyorum hep farkli farkli, bende cok severim ama daha kendim yapip yemedim. :dusun:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar