Çikolatalı çatlak kurabiye

gül34

Üye
Tepki
31
url=http://hizliresim.com/4RnqRL]
4RnqRL.jpg
[/url]
Evet yeni bir tarifle tekrar buradayım. Nihayet fotoğraf makinesi sorununu haletlik. Artık yaptığım tarifleri yayınlamak için uzun uzun beklemekten kurtuldum. Bu kurabiye tarifini bir forumda gördüm. Tarifin sahibinin kim olduğu yazılmamıştı. Görüntüsü çok hoş duruyordu ve içinde çikolata vardı yapmazsam olmazdı yani. Denedim biz çok beğendik umarım sizlerde beğenirsiniz. Hemen tarife geçiyorum..

Malzemeler

100 gr bitter çikolata

125 gr tereyağ

2 yumurta

½ su bardağı toz şeker

2 su bardağı un

25 gr kakao

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

1 tutam tuz

Yapılışı

Bitter çikolata ve tereyeğ benmari usulu eritilir. Ocaktan alınıp ılınmaya bırakılır. Ilınan karışımın içine toz şeker eklenip iyice karıştırılır. Yumurtalar teker teker eklenip karıştırmaya devam edilir. Un, kabartma tozu, vanilya, kakao ve bir tutam tuz elenerek karışıma ilave edilir iyice karıştırılır. Karışım buzdolabında 1 saat bekletilir.

Bir kadeye pudra şekeri konur

.

Karışımdan kaşık yardımıyla parçalar alınıp yuvarlak yapılır pudra şekerine bulanır yağlanmış tepsiye dizilir

Önceden ısıtılmış 160 derece fırında 10-12dk pişirilir. 2-3 dk ilk sıcaklığı çıkana kadar beklenip kurabiyeler tel ızgaraya alınıp soğuması sağlanır.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar