Çayı iyi demlemenin 10 altın kuralı

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Sabah, öğlen, akşam üzeri, akşam... Günün her saatinde iyi demlenmiş bir çaya kim hayır diyebilir ki? Çayı iyi demlemek için bazı basit yollar var...

%C3%A7aydemleme_200.jpg

- Çay yaparken taze ve soğuk su kullanın. Soğumuş suyu asla yeniden kaynatmamak gerekir.

- Daha iyi bir demleme ısısına ulaşmak için demliği ısıtın.

- Çayın ölçüsüne dikkat edin; fazla çay koymak hem ekonomik değildir hem de çay acı olur.

- Su kaynadığı anda, suyu demliğe ekleyin. Su on saniyeden fazla kaynayıp fokurdamamalıdır yoksa gereğinden fazla oksijen kaybeder.

- Demlenmiş çayı porselen çaydanlığa boşaltmadan önce bir kez karıştırın.

- Tüm lezzetin açığa çıkabilmesi için 3-5 dakika demleyin.

- Eğer çayınızı süt ile içmek istiyorsanız, daha iyi karışması için fincana önce sütü koyun.

- Çayı kuru, hava almaz bir kapta, rutubet ve buğulaşma tehlikesi olmayan bir yerde saklayın. Baharatlardan ve keskin kokulu yiyeceklerden uzak tutun çünkü çay kolayca bozulabilir.

- Demliğin, çaydanlığın ve çay bardaklarının ****l olmamaları ve deterjanla yıkanmamaları gerekir. ****l çaydanlıkta yapılan çayda ****l tadı olur.

- Yeşil çay, altlığı olmayan fincanla, siyah çay ise altlıklı fincanla sunulur.

Alıntıdır!

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Yeşil çay neden altlıksız bardakta içiliyor ki ya elimiz yanarsa.:dusun:
Bilgiler için saol canımm:eek:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485

başakk

Daimi Üye
Tepki
671
bilgine sağlık çayı sütle denemedim hiç ama eşimin arkadası gittiğimiz bir alış veriş merkezinde öyle istemişti güldük hatta ama denemdik.

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
sütlü cay fransizlara ait diye biliyorum
denemistim fena diil
ama damak tadima cokta hitab etmedi
hos cayla zaten pek ilgim alakam yok
ama faydali bilgiler aklimda bulunsun saol prensesim:hhhhhh:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Rica ederim kızlar.

Sütlü çay bende İngilizlerin sanıyordum:D Ama kimin olursa olsun ben pek beğenmedim açıkcası, zaten bende çay sevmem.

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
çocukluğumda babamın öğretmenlik yaptığı bir iç anadolu köyünde sabahları çayı sütlü içerlerdi bizede annem sütlü çay içirirdi .pek hoşlanmazdım ama içerdim.
Bu arada çayı çok severim aynen o listeye uyarak çay demlerim duyurulur.:panter:

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Eğer çayınızı süt ile içmek istiyorsanız, daha iyi karışması için fincana önce sütü koyun.

Denemek istiyorum aslında tadı nasıl deneyen var mı?

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Eğer çayınızı süt ile içmek istiyorsanız, daha iyi karışması için fincana önce sütü koyun.

Denemek istiyorum aslında tadı nasıl deneyen var mı?

Ben denedim. Nescafe gibi desem değil, garip bir tadı var; ama bana hitap etmedi. :panter:

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
Eee sütü ne kadar koyuyosunuz çayı ne kadar ?

Yarı yarıya mı?

ben soyle yaparim,genelde sabahki cayimi buyuk fincanda icerim,once cayimi koyup ,uzerinede iki parmak kadar sut ilave ederim(ama buda diyor ilk once sut koyulmaliymis,bende oyle yapcam bundan sonra),sonrada karistir ,nefiz,,,,
zaten sen anlarsin sutunun cok yada az oldugunu bidahakine ona gore yaparsin,,,,ben seviyorum sutlu cayi,,,,
her sutlu cay yapisimda aklima ne gelir biliyomusun,Rahmetli babaannem(ALLAH nur icinde yatirsin)bigun benden sutlu cay istemisti,ilk defa duyuyorum sutlu cay,resmen boyle oldum:sok
simdi ise ben bayiliyorum sutlu caya,canim babaannem ozur dilerim senden,yattigin yer cennet olsun insallah:aglayan:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
ben soyle yaparim,genelde sabahki cayimi buyuk fincanda icerim,once cayimi koyup ,uzerinede iki parmak kadar sut ilave ederim(ama buda diyor ilk once sut koyulmaliymis,bende oyle yapcam bundan sonra),sonrada karistir ,nefiz,,,,
zaten sen anlarsin sutunun cok yada az oldugunu bidahakine ona gore yaparsin,,,,ben seviyorum sutlu cayi,,,,
her sutlu cay yapisimda aklima ne gelir biliyomusun,Rahmetli babaannem(ALLAH nur icinde yatirsin)bigun benden sutlu cay istemisti,ilk defa duyuyorum sutlu cay,resmen boyle oldum:sok
simdi ise ben bayiliyorum sutlu caya,canim babaannem ozur dilerim senden,yattigin yer cennet olsun insallah:aglayan:

Amin canım

Ya bende bugün deneyeyim bari:)

İlk sütü koyayım, sonra çayı:D

Bakalım damak tadıma uyacak mı yeniden:kptmya:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar